Editorial

Ondřej Krejčí
Zvětšit fotografii

Autor:

Milé čtenářky, milí čtenáři,

Když jsem byl malý kluk, našel jsem na půdě naší chalupy svazek časopisů Věda a technika mládeži z šedesátých let. Dodnes si pamatuji, že v jednom z vydání byla dvoustrana věnovaná bydlení budoucnosti s kresbou obytné zóny na Měsíci. Předpokládaný termín dokončení rok 1985. Tady odhad nevyšel.

Taky si vybavuji seriál Za hranice roku 2000. V televizi běžel v 90. letech a jak píší na filmové databázi ČSFD, byl to „Dokument o technologických inovacích, které měly zlepšit naše životy a být široce dostupné pro masový trh brzy po roce 2000.“ Jeden z dílů byl mimo jiné věnovaný domům s elektricky ovládanými žaluziemi. Tady byl odhad trochu lepší, ale o „masovém trhu“ bych nemluvil.

Tipovat, jaké bude „bydlení budoucnosti“ je ošemetné. Co víme jistě, že již velmi brzy bude „téměř nulové“, čili energeticky šetrné, směrnice EPBD II, o které jsme psali nesčetněkrát, klepe na dveře. Přiznám se, že nejsem jejím příznivcem.

Ano, je třeba chránit naši planetu, je třeba šetrně nakládat se zdroji, je třeba myslet na trvale udržitelný rozvoj. Je také třeba, aby se odborná veřejnost stala průvodcem té laické.

Možná jsem pesimista, možná chci nereálné, ale vidím v této věci ještě mezery. Myslím si, že nás do roku 2020 čeká ještě hodně práce. Možná, že celospolečenská shoda je nereálná, možná, že dokonce nežádoucí. Nevím, každopádně bych ocenil, kdyby problematika energetických budov byla jasnější. Aby bylo více lidí, kteří fundovaně řeknou „Tohle je dobré, tohle ne, do tohoto investujte, tohle si odpusťte.“ Aby související předpisy byly méně vágní a více pevné v kramflecích.

Aby bydlení budoucnosti bylo jednodušší.

Snad jsme tímto číslem několika tématy přispěli.

Přeji příjemné čtení.

Ondřej Krejčí

Komentáře

Načítám komentáře...

  • editorial
  • Autor:
  • Vydáno:

Může vás zajímat

časopis Dům a zahradadum