Editorial

Ondřej Krejčí
Zvětšit fotografii

Milé čtenářky, milí čtenáři,

V tomto čísle jsme si tentokrát dovolili zařadit vzpomínku na legendu svého oboru, architektku Zahu Hadid. Zemřela 31. března. Chtěl jsem jí svůj editorial věnovat již minule, ale tahle smutná zpráva přišla do redakce ve chvíli, kdy časopis odešel do tiskárny.

I když od smrti Zahy Hadid uplynulo několik týdnů a mnozí z vás tuhle informaci zaznamenali na internetu, novinách nebo časopisech s kratší periodicitou, vrátím se k ní ještě jednou.

Zaha Hadid byla inspirativní žena. Její stavby jsou nezaměnitelné, nenapodobitelné a budoucí generace budou nepochybně fascinovat a inspirovat další desítky let. Nad invencí Zahy Hadid se nelze než sklonit. Koneckonců výčet prestižních ocenění, které za svoji tvorbu obdržela, je předlouhý - architektonického Oskara, Pritzkerovu cenu, získala jako vůbec první žena. Pro mě je Zaha Hadid důležitá ve dvou bodech.

Za prvé proto, že svého prvního realizovaného projektu se dočkala až v roce 1993, ve 43 letech, 16 let po dokončení studia architektury.

Neumím si představit, že bych se dokázal tak dlouho nevzdávat naplnění svého snu. Za druhé proto, že zemřela náhle.

Nikdo nečekal, že poslední březnový den odejde legenda, která mohla světu ještě mnohé dát.

James Dean prý řekl: Sni, jako bys měl žít navždy. Žij, jako bys měl zemřít dnes. Ne snad, že bych tohoto amerického bouřliváka považoval za myšlenkový vzor, ale na jeho mottu je kus pravdy.

Přeji vám, abyste každý den prožili naplno a abyste se nikdy nevzdávali svých snů, i kdyby měly 16 let ležet na dně šuplíku. Nikdy nevíte. Svět totiž potřebuje lidi, jako byla Zaha Hadid.

Krásný červen.

Ondřej Krejčí

Komentáře

Načítám komentáře...

  • editorial
  • Autor:
  • Vydáno:

Může vás zajímat

časopis Dům a zahradadum

Hledáte osvědčenou firmu na rekonstrukci?

Zadejte si poptávku v kategoriích: rekonstrukce,rodinný dům.
Najdeme Vám ověřené firmy a řemeslníky s referencemi od zákazníků jako například: Celková rekonstrukce bytu 80m2 3kk, designové úpravy bytu, Koupelna.