Významné počiny v architektuře za posledních 10 let

Významné počiny v architektuře za posledních 10 let

Dnes zahajuji sérii tematických článků o deseti významných realizacích v architektuře (či v interiérové tvorbě) v posledním desetiletí. Přiznávám se, že zařazení do takového „žebříčku“ bude do jisté míry subjektivní, ač se opírám o určité objektivní hodnocení… Výběr je totiž obrovský. Dávám také velmi lehce přednost...

Dnes zahajuji sérii tematických článků o deseti významných realizacích v architektuře (či v interiérové tvorbě) v posledním desetiletí. Přiznávám se, že zařazení do takového „žebříčku“ bude do jisté míry subjektivní, ač se opírám o určité objektivní hodnocení… Výběr je totiž obrovský. Dávám také velmi lehce přednost popisu realizací, které jsou relativně dosažitelné a navštívitelné, tedy těm, které se nacházejí v oblastech nám Evropanům bližším zejména geograficky, abyste případně měli větší šance je shlédnout in natura. Prostor pro komplexní popis a vizualizaci v tomto článku je totiž bohužel omezený.

Vila VPRO v Holandsku
celkový pohled na budovu VPROVila VPRO byla projektována pro stejnojmennou holandskou společnost, která se zabývá produkcí a vysíláním mediálních pořadů. Objekt zastřešuje kanceláře, produkční prostory, restaurant pro zaměstnance, garáže, recepci a prostory pro různé druhy relaxace, zkrátka vše, co zaměstnanci potřebují ke svému pracovnímu výkonu. „Není pravda, že pokud nesedíme u stolu, nepracujeme,“ říká uznávaná britská architektka a designérka Sevil Peach.

Práce architektů znamená neustále se ptát zákazníků, co potřebují k životu a k práci. A na to se také intenzivně ptají architekti ze skupiny MVRDV, které si společnost VPRO pro projekt budovy povolala. To, co vás na první pohled na budově upoutá, je profil železobetonové stropní desky třetího patra, která se zvedá a vlní jako obrovská čtvrtka papíru. V tomto podlaží je totiž jednací místnosttaké situován hlavní vchod, který uvádí návštěvníka přímo do srdce budovy. Blok budovy je proděravěný nádvořími a terasami, které procházejí skrze patra v nečekaných tvarech. Idea celého projektu spočívá v tom, že poskytuje svým návštěvníkům a obyvatelům co největší množství různorodých charakterů prostoru a jeho uspořádání. Najdete zde tedy prostory se šikmou podlahou, se šikmým stropem, vysoké komínovité prostory i útulné kanceláře, oddělené od sebe různými podlahovými úrovněmi, basketbalové hřiště, prostory skýtající průhledy celou budovou, mezipatra i patra v patrech. Interiér působí jako bohatě členěný a pestrý přírodní terén, nebo, chcete-li, jako nepřetržitý sled odlišných a navzájem důmyslně propojených „krajin“. Autoři vycházejí z přesvědčení, že nám právě takové neunifikované prostředí schází. Vila VPRO se tím od běžných kancelářských budov odlišuje, a to je také krédo jejích tvůrců. V rámci této pestrosti použili mnoho různorodých materiálů, údajně i také jako odkaz na původní předchozí sídlo společnosti VPRO, která sídlila kdysi ve staré městské zástavbě. V budově objevíte v překvapivých harmoniích beton, sklo, kovy, dřevo nebo plasty, spolu s perskými koberci či křišťálovým lustrem. část interiéruBudova je zastřešena zelenou pochozí střechou – zahradou s místy pro odpočinek. Fasádu budovy tvoří pouze sklo, které se v budově vyskytuje v 35 druzích různých barev, reflektivity a průsvitnosti podle potřeby konkrétního prostoru.

Vila VPRO byla projektována v roce 1993, dostavěna v roce 1997 a stojí ve městě Hilversum v Holandsku. Jejími autory jsou členové holandského sdružení MVRDV, které tvoří dva muži a jedna žena. Toto sdružení, patřící mezi nejzajímavější současná architektonická studia, mělo nedávno výstavu v galerii Jaroslava Frágnera na Betlémském náměstí v Praze, a ti, kteří ji stihli navštívit, se mohli seznámit i s dalšími projekty a realizacemi MVRDV. Výstavu můžete shlédnout ještě v Brně mezi 3. 6. - 20. 7. 2003 v Galerii architektury. Výstava je zajímavá i pro laiky, protože všechny budovy jsou naprosto srozumitelně prezentovány v modelech, což je příjemný počin. Pro více informací se můžete podívat také přímo na stránky sdružení – www.mvrdv.nl.

-Mgr. A. Šárka Sedláčková-
autorka se zabývá návrhy interiérů


Kontakt:
tel.: 608361837, 224257687
www.archetyp-cz.com

Foto a informace o skupině MVRDV pochází z knihy „40 Architects under 40“ vydané v anglickém jazyce nakladatelstvím Taschen, a jsou otištěné se svolením Nakladatelství SLOVART.

Komentáře

Načítám komentáře...