Mladá architektura: Box s membránou

Air House

Autor:

Další příspěvek je trochu jiný, nepředstavuje projekt od začínajících architektů, nýbrž ještě od studentů Fakulty architektury, kteří pod odborným vedením navrhli experimentální dům do studentské architektonické soutěže Solar Decathlon 2013.

Čeští studenti se dostali do finále vůbec poprvé a spolu s univerzitním týmem z Vídně představovali v roce 2013 jediné dva evropské zástupce v soutěži.

V soutěži, kterou vypisuje americké ministerstvo energetiky, soupeří univerzitní týmy z celého světa v návrhu a stavbě energeticky soběstačného solárního domu. Studenti projekt sami řídí, zajišťují jeho financování, stavbu navrhují a nakonec ji vlastními silami staví. Stavby, které vznikají na půdě univerzit, jsou na finální přehlídku převezeny za oceán.

AIR House

Air House
Koncept českého týmu s označením „AIR House“ je navržen pro 1-2člennou domácnost s osobami v mladším produktivním věku (20-35 let). Reaguje tak na současný demografický vývoj v České republice, kdy je každá čtvrtá domácnost domácností jednotlivce. Koncept se nechá aplikovat i na bydlení pro seniory nebo přechodné bydlení při živelních katastrofách.

AIR House představuje přízemní kompaktní hmotu kvádru skládající se ze dvou vůči sobě kontrastních částí, dřevěného boxu a lehké membránové konstrukce. Dřevěný box obsahuje veškeré technologie potřebné pro provoz domu, hygienické zázemí a navíc je v něm umístěn spací kout -- nika pro manželské lůžko. Jeho dispozice je velmi kompaktní a úsporná, rozměry jsou zvoleny tak, aby se vešel do jednoho přepravního kontejneru. Membrána, kterou si lze představit jako nafukovací matraci, obepíná celý obývací prostor s jídelnou a kuchyňskou linkou. Jeho maximální prosklení v podélném směru vytváří velkorysý zarámovaný výhled do exteriéru. Po celém obvodě probíhá kolem fasády pochozí vykonzolovaná terasa z pororoštu levitujícím nad terénem.

Jako každá soutěž má i tato svá pravidla a hodnocení. Jednou z nejtěžších soutěžních disciplín, kterých je celkem deset stejně jako v atletickém desetiboji, je energetická bilance. Plný počet bodů získá dům, který vyprodukuje alespoň tolik elektrické energie, kolik sám spotřebuje. Dále se soutěží například v kategoriích Architektura, Atraktivita pro trh, Cenová dostupnost, Komfort vnitřního prostředí nebo Energetická bilance.

Technologický experiment

Air House
Soutěžní domy reprezentují nejmodernější současnou architekturu, efektivní technologie a trendy zdravého bydlení. AIR House je energeticky efektivní dům navržený z kvalitních materiálů šetrných k přírodě. Flexibilní koncept umožňuje prostor přizpůsobit nejrůznějším činnostem uživatelů a inteligentní plášť jejich momentálním požadavkům na vnitřní komfort.

Hlavní nosnou konstrukci tvoří masivní dřevěné panely v kombinaci s lepenými dřevěnými vazníky. Dřevěný box je opláštěn prkny z českého modřínu, hlavní obytný prostor zastřešují polštáře z ETFE fólie, která funguje jako „architektonická kůže“ domu. Tenkovrstvé fotovoltaické články jsou integrovány přímo ve střešních polštářích, reflexní potisk membrány zajišťuje stínění obytného prostoru. Výběr konstrukčního systému i jednotlivých použitých materiálů je proveden s ohledem na jejich energetickou nenáročnost, obnovitelnost a recyklovatelnost.

Celková užitná plocha domu činí 56 m², obestavěný prostor 195 m³.

Air House

Autor: Tým ČVUT složený převážně ze studentů Ústavu navrhování II Fakulty architektury, v úzké spolupráci s Fakultou stavební. Na projektu se dále podílí Fakulta dopravní, Fakulta elektrotechnická, Fakulta strojní a studenti z VŠUP.

Text: Ing. arch. Dušan Řezáč Foto: cyrany.com

TENTO TEXT JSTE MĚLI MOŽNOST PŘEČÍST SI V ČASOPISU DŮM&ZAHRADA Č. 7/2012.

Komentáře

Načítám komentáře...