Zemřela světoznámá architektka Zaha Hadid

Zaha Hadid

Autor:

V miamské nemocnici zemřela ve čtvrtek jedna z nejznámějších architektek současnosti – Zaha Hadid. Původem Iráčanka z Bagdádu získávala nejvyšší ocenění a uznání po celém světě. Jako první žena vůbec získala prestižní Pritzkerovu cenu za architekturu.

Zaha Hadid se narodila v roce 1950 v iráckém Bagdádu, aby v Bejrútu na Americké univerzitě vystudovala matematiku. Později však začala studovat architekturu v Londýně, kam se i přestěhovala. Zemřela na infarkt v nemocnici v Miami, kde se léčila se zánětem průdušek.

Zaha Hadid
Hsičská stanice Vitra

Autor:

Její dílo je ověnčeno od samého počátku cenami, medailemi, údivem a slávou. První její stavbu najdeme ve Weilu nad Rýnem, což byla hasičská stanice firmy Vitra. Největší slávu jí přineslo muzeum Rosenthalova centra současného umění v Cincinnati. Posledním postaveným dílem je Messnerovo muzeum na vrcholku Kronplatzu v Jižním Tyrolsku.

Mohlo by vás zajímat

Zaha Hadid
Rosenthalovo centrum současného umění v Cincinnati

Autor:

V portfoliu jejího studia jsou ale neskutečné stavby po celém světě. Její styl, takzvaný dekonstruktivismus, který odmítal ostré hrany, konvence a tradiční pojetí architektury, inspiroval mnoho a mnoho dalších architektů. Zaha Hadid zasedala v mnoha porotách architektonických soutěží, včetně té v Česku, kde se vybírala nová podoba Národní knihovny. Zaha Hadid byla ta, která vybrala a obhajovala návrh Jana Kaplického.

Zaha Hadid
Heydar Aliyev Center

Autor:

Zaha Hadid
Jockey Club Innovation Tower

Autor:

Titulní foto: www.zaha-hadid.com

Komentáře

Načítám komentáře...