Dostupné dálkově ovládané automatizované žaluzie

Dostupné dálkově ovládané automatizované žaluzie

Co si myslíte o lidech, kteří si do svého bytu pořizují elektronické ovládání žaluzií? Máte pocit, že jsou zbytečně bohatí a...

Co si myslíte o lidech, kteří si do svého bytu pořizují elektronické ovládání žaluzií? Máte pocit, že jsou zbytečně bohatí a nevědí, co s penězi? Nebo že jsou líní udělat několik pohybů rukou? Možná máte pravdu, že otočit žaluzii rukou je snadné, ale pokud si k tomu uvědomíte fakt, že to provádíte den co den, ráno a večer, navíc u většího počtu oken, začíná tato činnost nabývat jiného rozměru. K tomu ta víkendová rána, kdy je v ložnici šero, protože nikdo neodtemnil žaluzii, a vy jste schopni prospat celý den - jaká to škoda. Navíc šero neprospívá pokojovým květinám. Když potom jdete k oknu, abyste žaluzii odtemnili, překáží vám třeba záclona. Musíte ji odhrnout a zase vrátit do původního stavu (například kvůli manželce). Možná by opravdu prospělo určité zautomatizování, protože jak se říká: „stokrát nic umořilo osla“.

Pořád tu ale ve vzduchu visí jeden otazník v neprospěch automatického ovládání. Tím je dostupnost realizace. Některé firmy jsou sice schopny nabídnout kompletní řešení, ale samozřejmě za takové náklady, že pokud byste si takový systém pořídili, budete opravdu považováni za člověka, jenž „neví, co s penězi“. V čem je vlastně problém?

Pořídit si automaticky ovládané žaluzie doposud znamenalo odstranit ty staré, navíc jste museli zajistit přívod elektrické energie. To zpravidla znamenalo, že jste si v bytě vytvořili „pěkný“ nepořádek a pokud jste chtěli napájecí vodiče co nejvíce skrýt, došlo i na to nejhorší – sekání do zdí! Cena jedné motorizované žaluzie s rádiovým přijímačem je přitom počítána v tisících korun. Pokud tedy máte doma mnoho oken, přišla by vás tato záležitost na opravdu hodně peněz. Mohlo by se tedy doposud zdát, že pořízení elektronicky dálkově ovládaných žaluzií je nevýhodné a pro obyčejného smrtelníka nedosažitelné, ale to již neplatí.

Firma LG-system přichází na trh s revolučním řešením „WindowServant“, které podstatně zvyšuje dostupnost automatického a dálkového ovládání žaluzií. Základní vtip je v tom, že si nepořídíte celou žaluzii, ale pouze mechanizmus jejího pohonu, tedy vlastně jen elektromotor s elektronikou, ve které je integrován i rádiový přijímač. Jako žaluzii si můžete ponechat tu, která je zamontována ve vašem okně. Další vtipnou vlastností je, že nepotřebujete přívod energie. Ptáte se, jak je to možné? Vysvětlení je následující: pohonná jednotka obsahuje akumulátor, který je soustavně dobíjen světelnou energií (té je u okna věru dost). Elektropohon s přijímačem je natolik úsporný, že dokáže sloužit na jedno nabití bez dalšího solárního dobíjení několik měsíců (záleží na míře používání). Avšak se solárním dobíjením je systém prakticky zcela bezúdržbový. Ani období několika „tmavých“ dnů přitom nečiní žádné potíže, nehledě na to, že i tmavé dny poskytují určité množství energie. Co to znamená pro uživatele? Jednoduše si domů přinese malé krabičky, jejichž hřídele propojí s hřídelemi žaluzií, kterými se ovládá naklápění lamel. Krabičky upevní například na rám okna pomocí velmi spolehlivých samolepicích suchých zipů. Nemusí se obávat nízké kvality takovéhoto uchycení. Tyto suché zipy se využívají i v průmyslu, například místo šroubování. Podstatné je, že nedojde k poškození rámu okna a krabičku lze kdykoliv snadno odejmout. Potom už jen stačí přilepit na okno spolu s každou krabičkou malý solární článek a do ruky uchopit rádiový dálkový ovladač. Následuje proces přiřazení adres uživatelem, nadefinování skupin a jmen žaluzií, automatická kalibrace pohonů, zkrátka to, co se musí vždy u každého podobného systému udělat, aby byl nastaven přesně pro potřeby dané domácnosti. Tento proces však stačí udělat jen jednou po instalaci, takže nepředstavuje žádnou další uživatelskou „bolest“.

A výsledek? Automatický, dálkově rádiově ovládaný systém pro nastavování žaluzií. Na ovladači je možné dle libosti zvolit konkrétní žaluzii nebo celou skupinu žaluzií v dané místnosti, nebo zkrátka naprosto všechny v domě či bytě, a dát jim všem jednoduchý povel otevři/zavři. Vzdálenost mezi vysílačem a přijímačem přitom může být poměrně velká, protože se jedná o rádiový přenos. Je možné tedy stát prakticky kdekoliv v domě a ovládat kteroukoliv žaluzii. To je ovšem jen to nejzákladnější, co systém umí. Dále je možné nadefinovat až 20 časovaných úloh. To znamená, že například lze zvolit, aby se v 8 hodin večer zavřely všechny žaluzie v obývacím pokoji. Možné je i nadefinovat, aby se otevřely žaluzie v ložnici každý pracovní den v 6 hodin ráno. Čas otevírání a zavírání žaluzií lze optimalizovat také na základě astronomického kalendáře. To znamená, že každý den bude čas nastavení odpovídat skutečnému východu, respektive západu slunce. Tento čas se automaticky posouvá a odpovídá danému dni v roce, takže není třeba celý rok se o nic starat.

Automatické zavírání a otevírání žaluzií však nemusí být závislé pouze na čase. Pohonnou jednotku lze přepnout do režimu regulace zatemnění podle intenzity přímého slunečního světla. Určitě znáte ty nepříjemné chvíle, kdy se snažíte doma či v kanceláři na něčem pracovat, a sluníčko se do vás skrz okno nemilosrdně opírá. Obraz na monitoru mizí pod útokem silného světla a hlava se potí. Musíte tedy vstát a zatemnit žaluzii. Za chvíli se objeví mrak, zacloní slunce a vám se zase zdá, že je příliš šero. Opět tedy vstanete a odcloníte žaluzii. A jak to tak bývá, vzápětí se opět objeví slunce a vy můžete jít znovu k žaluzii. Tuto úmornou proceduru za vás vyřeší regulace, která přivírá žaluzii v době přímého svitu slunce a zase ji plně otevírá, když přímé paprsky pominou. Je to zkrátka takový trpělivý a oddaný okenní sluha.

-pr-
Připraveno ve spolupráci se společností LG System, s. r. o.

Komentáře

Načítám komentáře...