ČESKÝ NÁROD STÁLE SPOLÉHAJÍCÍ NA ŠTĚSTÍ

Statistiky ukazují, že čeští občané ve srovnání se světem, stále více spoléhají na štěstí než na pojištění. Pojišťovny vybraly do poloviny loňského roku celkem předepsaného pojistného 31,7 miliardy korun. I když se tato částka může zdát závratná, přesto to je oproti jiným zemím minimum. Ukazatelem pojištěnosti...

Statistiky ukazují, že čeští občané ve srovnání se světem, stále více spoléhají na štěstí než na pojištění. Pojišťovny vybraly do poloviny loňského roku celkem předepsaného pojistného 31,7 miliardy korun. I když se tato částka může zdát závratná, přesto to je oproti jiným zemím minimum.

Ukazatelem pojištěnosti obyvatelstva, je poměr vybraného pojistného k hrubému domácímu produktu v běžných cenách. Tak například v roce 1997 tento ukazatel činil 2,9 %, což je v porovnání s rokem 1996 jisté zlepšení o 0,3 %, stále však nedosahující na úroveň států Evropské unie, kde je pojištěnost vyšší v průměru o 4,7 %. Z těchto států k nejopatrnějším patří Lucembursko s 22,9 % a Británie s 11,3 %. Pokud se jedná o ukazatele pro loňský rok, tedy rok 1998 jsou zatím neznámé.

Nakonec jen pro lepší představu, pojištění domácností u nás zatím nedosahuje ani 50 %. Dle pojišťovacích odborníků je na vině neutěšená ekonomická situace, která stále vykazuje tendenci k poklesu a pokles reálného příjmu domácností. Díky tomu nejsou vytvořeny vhodné podmínky pro to, aby se obyvatelstvo odhodlalo zajistit proti případným rizikům. A to nemluvě o nepochopení významu pojištění, jako ochrany majetku.

Zkrátka a dobře, český národ stále sází na pomíjivé štěstí, než na možnou ochranu.

Komentáře

Načítám komentáře...