Editorial

Filip Grygera

Autor:

Milé čtenářky, milí čtenáři,

Při průzkumu dnešních trendů v oblasti oken asi mnozí, podobně jako já, zapláčou nad tím, co mají doma. Okna patří ke stavebním prvkům, s nimiž má problémy opravdu velký počet lidí. A často jsou to problémy těžko řešitelné.

V uplynulých 30 letech se na trh dostalo mnoho výrobků s horší kvalitou, nemluvě o ledabylém přístupu k jejich instalaci. Výměny oken, často doprovázené zateplením stěn, přitom patří k nejčastějším rekonstrukčním pracím. Ale stejná rizika se týkají i novostaveb. Výjimkou nejsou nadměrné rosení skel, vlhkost a plísně kolem ostění, průvan kolem parapetů nebo mezi nedostatečně přiléhajícím těsněním, špatně fungující kování, u dřevěných profilů jejich rychlá degradace.

Problémy se často projeví až s odstupem času. Ale kdo se pustí do opravy instalace či do výměny zánovních oken? Vždyť to může znamenat složité a nákladné zásahy do izolací a do omítek, vystěhování zabydlených místností spojené s náročným úklidem a malováním, někdy i poškození interiérového vybavení. V bytových domech je to kvůli nutné koordinaci spoluobyvatel de facto neprůchodné. Nemluvě o tahanicích s reklamací. Většinou nezbývá než počkat nejspíš desítky let, až okna doslouží a bude nezbytně nutné je vyměnit. A do té doby jejich nedokonalost prostě skousnout.

Osobně jsem problémy s okny zažil snad v každém domě, kde jsem bydlel. A o podobných zkušenostech mluví i mnoho známých. Proto při rekonstrukci či stavbě domu důrazně doporučuji se na tyto stavební prvky důkladně zaměřit – nejen při výběru, ale i z pohledu kontroly při montáži. Naštěstí se technologie stále posouvají a moderní kvalitní výrobky mohou rizika velmi významně snížit. O progresivních možnostech si můžete přečíst nv našem časopisu. Ale ani to nejlepší okno není samospasitelné, když se ho ujme zedník-diletant.

Filip Grygera, šéfredaktor

Komentáře

Načítám komentáře...