Borelióza: Strašák pro nás i zvířecí mazlíčky

Soutěž byla již ukončena. Výhercům gratulujeme.

klíšťata

Lymská borelióza je nepříjemné onemocnění, které se projevuje zpravidla několik týdnů až měsíců po tom, co bylo zvíře nakaženo. Nejčastěji se objevuje postižení pohybového aparátu, tzn. kulhání, otok jednoho či více kloubů, nechutenství, neochota k pohybu a může se objevit zvýšená teplota až horečka. Vzácně může při borelióze docházet k poškození životně důležitých orgánů, jako jsou srdce, ledviny či centrální nervový systém. Bohužel se stejným způsobem mohou projevovat i jiná onemocnění, takže aby mohla být potvrzena borelióza, je nutné provést další vyšetření. Zarudnutí v místě sání klíštěte (tzv. erythema chronicum migrans), které se objevuje u lidí, se u zvířat téměř nevyskytuje,“ varuje MVDr. Barbora Červená.

Musíme se chránit

Před klíšťaty, která jsou nositeli viru Borrelia burgdorferi, se musíme chránit. Ne každé klíště nese tento virus, ale je třeba se mít na pozoru před každým klíštětem. Bohužel proti lymské borelióze neexistuje očkování. Ve chvíli, kdy vám bude objevena, je třeba nasadit antibiotika.

Jak se před klíšťaty bránit? Používejte repelenty, hlavně na nohy. Od kolen dolů je používejte dvakrát častěji, než je normální dávka pro ostatní hmyz, jako jsou komáři. Po každé vycházce se prohlédněte, zda někde nemáte klíště. Dívejte se hlavně do míst s tenčí a jemnou kůží, kde se klíšťata ráda uchytávají – podkolení jamky, podpaží, třísla a intimní partie. Prohlédněte také oblečení, zda se na něm nějaká klíšťata neuchytila. Lepší je oblečení vyprat.

Jak chránit domácí mazlíčky?

Psa či kočku před lymskou boreliózou můžeme účinně chránit pouze tak, že zabráníme přisání klíštěte. To v praxi znamená použití antiparazitik. Lze použít antiparazitární obojky, jejichž účinné látky se vstřebávají do kožního mazu a vytvoří po celém těle souvislou ochrannou vrstvu. Klíště je zabito ihned po kontaktu s kůží a není nutné, aby se nasálo krve, čímž se výrazně snižuje riziko přenosu původce boreliózy.

klíšťata

Další možností je vakcína proti borelióze. Její aplikace je doporučována v oblastech se zvýšeným výskytem boreliózy. Lékaři také doporučují mít doma domácí Borrelia Test. Ten během 10 minut odhalí, zda bylo klíště nakaženo lymskou boreliózou či nikoliv.

Rady, jak na klíšťata

  • Do přírody by měl jít pes na procházku pouze s antiparazitárními obojky.
  • Chovatel by se měl se svým psem vyhýbat místům s vysokou trávou, psa venčete raději v udržovaných parcích a lesech s nízkým porostem.
  • Důkladně po procházce zkontrolujte sebe i svého psa. Psa pro jistotu pročešte hustým hřebenem.
  • Pokud klíště v srsti svého psa objevíte, nejprve je nutné okolí místa zakousnutí klíštěte vydezinfikovat.
  • Je třeba chytnout klíště za hlavičkou v místě co nejblíže kůže. Nemačkejte nebo netahejte za zadní část těla klíštěte, protože by mohlo dojít k oddělení hlavičky od těla. Vytahujte klíště z kůže směrem nahoru.
  • Ideální je mít po celou dobu rukavice.
  • Klíště je ideální spláchnout nebo spálit v kamnech.
  • V domácí lékárničce bychom měli mít domácí Borrelia Test. Během 10 minut zjistíme, zda bylo klíště, které bylo zakousnuté v těle člověka či zvířete, infikováno či nikoliv. Pokud ano, zaznamenáme na Lymelocator.cz místo a čas nálezu a zajdeme k praktickému lékaři, či se psem k veterináři, kteří obvykle nasadí antibiotika. Webová stránka Lymelocator.cz slouží k zaznamenání nejen nakažených klíšťat, ale všech klíšťat nalezených na člověku či zvířeti.

Chraňte svého mazlíčka proti parazitům

S příchodem teplých dnů nastává každoroční starost pro všechny majitele čtyřnohých mazlíčků. Nevítaní parazité, klíšťata a blechy, mohou přivodit těžké zdravotní problémy. Jsou přenašeči různých infekčních onemocnění, včetně lymské boreliózy, která v krajních případech může skončit úhynem zvířete. Chraňte proto svého zvířecího kamaráda jak nejlépe to jde. FIPROtec spot–on (pipeta, kterou se kape na kůži za krk zvířete) by neměl chybět žádnému chovateli. Přípravek slouží k prevenci proti napadení klíšťaty a blechami. Produkty FIPROtec tak doplňují kompletní řadu péče o psy a kočky společnosti Beaphar v prevenci proti vnějším parazitům. Doporučená maloobchodní cena: od 135 Kč

Více informací na www.beaphar.cz

klíšťata


Nyní mají tři z vás šanci balíček obsahující FIPROtec, SOS obojek proti parazitům a sprej proti lezení psů a koček do záhonků, květin. Termín soutěže je od 3.8 do 9.8 2015 včetně. Vyhrává ten, kdo správně odpoví jako 20., 40., 60. v pořadí. Výherce zkontaktujeme a pošleme jim výhry po skončení soutěže. Soutěž se řídí všeobecnými marketingovými podmínkami.

Soutěž byla ukončena. Výherce budeme kontaktovat telefonicky nebo mailem.