Stavební materiál pro třetí tisíciletí

Stavební materiál pro třetí tisíciletí

Uvažujete o výstavbě domu? Přemýšlíte, jaký materiál zvolit? Rozhlédnete-li se, zjistíte, že velká část novostaveb svítí cihlovou červení.

    <a href="/userdata/images/18377v_1.jpg" rel="imagebox-artg">
            <img style="WIDTH: 200px; HEIGHT: 150px" alt="" hspace="10" src="/userdata/images/183721.jpg" align="right" border="0" /> </a>Nasnadě je tedy otázka: Proč je materiál, který využívali již naši předci, tak populární i dnes, na počátku jednadvacátého století? Proč i ve věku těch nejmodernějších technologií upřednostňujeme bydlení v domech postavených z klasického keramického zdiva? <br />


Pálené cihly byly velmi oblíbené již před několika tisíci lety. Důkazů lze najít nespočetně při vykopávkách v rámci celého světa. Svoji popularitu si získaly i v českých zemích. O tom, že i v současnosti se jedná o nejrozšířenější stavební materiál, se lze přesvědčit pohledem na rostoucí novostavby – velká část z nich je právě z cihel.

Tradice i supermoderní vlastnosti
Kdo jako první vložil kus prohnětené hliněné směsi do ohně a z vypáleného materiálu postavil dům, již asi nikdy nezjistíme. V každém případě stvořil geniální stavební hmotu.

Cihly jsou prvkem, který umožňuje jak jednoduchou výstavbu, rozmanitost při vlastním využití, tak i realizaci architektonicky náročných projektů. A k tomu jako „bonus“ nabízejí to nejlepší, co keramika umí – díky svojí schopnosti propouštět vodní páry umožňují domu „dýchat“ a při správném provedení stavby nabízejí i celkovou energetickou úspornost bydlení.

„Ačkoli i dnes se při výstavbě používají klasické plné cihly, v případě nových domů se staví hlavně z moderních velkoformátových cihelných bloků,“ říká ing. Richard Slavík ze společnosti Wienerberger. Nejznámější značkou v této oblasti jsou cihly POROTHERM. „Stavebníkům nenabízíme jen dobrou cihlu, ale již mnoho let jim poskytujeme kompletní zdicí systém, který umožňuje realizaci celého domu. Mohou si tedy vybrat nejen z mnoha typů či druhů cihel, ale zvolit i odpovídající malty, omítky, překlady či další prvky.“

Cihly vyráběné v současnosti splňují nároky na vysokou pevnost, neprůzvučnost, požární odolnost či tepelné vlastnosti. V sortimentu si lze vybrat i úzce specializované cihly podle rozměrů nebo účelu použití, k dispozici jsou také všechny potřebné prvky pro stropy. Díky koncepci jednoduchého systému tak lze stavbu poskládat stejně snadno jako například lego.

Pero a drážka je základ
„Základem sortimentu POROTHERM jsou cihly se spojením pero a drážka (P+D), které stavbu urychlují, zpřesňují a vzhledem k minimální spotřebě malty i zlevňují,“ popisuje produkci firmy ing. Slavík. „Kromě toho si však už stavebníci zvykli, že u nás najdou i řadu specialit.“

Pro příznivce ticha jsou určené speciální zvukoizolační cihly POROTHERM AKU. Poslední novinka v jejich nabídce, cihla POROTHERM 25 AKU MK, přitom zvyšuje zvukový útlum zdiva bez toho, aby bylo nutné zvětšovat šířku stěny. Velmi populární v současnosti jsou i tepelně superizolační cihly POROTHERM Si. Vynikají schopností dobře vzdorovat únikům tepla zdmi, a umožňují tak pořízení energeticky úsporného bydlení. Doslova převratem ve výstavbě se stalo uvedení broušených cihel POROTHERM CB, které umožňují zdění na ložnou spáru o tloušťce 1 mm. Díky speciální technologii zdění „na tenkou spáru“ stavba nejen rychle roste, ale také hezky vypadá a dříve vysychá. To urychluje další postup při nanášení omítek. Speciální maltu, která je zde nutností, navíc stavebníci dostanou zdarma při nákupu cihel.

„V současnosti přicházíme s několika úplnými novinkami,“ doplňuje informaci o výrobcích firmy ing. Richard Slavík. „Určitě potěšíme fanoušky broušených cihel POROTHERM CB, neboť zavádíme speciální technologii DRYFIX.SYSTEM, jež umožňuje zdění až do teplot -5 °C. Největší zájem ale očekáváme o cihlu POROTHERM 36,5 Ti. Jedná se o speciální broušenou cihlu vyplněnou perlitem, která funguje stejně jako zdivo s tepelnou izolací, ale dovoluje domu dýchat.“

Více informací naleznete na http://www.porotherm.cz/.

Komentáře

Načítám komentáře...