Editorial

Ondřej Krejčí
Zvětšit fotografii

Autor:

Milé čtenářky, milí čtenáři,

V zářijovém čísle píšeme mimo jiné o energetické náročnosti nových budov, respektive o tom, jak se na takzvané téměř nulové domy dívá legislativa. Protože mě tohle téma hodně zajímá, pokusil jsem se přečíst prováděcí vyhlášku o energetické náročnosti staveb.

Chápu, nejsem právník, nemůžu očekávat, že porozumím všemu, jenže já nerozuměl skoro ničemu. Některé odstavce jsem četl několikrát a některé jsem ani tak nevstřebal. Asi jsem naivní, ale mám-li dodržovat nějaký zákon či předpis, měl bych mít možnost mu alespoň rámcově porozumět, ne? Ale asi jsem nechápavý…

Zaujala mě takzvaná nákladově optimální úroveň. Čili idea nalezení rovnováhy vstupních nákladů a nákladů na provoz domu po dobu jeho životního cyklu. Ve vyhlášce se také dozvíte, že výpočtové koeficienty výrazně zvýhodňují obnovitelné zdroje a penalizují třeba elektřinu. Jenže už jsem ve vyhlášce nějak nenašel zohledněný aspekt, že tepelné čerpadlo nebo solární panely stojí x-krát víc než třeba elektrická topná rohož. Jistě, smyslem tohoto zákona není jen prostá návratnost, ale i výroba tepelného čerpadla, rekuperace nebo půlmetrové izolace dost zatíží životní prostředí, ne? Je to někde zohledněno? Počítal s tím někdo?

Snad ano. Jen jsem to nějak nedokázal vyčíst, jsem asi fakt nechápavý. Možná, že kdyby ten zákon byl napsaný trochu srozumitelněji… Ale jo, chyba bude ve mně. Zapracuji na sobě, slibuji.

Příjemné čtení

Ondřej Krejčí

Komentáře

Načítám komentáře...

  • editorial
  • Autor:
  • Vydáno:

Může vás zajímat

časopis Dům a zahradadum

Hledáte osvědčenou firmu na rekonstrukci?

Zadejte si poptávku v kategoriích: rekonstrukce,rodinný dům.
Najdeme Vám ověřené firmy a řemeslníky s referencemi od zákazníků jako například: Celková rekonstrukce bytu 80m2 3kk, designové úpravy bytu, Koupelna.