Editorial

Ondřej Krejčí
Zvětšit fotografii

Autor:

Milé čtenářky, milí čtenáři,

Jaká je zahrada vašich snů? Přemýšleli jste o tom někdy? A myslím zahradu, kterou byste si fakt přáli -- bez kompromisů, bez společenských klišé, bez hranic a předsudků.

Většinou se prý lidé při tomto dotazu vrací do dětství. Údajně stačí zavzpomínat na hezkou chvíli třeba u babičky na chalupě nebo u prázdninového táboráku... Nebo v mém případě na chvíle, kdy jste zavření v cestovním kufru.

Jsem panelákové dítě, takže každý volný víkend jsme s rodiči prchali na chalupu. Jezdili jsme bledě modrým Broukem, ročník 76, a moje máma si vždycky vozila stohy prádla na žehlení - v obrovském zeleném kufru, který vždycky položila na trávu a snad hodiny a hodiny z něj vyndávala usušené prádlo a žehlila.

Já do toho kufru strašně rád lezl a zavíral se tam. Jakože schovávačka. Občas jsem vystrčil hlavu a nakoukl, jestli mě máma vidí. Jak by mohla, že jo :-) Ten kufr byl rozehřátý od slunce, voněl kůží a bylo v něm super! Já si ten pocit fakt pamatuju, přitom kolik let mně mohlo být? Čtyři? Pět?...

Stejně tak cítím vůni neposekaného trávníku a vlhké hlíny. Vidím sedmikrásky, kterými prorůstají pampelišky, a záhon šuškard. Rozkvetlou třešeň a taky žlutočervenou lavičku s oloupaným nátěrem.

Doufám, že i já budu někdy řešit zahradu svých snů - Oloupanou lavičku asi oželím, ale ty pampelišky, sedmikrásky a šuškardy tam budou. Možná to teď není úplně in, ale o to v zahradě snů přeci nejde.

To mně naučil Ferdinand Leffler, zahradní architekt, se kterým jsem do tohoto čísla připravoval rozhovor. Vtipné je, že jeho práce se mně sice vždy líbila, ale přiznávám bez mučení, že ten chlapík mi trochu neseděl. Říkal jsem si, že nikdo nemůže být ve skutečnosti tak nakažlivě pozitivní, jak působí v časopisech či v televizi.

Omyl. Přesně takový je.

Setkat se s lidmi, jako je Ferdinand Leffler, je pro člověka strašně důležité. Dnešní povrchní, rychlý a nemilosrdně neosobní svět potřebuje víc lidí, kteří nás zastaví a připomenou nám, že štěstí není o společenských maskách.

Že štěstí je vůně vlhké hlíny a velký zelený kufr v pampeliškách.

Krásný květen!

Ondřej Krejčí

Komentáře

Načítám komentáře...

  • editorial
  • Autor:
  • Vydáno:

Může vás zajímat

časopis Dům a zahradadum