Oceněné interiéry se sádrokartonem

Každý interiér, který projde renovací či rekonstrukcí a voní novotou, má jistě svoje kouzlo a stojí za to se s ním pochlubit....

Každý interiér, který projde renovací či rekonstrukcí a voní novotou, má jistě svoje kouzlo a stojí za to se s ním pochlubit. Porovnávat estetický dojem, originálnost konstrukce, použití speciálních technik, celkovou technickou úroveň zpracování rozdílných interiérů, tak to je již odvěká tradice ve stavebnictví. V duchu této tradice byla vyhlášena i mezinárodní soutěž BPB Trophy, určená pro realizační společnosti v kategoriích „Systémy suché vnitřní výstavby“, „Inovativní řešení v suché vnitřní výstavbě“ a speciálních subkategoriích. Její čtvrtý národní ročník se oficiálně uzavřel minulý týden na slavnostním galavečeru společnosti Rigips v Besedním domě v Brně. Završením dvouletého pracovního úsilí několika desítek společností bylo slavnostní odtajnění vítězných projektů této soutěže.

Současně byly představeny i oceněné objekty soutěže S podhledy Rigips do světa 2006, která se koná pod záštitou Obce architektů. Jak název napovídá, je určena pro architekty a projektanty používající akustické a kazetové podhledové systémy Rigips.

V průběhu večera představila Michaela Dolinová a Michal Jagelka celkem 24 velmi rozdílných objektů účastnících se soutěže BPB Trophy 2006 – od novostavby velkého sportovně společenského centra přes rekonstrukce a přestavby historických budov až po úpravy interiéru jedné haly. Do druhé soutěže bylo přihlášeno 13 řešení interiérů různých budov od administrativních a bankovních prostor přes nákupní centra až po prostory sloužící k relaxaci či sportu. Podívanou na krásné interiéry podpořila i kouzelnická show Pavla Kožíška a Martiny Poulíčkové.

Každý interiér byl zajímavý, nápaditě řešený a velmi kvalitně zpracovaný, takže pro odborné poroty obou soutěží bylo nesmírně náročné vybrat vítězné projekty. Členové vyhodnocovali realizace dle technických a estetických kritérií, vtipného, nápaditého využití sádrokartonových a podhledových systémů. Velikost a objem realizovaného díla nehrály v hodnocení roli.

Společnosti, které získaly první místa v soutěži BPB Trophy, dostaly zajímavé ocenění a možnost představit své realizace v květnu na světovém fóru v Madridu ve Španělsku. První tři místa z druhé soutěže byla obdarována zájezdy do různých koutů světa.

rigips1Vítězným projektem v kategorii „Systémy suché vnitřní výstavby“ byl vyhlášen Obchodní dům Dvořák, Tábor, který realizovala společnostATIZ, s. r. o., z Jesenice u Prahy. Interiér nové části obchodního domu – to je přehlídka sádrokartonových konstrukcí Rigips. Ty zde nebyly použity pouze k výstavbě dělicích příček a podhledů, ale posloužily i k vybudování zajímavých dekorativně funkčních prvků jako např. zkušební kabinky, samostatně stojící reklamní stěny či zajímavě řešené „zástěny“ prodejního pultu. Sádrokartonové podhledy chodeb zdobí svěšené rampy se zabudovaným osvětlením, které kromě dekorativní funkce plní také funkci ochrannou - v případě požáru bude skrz tyto rampy odváděn kouř.

rigips2Na prvním místě v kategorii „Inovativní řešení v suché vnitřní výstavbě“ se umístil objekt Sazka Arena, Praha zrealizovaný společností ALLEGRO,  s. r. o., Černošice. V této sportovní hale najdeme jak běžné sádrokartonové konstrukce – dělicí stěny či obklady betonových konstrukcí, tak i vzhledem k jedinečnosti celého díla konstrukce netypické, které se rodily přímo na stavbě jako např. obloukové konstrukce, světelné rampy či několikanásobné odskoky v podhledech. Zde byly poprvé v ČR instalovány samonosné rozebíratelné protipožární sádrokartonové lamely o rozměru 300 x 3 500 mm. Slovo dostaly i sádrovláknité desky Riflex a Ridurit, podlahy Rigiplan nebo akustické děrované podhledy Rigiton.

rigips3Vítězem soutěže S podhledy Rigips do světa 2006 se stal Shopping park Olomouc City v Olomouci od architekta Yarona Sapira z Prahy.

Nové nákupní centrum s rozsáhlými komunikačními prostory upoutává pozornost nejen svým smělým architektonickým návrhem, nýbrž i pečlivým řešením zásadního parametru pro dosažení celkové pohody v interiéru – vnitřní akustiky prostoru. Zde byla zajímavým způsobem využita kombinace velkoplošných bezespárých podhledů z perforovaných desek Gyptone BIG a desek Rigiton. Výsledkem je esteticky zdařilý interiér, jehož celkové elegantní vyznění podtrhuje i osvětlení citlivě zakomponované do sádrokartonových ramp.

-ve spolupráci s Rigips, s. r. o.-

Komentáře

Načítám komentáře...