Soukromá vodárenská věž

Vodní věž
Foto: atelier Rick Tegelaar

Autor:

Vodní hospodářství se toto léto postavilo do čela zájmu mnoha lidí i v Česku. Taková zásobárna vody by se hodila spoustě lidí. Designér Rick Tegelaar a architekt Arno Geesink představili zajímavou soukromou vodárenskou věž.

V rámci holandského festivalu střešních zahrad představili zajímavou vodárenskou věž, která vyniká svou elegancí, technickou dokonalostí, a přitom jednoduchostí.

Vodní věž
Foto: atelier Rick Tegelaar

Základem je velká vodní nádrž, která je zavěšena ve výšce čtyř metrů nad zemí. Ta má objem až 1000 litrů. Zavěšena je na šroubovacích kotevních spojkách v obruči. Další kovové obruče jsou uprostřed a dole a postupně spojují jednotlivé díly dřevěné konstrukce. I když vypadá celá konstrukce složitě, je neuvěřitelně jednoduchá a připravená pro okamžité smontování na místě. Ukotvení takové věže se může řešit buď pevně, tedy na betonový blok, nebo pružně, tedy jak vidíte na fotografiích – pouhým zapytlováním. Nádrž totiž ve větru sama drží tíhou vody a také tím, že větru vlastně neklade žádný velký odpor.

Vodní věž
Foto: atelier Rick Tegelaar
Vodní věž
Foto: atelier Rick Tegelaar

Na vrcholu nádrže pak je větrný generátor, který pohání malé čerpadlo. To může čerpat do nádrže buď dešťovou vodu, nebo vodu z vodoteče. Vše přes filtr. Výška nádrže pak zajišťuje opravdu velký tlak v hadici, takže zalévání není problém a dokonce se dá využít taková nádrž jako dočasné hasicí zařízení.

Zásadní výhodou je, že konstrukce je rozmontovatelná, lehce přemístitelná, takže může poskytovat zásobu vody kdekoli, kde je potřeba. Ať už na zahrádkách, nebo třeba jako zásoba užitkové vody na splachování na open-air festivalech apod.

Vodní věž
Foto: atelier Rick Tegelaar

Foto: Atelier Rick Tegelaar

Komentáře

Načítám komentáře...