V Plzni začala stavba science centra; má zvýšit zájem o techniku

V areálu plzeňské Škody Holding začala stavba science centra Techmania, unikátního regionálního technického muzea.

V areálu plzeňské Škody Holding začala stavba science centra Techmania, unikátního regionálního technického muzea. Projekt interaktivních exponátů, který iniciovaly Škodovka a Západočeská univerzita (ZČU), chce přivábit žáky středních a základních škol ke studiu technických oborů. První třetina expozice za 65 milionů korun bude otevřena do poloviny příštího roku. Centrum má do roku 2012 přijít na čtvrt miliardy korun, zejména ze zdrojů EU. ČTK to řekl šéf projektu Vlastimil Volák.
    První etapa přestavby bývalé škodovácké haly bude hotova v prosinci. Po deseti milionech korun na ni daly město a kraj a 34 milionů Kč šlo ze státního rozpočtu. Škodovácký dar bývalé výrobní haly v hodnotě 50 milionů Kč o ploše 10.000 m2 byl pro start rozhodující.
    "Projekt Techmania vznikl v roce 2005 z potřeby Škody Holding a ZČU, které se potýkají s nedostatkem techniků, respektive malým zájmem o studium technických oborů," dodal Volák. "Většinou už na základní škole se rozhoduje o tom, jestli si někdo zvolí profesní dráhu v technických oborech," řekl personální ředitel holdingu Josef Bernard.
    Science centra jsou podle Voláka ve světě osvědčeným způsobem, jak srozumitelně přiblížit vědu a techniku dětem, mládeži i veřejnosti a motivovat je. Ve světě jich je kolem 800, nejvíce, celkem 42, v Kalifornii, středisku světového vývoje. V zemích bývalého východního bloku jsou v Maďarsku, Slovinsku a Estonsku. Ve Varšavě se připravuje projekt za 1,5 miliardy Kč. Projekty v Praze, Brně a Ostravě zatím nezískaly potřebnou podporu veřejné správy. Jediné centrum bylo otevřeno před měsícem v  rámci zábavního parku v Liberci.
    Na prvních 3000 z 10.000 m2 vznikne Edutorium, kde budou interaktivní exponáty navazující na výuku fyziky. Každý učitel tak bude mít možnost hravou formou přiblížit učivo, uvedl Volák. Dnes byly k vidění první dva interaktivní exponáty. Viditelný efekt neviditelného demonstruje šíření zvuku ve vzduchu. Další ukazuje, jak vznikají ve vodiči pohybujícím se v magnetickém poli vířivé proudy. V objektu budou historické lokomotivy, turbosoustrojí, motory a parní stroj.

-ČTK-

Media Online využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření, či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.

Komentáře

Načítám komentáře...