Editorial

Ondřej Krejčí

Autor:

Milé čtenářky, milí čtenáři,

Blíží se léto a s ním období dovolených a tedy cestování. Někdo bez něj nemůže být, někdo ho zrovna nemusí, je ale fakt, že zajímat se alespoň trochu o dění v zahraničí je dobré. Jiné postupy, principy a určitý nadhled zvenčí nám mohou být inspirací pro řešení našich „interních záležitostí“. V architektuře to podle mě platí stoprocentně. Nejsem příznivcem vět typu „Tohle mají v Holandsku daleko víc promyšlený.“ „To by se v Německu (Rakousku, Francii…) nestalo.“ „Švédi tohle uměj daleko líp.“… Jenže - Některé věci mají v Holandsku opravdu víc promyšlený, v Německu (Rakousku…) by se leccos nestalo a Švédi to občas uměj skutečně líp…

I když časopis DŮM&ZAHRADA byl, je a bude (!) orientovaný na český trh, českého stavebníka a české domy, tentokrát jsme udělali výjimku a všechny návštěvy v prvním prázdninovém čísle jsou zahraniční.

Chceme vám takto přinést co nejvíce podnětů k zamyšlení.

Nad čím se probůh zamyslet v domě za x milionů dolarů? Třeba nad tím, že je kolem něj 130 stromů a dům uhnul snad každé větvi, aby přírodu kolem sebe co nejméně zatížil. Vypadá jak had, co se plazí v krásném háji. Že dům nemusí být jen striktně obdélníkový. Že terén bychom primárně neměli rovnat, ale využívat ho. Že přístavba ke starému domu může vypadat hodně netradičně a architektuře to neuškodí, naopak.

Na druhou stranu si při listování uvědomíte, že dispoziční řešení má řada našich domů daleko propracovanější, že interiéry jsou u nás přívětivější, že tepelné mosty zvládáme vyřešit lépe než půl Evropy…

Ano, hodnotit věci bez širšího kontextu je povrchní, nemůžeme všechny principy architektury aplikovat křížem krážem Schengenem, na druhou stranu inspirace hranic nezná a málokterý obor nabízí tolik prostoru ke kreativitě jako právě architektura rodinného domu.

Přeji vám léto plné inspirace a nadhledu a příští měsíc zase v tradičním hávu na shledanou.

Tak pěkné čtení

Ondřej Krejčí

Komentáře

Načítám komentáře...