Editorial

Ondřej Krejčí
Zvětšit fotografii

Autor:

Milé čtenářky, milí čtenáři,

Minulý měsíc jsem byl navštívit své přátele v Londýně. Bydlí v oblíbené čtvrti nedaleko centra města, v menším cihlovém činžáku s předzahrádkou, na britské poměry naprostý luxus. Musím se ale přiznat, že právě tamější vnímání luxusu mě hodně překvapilo.

Byt, ve kterém jsme bydleli, měl jednoduchá okna. Žádný argon, krypton mezi skly, teplý rámeček, europrofil, prostě jedna tabule skla a tečka. V horní části místo skla žaluzie. Možná i kvůli tomu bylo v interiéru kolem 18 °C a to prý zdaleka není minimum.

Nešlo se tedy divit vlhké zdi v předsíni, ta měla mimochodem na šířku sotva metr. Zábradlí u schodiště v Londýně taky nikdo moc neřeší, stejně jako výměnu znaveného silikonu kolem vany. A žíly tu moc nikomu netrhá ani akustická izolace. Když se soused nad námi šel ve tři ráno vyčůrat, vyskočil jsem z postele s přesvědčením, že mně za hlavou proběhla vojenská rota. Že šel čůrat, vím naprosto bezpečně, protože izolace potrubí je v ostrovním království evidentně další velká neznámá.

Co je ale nejzásadnější - takovéto bydlení je v očích průměrného Brita opravdu nadstandardem, který si může tak maximálně pronajmout. Koupě vlastního bytu? Neexistuje. Ceny nemovitostí jsou tu dávno za hranicí možností i slušně vydělávajícího smrtelníka, navíc je jich nedostatek.

Únorové číslo našeho časopisu se věnuje rekonstrukcím - činnosti, která stojí šílené peníze, šíleně času a tak celkově s ní šílenství riskujete. Na druhou stranu, investovat do nemovitosti se snad téměř vždy vyplatí. Ano, občas je lepší všechno zbourat a začít někde s novým štítem, ale než nad svým starým domem zlomíte hůl, dobře to promyslete. Máte dům! A to se cení. A cenit bude. Že nemá zrovna výstavní koupelny, dokonalé podlahy nebo nejnovější okna? To se dá časem řešit. I tak vám možná průměrný Londýňan může závidět.

Přeji vám mnoho úspěchů při rekonstrukci vašeho domova.

Ondřej Krejčí

Komentáře

Načítám komentáře...

  • editorial
  • Autor:
  • Vydáno:

Může vás zajímat

časopis Dům a zahradadum

Hledáte osvědčenou firmu na rekonstrukci?

Zadejte si poptávku v kategoriích: rekonstrukce,rodinný dům.
Najdeme Vám ověřené firmy a řemeslníky s referencemi od zákazníků jako například: Celková rekonstrukce bytu 80m2 3kk, designové úpravy bytu, Koupelna.