Mladá architektura: Sebastian Nagy

Mladá architektura: dům Otio

Autor:

Zeměpisné hranice ve středoevropském teritoriu neznamenají pro architekturu v podstatě nic. Proto je důležité sledovat dění nejen kolem nás, ale i za hranicemi u našich sousedů. Sympatický dům od architekta Sebastiana Nagyho, který bych vám chtěl představit, nevznikl v Čechách, nýbrž na Slovensku v obci Dražovce u Nitry.

Kontext místa, zadání projektu a osobnost investora jsou tři základní atributy, které spolu s kreativním architektem představují nadějnou konstelaci k mimořádné výsledné realizaci. Přenesením na tento dům: pozemek u kostela, dům pro kněze, investor pokrokový katolický kněz a architekt se zahraničními zkušenostmi ze Švédska a Holandska.

„Nerodinný“ dům

Pozemek se nachází přímo ve farské zahradě, v místě plném zeleně, kterému dominuje římskokatolický kostel sv. Františka Xaverského. Dům, kterému dal autor název OTIO - latinsky volný čas, dovolené - má být požehnaným útočištěm po práci, místem pro nabírání nových sil. Kromě relaxace vytváří prostor pro práci i přiměřenou reprezentaci. Elementární přízemní hmota s venkovním atriem působí jako ornament v zahradě. Nad vstupem do domu levituje ocelový kříž, symbol křesťanství, který podpírá skleněnou markýzu. Při vhodném dopadu slunečních paprsků vrhá na kamennou fasádu svůj stín.

ČTĚTE TAKÉ O MLADÉ ARCHITEKTUŘE:

Mladá architektura: dům Otio

Autor:

Dispoziční řešení v mnohém připomíná moderní rodinný dům, ale opak je pravdou, marně byste zde hledali dětský pokoj nebo manželskou postel. Dětský pokoj nahradil pokoj pro hosty se vstupem z nevelkého zádveří. Hned za ním je umístěna pracovna a privátní ložnice s vlastní sprchou. Hlavní obytný prostor, stejně tak jako kuchyň s jídelnou jsou orientovány s výhledem do venkovního atria. Jemné pootočení stěny v rámci půdorysu a maximální prosklení umožňují přímý výhled na věž kostela. I proto se venkovní zeď vymezující plochu atria snižuje, aby byl výhled co nejpůsobivější. Prosvětlenému interiéru dominuje bílá barva stěn spolu se světlou kamennou dlažbou. Designový nábytek od Vernera Pantona a Charlese Eamese vložený do interiéru kontrastuje s materiálovou prostotou.

Rub a líc

Tradiční stavební materiály, jakou jsou cihly a kámen, doplňují ty současné - moderní hliníková okna, falcovaný plech, posuvné venkovní žaluzie atd. Dům má dvě zcela odlišné tváře. Cihelné zdivo použité na konstrukci je obloženo kamenným obkladem z místní ruly. Plasticitu fasády rozrušují hliníková okna o exaktním tvaru. Bílý interiér působí čistě a skromně. Bílá barva je použita na vnitřní stranu zdi atiky a spolu s interiérem jsou ve vzájemné symbióze.

Celková užitná plocha domu činí 130 m², obestavěný prostor 450 m³.


Sebastian Nagy architects

Představuje mladý slovenský ateliér se sídlem v Nitře. Za relativně krátkou dobu získal několik významných ocenění. V roce 2008 prestižní Cenu Dušana Jurkoviče za obytný dům Triangolo.

Text: Ing. arch. Dušan Řezáč, Foto: Paťo Safko


ČLÁNEK VYŠEL V ČASOPISU DŮM&ZAHRADA 08/2012


Komentáře

Načítám komentáře...