Editorial

Čechy podle Čecha

Autor:

Milé čtenářky, milí čtenáři,

Tohle léto se z přírody kolem naší chaty stala polopoušť. Bohužel dům máme zrovna na místě, kde pršelo v dubnu, jednou mžilo v srpnu a znova zapršelo před pár dny v září. Už v létě jsme vzdali zachraňování úrody na záhoncích. Raději jsme vodou šetřili, abychom studánku celou nevysáli. Všude kolem jsme pozorovali radikální změnu nejen na rostlinách, ale i na chování zvířat. Zatímco jindy k nám chodí srnky spásat všechno, co manželka zasadí (máme jistotu, že do týdne bude jakákoli květina ohlodaná na podivné strniště), tohle léto nepřišly. Věděly, že u nás nic neroste a hlavně se stahovaly tam, kde se mohly napít.

Dnes sedíme na terase chaty a smutně koukáme na z poloviny opadaný bukovo-dubový les, na uschlé smrky a prach místo trávy. Přemýšlíme, co udělat víc, než to, co děláme. Neplýtváme vodou, používáme jen ekologické prostředky, nebetonujeme rozlehlé plochy, vodu ze střechy lapáme do nádrže a znovu ji využíváme. Co víc? Jsou to drobnosti, ale na několik věcí jsme už přišli a budeme se je snažit aplikovat.

Snažíme se myslet ještě víc ekologicky. A myslet ekologicky znamená ohromný soubor možností, co dělat, nedělat a jak přistupovat ke svému okolí. Samozřejmě, že to začíná recyklací odpadů, ale třeba taky tím, jak žijeme. V tomto čísle, které držíte v ruce, si můžete přečíst velký článek o tom, co znamená myslet ekologicky při stavbě domu. Nechtěl jsem v něm zacházet jen do extrémů, nechtěl jsem psát jen o zateplení slámou nebo o solárních panelech, jak byste jistě čekali. Ale třeba i o tom, že když už se rozhodnete použít na zateplení polystyren, neměli byste ho řezat ho pilou, ale odporovým drátem. Víte vůbec, za jak dlouho se rozloží v přírodě polystyrenové kuličky, které při řezání odlétají na všechny strany? Podle odborníků jsou to desetitisíce let, což v rámci krátkého lidského života můžeme shrnout do jednoduchého slova NIKDY!

A od těchto drobností by se každý měl odpíchnout. Pokud každý z nás udělá malý krok dnes, bude moct udělat dva kroky zítra. A třeba se tady na té planetě budeme mít pozítří lépe.

Mějte se krásně a přemýšlejte nad tím

Jan Čech, zástupce šéfredaktora

Komentáře

Načítám komentáře...