Bytový soubor Zvonařka

Bytový soubor Zvonařka

V dnešním dílu seriálu Architektura se po dlouhé době opět zaměříme na bydlení. Naposledy jsme se tomuto tématu věnovali v případě holešovického workshopu na rekonverzi starých sýpek (zde). Připomeňme i článek věnovaný evropské vesnici ve švédském Malmo (zde). Bydlení na Zvonařce, což je exponovaná lokalita pražských...

V dnešním dílu seriálu Architektura se po dlouhé době opět zaměříme na bydlení. Naposledy jsme se tomuto tématu věnovali v případě holešovického workshopu na rekonverzi starých sýpek (zde). Připomeňme i článek věnovaný evropské vesnici ve švédském Malmo (zde).

Bydlení na Zvonařce, což je exponovaná lokalita pražských Vinohrad, se v poslední době opět dostalo do centra pozornosti - pokračujícím prodejem bytů na Zvonařce údajně reaguje investor, což je společnost UBM Bohemia, na trvající poptávku po vlastnictví bytů v atraktivní lokalitě Vinohrad. Dříve, než se podrobně podíváme na vznik celého projektu, připomeňme si základní fakta: vloni dokončený rezidenční areál zahrnuje celkem osm objektů s 225 byty, z nichž 51 (tedy téměř čtvrtina) je dnes ještě k dispozici pro prodej či dlouhodobý pronájem. Velikost bytů, které jsou nyní na trhu, se pohybuje od 2 + kk o ploše 42 m2 až po mezonety 5 + kk s plochou 131 m2.

Kdo Zvonařku stavěl
Investorem a developerem byla rakouská společnost UBM, která realizovala řadu velkých realitních projektů ve východní, střední a západní Evropě. Většinovým akcionářem UBM je jedna z největších rakouských stavebních společností PORR, jež je také generálním dodavatelem Zvonařky. Mezi projekty UBM Bohemia, založené v roce 1995, patří také administrativní a obchodní centrum Darex v Praze na Václavském náměstí, nákupní a zábavní centrum Velký Špalíček v Brně či první etapa Anděl City v Praze na Smíchově, zahrnující kancelářské, hotelové, obchodní a rekreační prostory. V současné době realizuje UBM Bohemia v Anděl City druhou fázi, jejíž součástí bude vedle administrativních budov také výstavba tří rezidenčních domů se 106 byty. Architektonické řešení tohoto velkého bytového souboru vytvořil ateliér Kappa.

Kde a jak se stavělo
V atraktivní lokalitě pražských Královských Vinohrad v ulici U Zvonařky se zhruba rok tyčil železobetonový skelet bytového projektu Zvonařka. Tento rezidenční projekt rakouské společnosti je situován na předpolí Nuselského mostu a v době výstavby zde developer nabízel byty v rozmezí zhruba 41 - 51 tisíc korun za metr2, což nebylo málo. Nyní se neprodané byty znovu razantně tlačí na trh, s cenou odpovídající současnému vyššímu cenovému průměru.

Ústředním centrem areálu je historická budova (SO 10). Východní křídlo využívá stávající portál a průjezd v ose ulice Jana Masaryka jako hlavní pěší vstup do části rezidenční a administrativní. V severní části přízemí je umístěna samoobslužná prodejna (supermarket), přístupná z ulice U Zvonařky. Portálem jižního křídla se vstupuje do společenské části, přístupné i veřejnosti. Zde je vyhlídková restaurace (bar, salónek) s vazbou na jižní terasu, klubová část (bar, kulečník, šipky) a fitness centrum pro členy i pasanty, umístěné v suterénu (posilovna, tělocvična, 2x squash, sauna, bar, stolní tenis, 4 x bowling a bazén 6x12 m). Horní patra včetně podkroví využívají zajímavé prostory opět k bydlení. Jižní zahrada a terasa slouží jako společenské a sportovní centrum areálu s vyhlídkovými terasami, barem a bazénem, součástí zahrady je i atrium na hraně SO 9, osvětlující prostory bowlingu v suterenu.

Na objekt SO 9, kde jsou umístěny garsoniéry (business appartments) ve dvou podlažích, navazují bytové domy (SO 7 až 1) různých výšek. Každé patro obsahuje 2 až 5 bytů "evropského standardu", většina bytů (90 %) má přímý výhled jižním či západním směrem.

Ve sníženém přízemí SO 1 je pak umístěna školka pro cca 25 dětí rezidentů s možností večerní služby, na školku navazuje malé hřiště západní snížené terasy. Při obvodové zdi do Bělehradské ulice je umístěna trafostanice areálu a terasy pro rezidenty - "zahrádkáře". Jižní svah do ulice Pod Zvonařkou je také zpřístupněn novým komunikačním uzlem pod SO 9.

Většina bytů má balkon a zimní zahradu, v nejvyšších patrech pak terasy. Vzhledem k poloze projektu na svahu investor klientům nabízí také byty v suterénu, které kromě terasy mají i vlastní předzahrádku. Příčný stěnový systém je zděný z vápenopískových cihel v kombinaci se železobetonovými stěnami, železobetonové jsou také stropy s využitím prefa prvků u konzol balkonů a lodžií.

Obvodové stěny a fasády jsou opět železobetonové, stěnové konstrukce kombinované se stěnami z vápenopískových cihel, zateplené fasády s DRY-VIT tepelnou izolací.

Vnitřní dělící stěny jsou zděné z keramických bloků, oboustranně omítnutých nebo sádrokartonové stěny, oboustranně ostěrkované. Projekt má ploché střechy pokryté kačírkem na tepelnou izolaci a izolaci proti vlhkosti, terasy a pochozí úseky s deskami z vymývaného betonu, částečně mansardové střechy s šablonami.

Projekt Zvonařka, který je dobře viditelný pokud jedete směrem od Brna, se nachází vedle rušného dálničního tahu, což zajímavý výhled na Prahu nevyváží. Železobetonový skelet, který měl každý návštěvník přijíždějící od Brna možnost vidět, a sporné estetické kvality projektu také od začátku nebudily žádné velké nadšení. Lokalita činžovních domů vesměs z přelomu století žádnou zvláštní kvalitou nevyniká, ovšem ve srovnání s mohutným a – mírně řečeno – nezajímavým objemem Zvonařky, se nabízí řada otázek po kvalitě architektury Zvonařky. Dnes developer nabízí přibližně čtvrtinu bytů k prodeji za ceny, které začínají na 82.000 Kč za metr, což není málo. To, že i po bezmála roce od dokončení není projekt prodán, svědčí o mnohém. Na trhu s bydlením, který v České republice dynamicky akceleruje, se v zásadě prodá cokoliv. Proč tomu tak není u bytového souboru Zvonařka, je otázkou.

-var-
Snímky archiv


O projektu:
Lokalita: Praha 2 – Královské Vinohrady, ulice U Zvonařky
Architektonické řešení: Ateliér KAPPA
Developer projektu: UBM Bohemia
Generální dodavatel: PORR PROJEKT
Celkový počet bytů: 226 v 7 novostavbách a 1 zrekonstruované historické budově
Celkový počet garážových míst: 300
Velikosti bytů: od 27 m2 do 150 m2
Prodejní cena bytů: od 82 000 Kč/m2

Komentáře

Načítám komentáře...