Na projektování Karoliny se podílí architekt Koolhaas

Na projektování první etapy centrálního území Karoliny se podílí přední světový architekt Rem Koolhaas.

    <p>S jeho ateliérem OMA začala spolupracovat firma Multi Development, která vyhrála soutěž na zástavbu lukrativního místa v centru Ostravy. Společnost počítá s tím, že zhruba do měsíce by mohla představit první návrhy na budoucí podobu území po bývalé koksovně. Novinářům to řekl ředitel společnosti Multi Development pro Českou republiku Luboš Kočí.</p>

"Firma OMA už na našem projektu pracuje zatím v pozici jakéhosi kreativního dozorčího architekta s tím, že její vliv se bude zvětšovat," uvedl Kočí. Koolhaas se narodil v roce 1944 v Rotterdamu a mezi architekty patří ke světové špičce. V současné době se zaměřuje na projekty v USA a Asii. Jeho největším architektonickým projektem v Číně je budova čínské televize v Pekingu. Stavba vysoká 230 metrů má být dokončena k olympijským hrám v roce 2008. Koolhaas je držitelem mnoha cen, k nejvýznamnějším patří Pritzkerova cena z roku 2000, která je považována za Nobelovu cenu v architektuře.

"V zadávací dokumentaci pro soutěž jsme měli požadavek, aby při realizaci toho vítězného návrhu spolupracoval nějaký významný světový architekt. V tomto ohledu patří pan Koolhaas k tomu nejlepšímu, co je nyní na světě k dispozici," uvedl náměstek primátora Lukáš Ženatý.

Společnost Multi Development nyní projektuje první etapu, která má být dokončena v roce 2010. Její součástí je rozsáhlá výstavba, která zahrnuje vybudování bulváru, náměstí, rekonstrukci budov Dvojhalí a elektrocentrály, výstavbu obchodně-zábavního centra a po jednom administrativním a bytovém bloku.

Společnost Multi Development vytvořila ve spolupráci s městem projektový tým, který se schází jednou měsíčně a řeší aktuální dění kolem Karoliny. Vytvořeny jsou i pracovní skupiny, které se věnují například dopravní infrastruktuře. Jedna z těchto dílčích skupin bude v následujícím období hledat možnosti využití budov Dvojhalí a elektrocentrály. O osudu objektů by se mělo rozhodnout do poloviny letošního roku. "Mělo by to být zajímavé, atraktivní a funkční využití, které bude směřovat do oblasti kultury, společenského využití či vzdělávání," uvedl Kočí.

Karolina je více než sedmkrát větší než Václavské náměstí. Nizozemská firma Multi Development dosud investovala v 18 zemích. V Česku má za sebou například stavby obchodně zábavních center Olympia v Plzni a Olomouci nebo Centra Chodov v Praze. Firma se zabývá výstavbou městských, obchodních a administrativních center v celé Evropě. Do jednoho z nejvýznamnějších developerských projektů v zemi chce investovat zhruba 15 miliard korun. Stavba potrvá asi deset let.

Zdroj: Multi Development, ČTK 

Komentáře

Načítám komentáře...