Portheimka Center: rekonstruovaná fara

Portheimka Center: rekonstruovaná fara

V těchto dnech by měla být zprovozněna zajímavá pražská stavba od renomované architektonické kanceláře Cigler Marani Architects, kterou v dnešním pokračování seriálu Architektura podrobněji představíme. Téma rekonstrukce a modernizace stavby pro nové účely jsme již otevřeli v některých předchozích článcích této...

V těchto dnech by měla být zprovozněna zajímavá pražská stavba od renomované architektonické kanceláře Cigler Marani Architects, kterou v dnešním pokračování seriálu Architektura podrobněji představíme. Téma rekonstrukce a modernizace stavby pro nové účely jsme již otevřeli v některých předchozích článcích této rubriky, nedávno například v případě Holešovického pivovaru, podrobně jsme referovali o letošním vítězi ceny Grand Prix, pražském domu Langhans, ale zajímavý výsledek také nabízí projekt přestavby sýpky na bydlení, který se formou architektonického workshopu hledal v pražských Holešovicích (článek je zde).

Podle autorů projektu dnešní rekonstrukce, kterými jsou Vincent Marani a Jakub Cigler (Cigler Marani Architects) bude právě dostavěná fara na pražském Náměstí 14. října za kostelem Sv. Václava, spojovat půvab rekonstruované historické budovy v kombinaci s moderní architekturou nově postavené části. Každý, kdo centrum Smíchova právě kolem Náměstí 14. října zná, jistě potvrdí, že proměna, kterou centrum Smíchova v posledních letech prošlo, je velmi radikální a architektonicky osobitá. Jen za rohem je například Zlatý Anděl Jeana Nouvela, nedaleko angelś hotel od DA studia, Nový Smíchov - byť k jeho interiérům od developerových navrhovačů můžeme mít výhrady - také patří k zapamatovatelným stavbám… A tak by se dalo pokračovat.

Stavba, která byla nazvána jako Portheimka Center, je více méně hotová, v těchto dnech se dokončují další prostory domu, takže by měl být zpřístupněn do konce prázdnin.

O lokalitě
Městská část Praha 5 patří svou rozlohou 2749 ha a počtem 78.000 obyvatel k největším v Praze. Leží na levém břehu Vltavy v těsném sousedství historického jádra Prahy, od kterého ji dělí z valné části zachované středověké opevnění. Centrální částí Prahy 5 je Smíchov, zmiňovaný snad poprvé na konci 13. století. Už od konce 16. století si na Smíchově zakládají pražští měšťané a šlechtici letohrádky v zahradách, které daly této městské části zvláštní ráz. Ke konci 17. století se dostává část Smíchova spolu s dalšími obcemi do majetku rodu Schwarzenberků.

Pro naši dnešní návštěvu architektonicky zajímavé stavby je ale důležitý obrovský průmyslový rozmach Smíchova. Od počátku 19. století zde dochází k výrazným proměnám. Zahrady a letohrádky postupně ustupují výstavbě továren na výrobu nejrůznějšího zboží, Smíchov se stává "stokomínovým Manchestrem". Ve druhé polovině 19. století byla postavena radnice, která stojí naproti kostelu Sv. Václava, u něhož dnešní stavba je. Podívejme se na tento zajímavý a svěží projekt podrobněji.

O Portheimka Center
Na tomto projektu je zajímavé spojení církve a komerčních aktivit, které tato budova v sobě ponese. Církev v tomto případě reprezentuje Pražské arcibiskupství. To do společné rekonstrukce vložilo budovu a protože nemělo vlastní finance na stavbu, developer se na stavbě podílí z výnosů komerční části.

Celek nabízí okolo 2.900 m2m pronajímatelných ploch, které mohou být podle údajů developera zakoupeny do osobního vlastnictví, dokonce prý například s využitím finančního leasingu. Historická budova původní fary bude z větší části sloužit potřebám Pražského arcibiskupství. V části fary se budou nacházet prostory jako kancelář farnosti, klubovna a knihovna, společenská místnost pro veřejnost, klub pro mládež a v prvním podlaží pak dvě bytové jednotky. Administrativní část projektu bude nabízet kancelářské prostory a v přízemí pak flexibilní prostory, které budou moci být využity jako kanceláře nebo jako obchodní prostory, umožňující občanům přímý vstup z parku na Náměstí 14. října. Projekt Ciglera a Maraniho počítá také s umístěním menší kavárny směrem do parku na náměstí. Jak je již tradičním zvykem, dispoziční řešení prostor budou značně flexibilní a mají se přizpůsobit budoucím nájemníkům či majitelům. Samozřejmostí je kvalitní architektonické řešení a materiály, klimatizace a nonstop přítomnost bezpečnostní služby s ostrahou. Pro budoucí nájemníky jsou připraveny více než dvě desítky míst v podzemních garážích a dva osobní výtahy.

O vývoji rekonstrukce
Již v roce 1995 se Pražské arcibiskupství snažilo něco udělat s chátrající budovou fary. Církev ji dostala zpět v restitucích v roce 1992 a samostatná budova fary, která přiléhá k sakristii kostela Svatého Václava, měla tvar nedokončeného domu ve tvaru písmene L. Dříve také existovaly různé plány, jak využít stávající: například se hovořilo o vybudování bloku domů až do úrovně okolní zástavby v Preslově ulici. V sedmdesátých letech, když se stavělo pražské metro, resp. trasa B, ale pod náměstím vznikly technické prostory související s provozem podzemní dráhy, takže výstavba, která by doplnila blok domů až k hranici parku nemohla být realizována.

Současným developerem, který rekonstrukci a dostavbu realizuje, je společnost Acred Group (AG). Architektonická koncepce pak od samého začátku počítala s dostavbou zdevastovaného torza fary. Autoři ve svém konceptu rekonstrukce a dostavby pojali třípatrovou novostavbu s jednoduchostí, která je pro jejich tvorbu příznačná (zmiňme například projekt Luxemburg Plaza, o kterém jsme také nedávno psali). Šlo o to, nekonkurovat stávající novoklasicistní faře z přelomu 19. a 20. století.

Církevně - administrativní komplex
Administrativní část projektu o rozloze 2.900 m2 bude nabízet kancelářské prostory kategorie A s příslušným standardem – flexibilní dispoziční řešení prostoru 75 – 714 m2 na patře, klimatizace, otevíratelná velká okna, skla s ochranou proti ultrafialovému záření, vytápěná dvojitá podlaha, recepce, ostraha, 21 parkovacích míst v podzemí.

Církevní část, jak již bylo řečeno, pak zázemí pro pražské arcibiskupství.

- var -
Snímky: archiv Cigler Marani


O projektu Portheimka Center:
Rekonstrukce a dostavba bývalé fary, Praha 5
Lokalita: Náměstí 14. října, Praha - Smíchov
Architektonické řešení: Cigler Marani Architects / Jakub Cigler, Vincent Marani
Developer: Acred Group
Plochy: Celkem: 4.900 m2, z toho: 2.900 m2 pronajímatelných
Více informací také na stránkách Cigler - Marani

Komentáře

Načítám komentáře...