Zničený Karlín III. - Palmovka Park a River City Prague

Zničený Karlín III. - Palmovka Park a River City Prague

V předchozích dvou dílech našeho karlínského miniseriálu jsme navštívili nejpostiženější pražskou čtvrť, kde domy nejen padaly, ale lze předpokládat, že zřejmě další ještě spadnou. Zkáza přívětivé "čtvrti pro lidi", kam se v posledních deseti letech soustředil pochopitelný zájem investorů a developerů, je o to...

V předchozích dvou dílech našeho karlínského miniseriálu jsme navštívili nejpostiženější pražskou čtvrť, kde domy nejen padaly, ale lze předpokládat, že zřejmě další ještě spadnou. Zkáza přívětivé "čtvrti pro lidi", kam se v posledních deseti letech soustředil pochopitelný zájem investorů a developerů, je o to smutnější, že moderní Karlín v sobě kromě industriálního dědictví nese a – dodejme, že stále – i řadu kvalitních architektonických vstupů renomovaných tvůrců. Po Corsu Karlín a budově Metrostavu v Thámově ulici se dnes zaměříme na další dva zajímavé objekty, které byly fatální pětisetletou vodou zasaženy. Z centra Karlína, kde jsme byli v minulých dvou dílech, se přesuňme jen o kousek dál – na Palmovku a pravý vltavský břeh. Řeč bude o již dokončeném Palmovka parku a rozestavěném administrativním komplexu River City Prague.

AP ateliér Josefa Pleskota patří k předním českým architektonickým týmům. Ze známých realizací připomeňme například oceněnou vilu ve Vraném nad Vltavou, budovu společnosti BDO v Praze na Pankráci či úpravy Jeleního příkopu Pražského hradu. Na ty Pleskotův tým nyní navázal v další etapě úprav - před několika týdny se za přítomnosti prezidenta Václava Havla s chotí slavnostně otevíral průkop mezi Dolním a Horním Jelením příkopem. My ale sestupme z Hradu dolů do zničeného Karlína, jak ostatně praví titulek tohoto textu.

AP ateliér zde pro společnost Metrostav před několika lety realizoval administrativní centrum Palmovka Park, další ze zajímavých současných objektů v oblasti povodněmi postižené osmé pražské čtvrti.

Technicistní kancelářská budova se nachází jakoby na hraně dvou odlišných městských prostředí. Jedno charakterizuje meziválečná regulace střídmých činžovních domů, druhé vychází z původní rostlé struktury domků staré Libně. Aneb třicátá léta versus Hrabalova poetika domků Na hrázi věčnosti...

Dvě stříbřité budovy administrativního centra Palmovka Park vyrůstají ze společného suterénu. I vzhledem k pohyblivému podloží jsou založeny na železobetonové desce z vodostavebního betonu. Monolitický železobetonový skelet s lehkým sendvičovým obvodovým pláštěm kryje hliníkový plech, který dodává budovám Palmovka parku zvláštní charakter – jakoby tu v periférii Karlína či Libně přistálo tajemné kosmické UFO. Josef Pleskot k tomu dodává, že inspirací pro takto technicistně pojatý výraz domu byla známá koule nedalekého plynojemu. Ta je viditelná z horní hrany Ohrady.

Obvodový plášť kancelářské budovy je doplněn o architektonické prvky, které zmírňují účinky slunečního záření na prosklené části fasád. Z celkového architektonického výrazu stavby je pak patrná autorská myšlenka AP ateliéru dokonale designérsky a technicky zvládnout systém opláštění.

Obě budovy (A a B) jsou v suterénu propojeny garážemi s kapacitou 64 parkovacích stání a dalších 43 parkovacích stání se nachází kolem domů. AP ateliér v této nepřehlédnutelné pražské realizaci pro Metrostav vytvořil celkem přes 9.500 metrů čtverečních kancelářských ploch.

Druhým – tentokrát povodněmi přímo zasaženým projektem – osmé pražské části je rozsáhlý projekt River City Prague, který staví na Rohanském ostrově v Karlíně na ploše 4,5 hektaru společnost Europolis Invest. River City Prague se nachází kousek od kostky hotelu Hilton a při jízdě směrem do Karlína ho charakterizuje ostrá hrana náběžné fasády.

První budova tohoto rozsáhlého administrativního komplexu byla pojmenována Danube House. Celková výše investice v rámci první etapy výstavby River City Prague dosahuje výše 40 milionů euro (tj. více než miliardy korun). Kancelářská budova Danube House má být jakousi vlajkovou lodí celého projektu a její realizátor na ní také byl patřičně pyšný: mimo jiné jde o první energeticky úspornou kancelářskou budovou ve střední Evropě. Tento sofistikovaný ekologický koncept stavby River City Prague je založen na zkušenostech s využitím nízkoenergetických systémů.

Budova Danube House je koncipována jako 20.000 m2 kancelářských prostor a dalších 1.800 m2 určených pro maloobchodní využití. Uvnitř bude prosklené atrium zabezpečující osvětlení a fasáda orientovaná směrem k řece má být rozčleněna několika velkými "průhledy" s atraktivním výhledem na Pražský hrad. Velký průhled v přízemí opticky spojí interiér atria s přírodou v parku.

Celý komplex River City Prague měl zahrnovat kancelářské prostory, obchody, hotel, restaurace, byty a podzemní garáže, to vše osazené na břehu řeky Vltavy. Netradiční řešení dopravy se mělo odehrávat skrze podzemní komunikaci. Hrubá stavba Danube House na Rohanském ostrově byla před několika měsíci dokončena a všichni odborníci se – také vzhledem k předchozím úspěchům developera domnívali, že úspěchu Danube nic nestojí v cestě. Jakkoliv ovšem velká voda řadu projektů a stojících budov velmi poničila, je třeba si uvědomit některé zásadní skutečnosti, které rozvoji karlínské a libeňské oblasti hrají v karty. Tou první jsou obrovské plochy a pozemky, které je možné ještě zastavět. Kde jinde se dá realizovat takříkajíc na zelené louce tolik tisíc metrů kancelářských či bytových ploch? Na Václavském náměstí stěží.

Několikaminutová dostupnost centra, přímé napojení na Magistrálu směrem na Brno a z urbanistického a architektonického hlediska atraktivní lokality… to jsou jen další argumenty svědčící pro rozvoj nyní poničené čtvrti. Jakkoliv se dokončení Danube House či celého komplexu River City Prague zpozdí a investoři utrpěli a ještě utrpí obrovské finanční škody, je jasné, že Karlín má všechny předpoklady pro to, aby se stal nejen atraktivní, ale i vyhledávanou lokalitou. Vždyť kolik volných ploch najdeme v centru Prahy? Mohli bychom hovořit o dalších velmi zajímavých stavbách – a to jak stojících, tak připravovaných – které z Karlína a Libně za pár let udělají atraktivní čtvrť. Jediný problém a zároveň velké plus – VODA. Ačkoliv je bydlení či práce v luxusní kanceláři s výhledem na plynoucí řeku vnímáno jako atraktivní, nadstandardní prvek, ukázal minulý měsíc, že voda dovede být i velmi sebevědomým pánem.

Z dalších projektů, na které v našem miniseriálu nezbyl prostor, j

Komentáře

Načítám komentáře...