Pochlubte se zajímavým stromem v celostátní anketě

Strom roku 2015
Hrušeň v Dolní Radouni (foto: Lenka Grossmannová)

Autor:

Začalo jaro a vy máte možnost přihlásit svůj oblíbený strom do celostátní ankety Strom roku, kterou letos již po čtrnácté vyhlašuje Nadace Partnerství. Anketa hledá stromy se zajímavým příběhem nebo historií. Dvanáct finálových stromů pak bude mít díky zpoplatněnému hlasování skvělou příležitost získat peníze například na odborné ošetření nebo výsadbu nových dřevin.

Vítěz navíc postoupí do mezinárodního kola ankety Evropský strom roku. Uzávěrka nominací na Strom roku 2015 je 30. dubna. Podrobnosti o tom, jak strom přihlásit, najdete na www.stromroku.cz.

Strom roku 2015
Zlámanská oskeruše (foto: Lenka Grossmannová)

Autor:

„V každé obci určitě roste alespoň jeden strom, který místní lidé považují za neodmyslitelnou součást svého prostředí, historie nebo i vlastního života. Právě tyto stromy se snažíme zviditelnit a skrze anketu jim pomoci získat prostředky na odbornou péči,“ vysvětluje cíl ankety její koordinátorka Andrea Krůpová.

Díky hlasování v anketě mohly být například v loňském roce ošetřeny čtyři stromy, čímž se dosáhlo zlepšení jejich zdravotního stavu a vitality. V blízkosti tří finálových stromů proběhly nové výsadby. Další navrhovatelé se zase rozhodli využít získané peníze k propagaci stromu – ať už formou pohlednic, naučné tabule, nebo jiných tematicky zaměřených vzdělávacích pomůcek. Účast stromu v anketě navíc pomohla stmelit komunitu a motivovala obyvatele, aby se více zajímali o přírodu ve svém okolí.

Navrhnout kandidáta na Strom roku 2015 může kdokoli – jednotlivci, rodiny, sousedé, učitelé se školáky, spolky, sdružení i celé obce. Z došlých přihlášek odborná porota vybere 12 finalistů, kteří budou několik měsíců soutěžit o přízeň veřejnosti ve zpoplatněném hlasování. Vítězný strom Nadace Partnerství ocení 20. října, kdy se v České republice slaví Den stromů.

Jak přihlásit strom do ankety:

  1. Zjistěte základní parametry stromu (druh, stáří, obvod kmene, lokalita, GPS souřadnice atd.).
  2. Vypátrejte z kronik, knížek i od pamětníků příběh stromu, nebo nechejte školáky vymyslet vlastní.
  3. Pořiďte fotografie stromu.
  4. Zapojte do tvorby přihlášky školu, spolky i nadšence všech generací.
  5. Vymyslete, co byste udělali s výtěžkem hlasování (ošetření stromu, výsadby, naučná cedule apod.).
  6. Odešlete přihlášku do 30. dubna na stromroku@nap.cz.

Komentáře

Načítám komentáře...