VÝROČNÍ CENA OBCE ARCHITEKTŮ GRAND PRIX

Od roku 1993 se každoročně vypisuje Výroční cena Obce architektů Grand Prix při příležitosti Světového dne architektury UIA. Oceňují se architektonická díla, jejichž autorem je český nebo zahraniční architekt a která byla realizována v České republice. Práce posuzuje mezinárodní porota, ve které letos usedli:...

Od roku 1993 se každoročně vypisuje Výroční cena Obce architektů Grand Prix při příležitosti Světového dne architektury UIA. Oceňují se architektonická díla, jejichž autorem je český nebo zahraniční architekt a která byla realizována v České republice.

Práce posuzuje mezinárodní porota, ve které letos usedli: předseda poroty Zdeněk Zavřel (Nizozemí), Kristiina Peltomaa (Finsko), Valter Bordini (Itálie), J. M. Bahna (Slovenská republika), Milan Hon (Česká republika) a náhradník Kurt Gebauer (česká republika).

Do soutěže bylo přihlášeno celkem 138 prací v kategoriích: Novostavba, Rekonstrukce, Interiér, Architektonický design a drobná architektura, Krajinářská architektura a zahradní tvorba, Urbanismus a Výtvarné dílo v architektuře. V každé skupině se uděluje cena a čestné uznání, dále cena pro investora a konečně hlavní cena Grand Prix.

Letos byla hlavní cena udělena za Fárův dům (získal cenu také v kategorii rekonstrukce a čestné uznání pro investora) ve Slavonicích. Autory byli ing. arch. Roman Koucký, Šárka Malá a ing. arch. Iveta Chitovová.

Nechme však slovo porotě: "Stavba vyjadřuje výjimečný příklad kreativní rekonstrukce při zachování a
respektování původního architektonického díla ve složité situaci přestavby. Autoři tu vkládají rurální abstrahované prvky do velkoryse pojatých renesančních prostor, čímž posilují jejich výraz. Při důsledné realizaci se jednotlivé prostory a prvky stávají samostatným výtvarným artefaktem. Tato rekonstrukce je příkladem nekonvenčního novátorského přístupu a inteligentní a citlivé reakce v průběhu realizace interiéru i exteriéru. Ocenili jsme důslednou práci na historickém objektu nejen respektující původní prostory, ale i do detailu vypracované současné prvky architektury, které společně vytvářejí harmonii. Dojem z této realizace podtrhují jednoduché základní materiály."

Připomeňme, že slavností udílení cen proběhlo letos 11. května v Betlémské kapli za účasti odborné i laické veřejnosti.

-ram-

Komentáře

Načítám komentáře...