Novinky ve světě robotů

Robotický vysavač
iRobot Roomba série 800 má až 5x větší sací sílu, kterou doplňují nové gumové kartáče s vodicími drážkami, které účinně sesbírají prach, hrubé i velmi jemné nečistoty ze všech druhů podlah a koberců. nová Roomba 870 se může pochlubit tišším chodem, dvakrát větší životností baterie, dvojnásobnou kapacitou sběrného koše nebo nabíjecí stanicí s integrovaným adaptérem.

Autor:

Robotické vysavače nejsou žádnou novinkou a podle stoupajícího prodeje ve světě i u nás se lze dovodit, že již prokázaly svoji užitečnost. V nabídce výrobců se ale nyní začaly objevovat robotické vytírače. Jaké jsou jejich výhody a nevýhody a stojí za to si je pořídit?

Málokdo zřejmě považuje vysávání za svoji oblíbenou činnost a motivace k vyvinutí stroje, který bude tuto činnost vykonávat za nás, je jasná. Neméně důležitá je samozřejmě i úspora času. Robotické vysavače jsou ale často dražší než klasické (ceny špičkových modelů vysavačů klasických mohou být i vyšší). Co tedy umí?

Vleze všude

Robotický vysavač
Samsung série VR9000 nabízí dobu vysávání/nabíjení 160/60minut a kartáč o extrémní šířce 311 mm.

Autor:

Většina robotických vysavačů má tvar disku kulatého nebo oválného s výškou maximálně deset centimetrů - to je jedna z jejich výhod - snadno zajedou pod většinu nábytku. Rotační kartáče pomáhají nabírat prach a nečistoty, které jsou pak nasávány do odpadní nádoby. S prachem podél stěn si musí poradit boční kartáčky. Robotické vysavače mají nižší sací výkon než vysavače klasické, proto se soustředí na sběr nečistot pomocí rotačních kartáčů. Nejvyššího účinku dosahují robotické vysavače se dvěma proti sobě rotujícími kartáči. Robot odvádí nejlepší práci na tvrdých podlahách - laminátových, dřevěných (ne s většími spárami), vinylu a podobně. Nehodí se pro velké množství nečistot na větší ploše, k tomu by však nemělo docházet, protože se předpokládá, že robotický vysavač uklízí často - několikrát týdně.

Mohlo by vás zajímat

Pracuje samostatně

Robotický vysavač
Moneual MR6800M vysává a vytírá zároveň. Dokonce neustále svůj mop vlhčí pomocí knotů ze zásobníku na čistou vodu.
Jejich hlavní výhodou je samozřejmě automatická činnost, po zapnutí uklidí daný prostor - vymezený skutečnými nebo takzvanými virtuálními stěnami (pomůcka, která ohraničí určitou plochu, v nabídce jen u některých typů). Po dokončení úklidu či vybití baterie si samy zajedou do dobíjecí stanice (většina typů). Některé modely mají speciální programy například na vysátí malého místa (cca 1 x 1 m) nebo zrychlený úklid. Vysavač také může být naprogramován na vysávání v určitou dobu, pro různé dny v týdnu. Nicméně pravidelnou údržbu potřebuje - musí se vysypávat odpadní nádoba, která vzhledem k velikosti celého vysavače není příliš objemná (jediný výrobce nabízí vysavač, který se sám vyprázdní v dobíjecí stanici). Dále je nutné pravidelně čistit rotační kartáče a kolečka, na která se úspěšně namotávají zejména delší vlasy a zvířecí chlupy. Proto jeden z výrobců ve svých posledních modelech robotických vysavačů přistoupil k inovaci rotačního kartáče. Místo něj jsou dva proti sobě rotující gumové kartáče, které sesbírají mnohem více nečistot (až o 50 %), přičemž vyžadují téměř nulovou údržbu.

Je chytrý

Čím se nejvíce liší roboty jednotlivých výrobců, je navigační systém. Dražší typy robotických vysavačů bývají vybaveny inteligentními systémy, které jednak zajišťují, aby robot vysál rovnoměrně celou určenou plochu, a to ideálně, že každé místo přejede vícekrát, dále aby nenarážel do překážek, dokázal se vrátit do dobíjecí stanice a případně pokračovat tam, kde byl nucen úklid přerušit. Většina vysavačů má čidla, která zabraňují, aby spadly ze schodů. Překážka, která způsobuje problémy všem robotickým vysavačům, jsou volně položené dráty a kabely, čím tenčí, tím snáze se namotají.

CELÝ ČLÁNEK NAJDETE V ČASOPISU DŮM&ZAHRADA 9/15. Objednat lze samostatné číslo nebo získat předplatné, a to přes e-mail: predplatne@astrosat.cz, online na Předplatné časopisů nebo telefonicky: 840 336 459. Volání na bílou předplatitelskou linku je zpoplatněno zvýhodněnou sazbou 1,60 Kč včetně DPH za započatou minutu volání z pevné linky. Volání z mobilního telefonu dle tarifu mobilního operátora.

Komentáře

Načítám komentáře...