Zahrada ve dvou knihách

Kniha

Autor:

Na chatě máme s manželkou práce rozdělené. Rostliny nechávám jí, já jsem na hrubé práce, jako jsou ploty, přesouvání kamenů a rytí. Přesto jsem od ní nasál už tolik vědomostí, že knihy, které jsem dostal na recenzi, mi připadaly tak známé.

Divoké trvalky

Kniha
Jelikož je naše chata často opuštěná, protože je daleko, musíme tam sázet rostliny, které naši nepřítomnost vydrží. V knize Divoké trvalky tak poznávám spousty květin, které se nám s větším či menším úspěchem usadily na našich záhoncích.

Hlavní zajímavost knihy je v tom, že nepopisuje jednotlivé rostliny samostatně, ale nabízí i vyzkoušené kombinované výsadby. A to nejen na místech obvyklých, ale i tam, kde se normálně člověku ani vysazovat nic nechce.

Druhá zvláštnost je v tom, že tu nejsou fotografie, ale kresby. Nejdřív jsem byl z tohoto konceptu trochu rozladěný. Kresba nikdy nevytáhne přesně realitu. Ale pak jsem si zvykl a nakonec musím jasně říct, že tohle je opravdu dobrá věc. Manželka, která studuje krajinotvorbu, kreslí podobné návrhy kompozic, a když je časová tíseň, pomáhám jí s tím, aby se mohla věnovat důležitějším věcem studia. Takže už jsem pár záhonků už také nakreslil. Samozřejmě v horší kvalitě a tady dokážu ocenit nádhernou kresbu, která skvěle dokáže vytáhnout vlastnosti květin, aniž by byly zrovna třeba pokroucené od sluníčka, neměly zrovna svůj termín květu apod.

Spokojený jsem i s rozdělením pro slunná, polostinná a stinná stanoviště a také zajímavým dělením sadby podle různých požadavků. Třeba mě zaujala sadba „Atraktivní struktura listů“. No kde jinde to najdete? Za mě má tahle knížka jedničku.

  • Divoké trvalky; Kleinod Brigitte, Strickler Friedhelm; ISBN: 978-80-271-0692-9, 160 stran, vydalo nakladatelství Grada Publishing

Biozahrada

Kniha
Arnošt Tabach byl ještě v dobách, kdy jsem o zahrádce věděl jen to, že ji má babička, redaktorem a autorem pořadů o zahradách, o biopěstování, o ekologických principech na záhoncích. Když jsem se stal redaktorem v našem časopisu i já, Arnošt Tabach už nebyl mezi námi. Ale s jeho články a informacemi jsem se postupně setkával. Nenápadně. Po kouscích.

Tahle knížka je spojením mnoha kousků jeho osvětového díla. A je strašně dobře, že tu je. Je na ní znát, že vznikala v době, kdy internet ještě nebyl, a všechny informace ještě nebyly přežvýkány a omlety do podoby malých ohlazených oblázků. Tohle je poctivý kus práce, zkušeností a komplexního pohledu na zahradu.

Baví mě tu všechny ty výluhy a jejich použití, přesně rozepsané v tabulkách, s přesnou radou na co, kdy, kolikrát… Baví mě tu informace jako obsahy živin v základních hnojivech, baví mě, jak autor vytahuje na povrch trojpolní hospodaření, nenápadně, lehce a samozřejmě.

Knih o biozahradách a biozahradničení jsem měl už spoustu. Arnošt Tabach byl ale Čechoslovák a mluví naším jazykem. Mluví tak, abychom tomu rozuměli, abychom podle toho mohli postupovat a skutečně fungovat. Přesně, jednoduše, česky.

Druhá recenze a druhá jednička.

  • Biozahrada; Arnošt Tabach, ISBN: 978-80-271-0498-7, 128 stran, vydalo nakladatelství Grada Publishing

Komentáře

Načítám komentáře...