Pro milovníky vína: Svatomartinské víno 2013

Svatomartinské víno

Autor:

V pondělí 11. listopadu 2013 oslaví svůj svátek všichni Martinové. Pro všechny milovníky vína je toto magické datum malým svátkem. Mohou totiž ochutnat první mladé víno této sezony, víno Svatomartinské.

Svatomartinské víno

Autor:

Svatomartinská vína jsou první vína nového ročníku. Chuť bývá svěží a ovocitá, a ačkoli tato vína zrála pouze několik týdnů, získala za tuto dobu svůj osobitý charakter. Podle vinařského zákona mohou být Svatomartinská vína vyrobena pouze z bílých hroznů odrůd Müller Thurgau, Muškát moravský a Veltlínské červené rané a modrých hroznů Modrého Portugalu a Svatovavřineckého. Z těchto odrůd se mohou vyrobit klasická červená nebo rosé vína. Svatomartinské je česká reakce na Beaujolais nouveau – druh mladého, svěžího francouzského vína nafialovělé barvy, z vinařské oblasti Beaujolais, severně od města Lyon. Toto víno se začíná prodávat každý rok vždy třetí čtvrtek v listopadu. Tento den je ve Francii nazýván „Den Beaujolais“ a rovná se téměř státnímu svátku. Víno je charakteristické silnou vůní s ovocným buketem, podává se při teplotě 11-13 °C.

ČTĚTE TAKÉ:

Svatomartinské víno

Autor:

Tradičně se naše první Svatomartinská vína otevírají 11. listopadu v 11 hodin na mnoha slavnostních akcích po celé republice. Všechna vína musí projít hodnocením odborných komisí, které naslepo posuzují standardním stobodovým systémem vlastnosti vína, jakými jsou vzhled (čirost a barva), vůně (intenzita, čistota a harmonie), chuť (intenzita, čistota, harmonie a perzistence) a celkový dojem z vína. Degustátoři v Národním vinařském centru ve Valticích udělili tento rok značku Svatomartinského vína 356 vínům (3 vzorky z Čech a 353 vzorků z Moravy) ze 116 vinařství. V přepočtu na lahve můžeme na trhu očekávat 2 000 000 lahví Svatomartinských vín.

Svatomartinské víno

Autor:

V letošní nabídce bílých Svatomartinských vín je nejvíce zastoupena odrůda Müller Thurgau s 94 druhy vín. U dalších bílých odrůd Veltlínského červeného raného je to 22 a u Muškátu moravského 41 druhů. Svatovavřinecké vévodí růžovým vínům se 67 víny, u červených můžeme vybírat z 23 vín. Modrý Portugal dominuje mezi červenými se 60 víny a nabídku doplňuje Modrý Portugal Rosé s 15 víny. Scelovaná neboli cuvée vína budou prezentována 13 zástupci. Celkem se o udělení značky Svatomartinské ucházelo rekordních 436 vzorků, 80 vzorků hodnocením komise neprošlo. Za vyšším počtem vyřazených vzorků stojí zpřísněné hodnocení Svatomartinských vín.

Svatomartinské víno

Autor:

Označení Svatomartinské víno ve spojitosti s vítáním nového vína se začalo používat na dvoře císaře Josefa II. Začátkem listopadu končila vinařům pracujícím u větších sedláků služba a některá vína bývala už tou dobu ve sklepě „vyčištěna“, a proto bylo zvykem ochutnávat novou úrodu. Toto období připadalo na dobu, kdy byla sklizeň již pod střechou, a blížil se klidný advent spojený s předvánočním půstem. Svatomartinské bylo spjato s časem bohatého hodování a veselí. Neodmyslitelnou součástí těchto hodů je i svatomartinská husa.

Svatomartinská vína jsou vždy označená logem – bílým jezdcem na koni v barevném (často červeném, růžovém nebo zeleném) kruhovém poli na červeném nebo bílém podkladu, ve spodní části s označením Svatomartinské a ročníkem. Vypít byste ho měli do jara následujícího roku. Ale to nebude problém, že? Tak na zdraví a na ročník 2013!

Titulní foto: Thinkstockphotos.com

Komentáře

Načítám komentáře...