Modulové domy: Dnes v malém, zítra ve velkém

Modulové domy
Foto: Cubespace

Autor:

Modulové domy jsou stále více žádané na celém světě. Mnoho lidí si uvědomuje, že jejich život se mění. Rodina se postupně zvětšuje, finanční zázemí se mění, stejně jako potřeby z toho vyplývající. Takže proč stavět v mládí ohromný dům, na který není dostatek financí, když se může postavit zatím jen takový, jaký vyhovuje vám a vaší kapse.

A když se rodina rozroste, prostě se přikoupí další kus. A s dalším dítětem pak přibude další kus domu. Ano, tohle tady je už dávno. Přistavovaných domů domácími kutily je tady u nás dost a dost. Jenže proti otřesným přístavbám stojí i jiná možnost. Jde o modulové domy, které se mohou rozrůstat a smršťovat podle požadavků, a to v prvotřídní kvalitě.

Pohled zpátky do historie

Co modulový dům vlastně znamená? Jde o myšlenku, která byla dána už ve středověku. Vytvořením unifikovaného základu a jeho jednoduchou výrobou získáme bydlení, které se bude vyznačovat nízkou cenou a univerzálností. Z historie tak známe takzvané „kotce“, tedy prodejní, ale i obytné stánky kožešníků, pláteníků a soukeníků. Z dřevěných unifikovaných stánků postavených jako trh se později vystavěly domy (dnes v Praze ulice V kotcích), které se také vyznačovaly stavební modularitou.

Modulové domy
Nakaginská kapsulová věž. Foto: Wikimedia Commons
Ale není to ještě to pravé, co máme na mysli. Modulární v tom pravém slova smyslu bychom našli v Japonsku v roce 1972, kde slavný architekt Kisho Kurokawa postavil v Tokiu veleznámou stavbu Nakagin Kapuseru Tawā, v překladu Nakaginská kapslová věž. Ta je složená z jednotlivých malých kvádrů s jedním kulatým okénkem. Každý tento kvádr je jeden miniaturní byt vybavený jednou postelí, úložnými prostory a sociálním zařízením. Skládat se mohou k základu prakticky jakkoli. Takže výsledná stavba vypadá jak věž postavená z Lega.

Další a další podobné koncepty se objevují v průběhu let po celé Zemi. Modulární znamená vlastně univerzální a s rostoucími technologickými možnostmi nabývají tahle slova na extremálním významu. Představte si, že dům je navržen v počítači, vyroben v hale a na místo jej přiveze nákladní vůz. Ano, tím se dostáváme na pole montovaných domů. Modulové domy ale jdou v tomto ještě dál. Vytváří ucelené koncepty, kdy si zákazník nevybírá podle vzhledu domu, přičemž se až následně upravují propozice interiéru, ale vše vlastně prostupuje zevnitř ven.

I tohle je vlastně modulární dům. Stačí spojit několik základních forem

Jako bublina

Modulové domy
Foto: MVRDV/ Rob ´T Hart
Zákazník přijde a objedná si dům. Chce obývací pokoj, ložnici, sociální zázemí a přístřešek pro auto. V pořádku – výrobce to má. Jakou si přeje zákazník velikost? Umístění? Vše se seskládá jako kostky.

Ano, je to jako obytné buňky. I z nich se dá sestavit takové bydlení. Však také na světě existuje velké množství architektonických studií, kde nabízejí přestavby i z klasických dopravních kontejnerů na zajímavé modulární bydlení.

Podívejte se na video zvláštního druhu modelového domu: ELK LOOFT.

My se ale podívejme na svoji bublinu. Když máme vybrané moduly, můžeme je k sobě skládat. Ale také přidávat. Proč by ne? Vždyť mladý pár s nemnoha penězi si nemusí pořizovat dům o pěti pokojích a podlahovou plochou přes 100 m². Jim stačí ložnice, obývací pokoj s kuchyní a sociální zázemí. Až bude na cestě dítě, pak přijede nákladní auto a složí do předem vymyšlené a připravené polohy další modul dětského pokoje. A tak to může pokračovat dál a dál. Zvětšuje se jako bublina.

CELÝ ČLÁNEK VČETNĚ FANTASTICKÝCH ARCHITEKTONICKÝCH PŘÍKLADŮ NAJDETE V ČASOPISU DŮM&ZAHRADA 12/14. Objednat lze samostatné číslo nebo získat předplatné, a to přes e-mail: predplatne@astrosat.cz, online na Předplatné časopisů nebo telefonicky: 840 336 459

Titulní foto: Cubespace

Komentáře

Načítám komentáře...