Administrativy dnes IX.: Vysočanská brána & Bredovský dvůr

Administrativy dnes IX.: Vysočanská brána & Bredovský dvůr

Dnes ve volném pokračování našeho seriálu Administrativy dnes představíme další dva velké kancelářské projekty v Praze: Vysočanskou bránu a Bredovský dvůr. Oba tyto projekty realizovala česká pobočka firmy Skanska. Jeden se nachází v samotném centru Prahy, druhý pak v osmém obvodu. Developerem Vysočanské brány je...

Dnes ve volném pokračování našeho seriálu Administrativy dnes představíme další dva velké kancelářské projekty v Praze: Vysočanskou bránu a Bredovský dvůr. Oba tyto projekty realizovala česká pobočka firmy Skanska. Jeden se nachází v samotném centru Prahy, druhý pak v osmém obvodu.

Developerem Vysočanské brány je Skanska Property Czech Republic, která působí v Praze od roku 1997. Skanska odpovídá za realizaci celého projektu - od počátečního konceptu až po spravování pronajaté budovy. Skanska svůj projekt pojala jako pomyslnou vstupní bránu do devátého pražského obvodu. Karlín a Vysočany se pomalu, ale jistě začínají měnit z průmyslové čtvrti na atraktivní lokalitu. Připomeňme v této souvislosti například největší investici - Halu Sazka, o které jsme před několika týdny psali zde. Je zřejmé, že "devítka" se z hlediska architektury a stavebních investic čím dál víc mění k lepšímu: v moderní obchodně administrativní oblasti v blízkém sousedství pražského centra.

Kancelářský objekt Vysočanská brána se nachází na rozhraní dvou pražských obvodů Karlína a Vysočan mezi ulicemi Českomoravskou a Sokolovskou. Od centra města je vzdálený několik minut jízdy severovýchodním směrem a představuje pomyslnou vstupní bránu do devátého pražského obvodu. Projekt se nachází přímo na městském silničním okruhu, což usnadňuje cestování do ostatních částí města včetně centra. Čas také ušetří dva vjezdy do podzemních garáží přímo z hlavních silnic. Centrum města je dostupné během 15 minut jízdy autem stejně jako hromadnou městskou dopravou. Dvě zastávky metra jsou vzdálené pár minut chůze a dvě zastávky několika tramvajových linek jsou přímo před budovou. Hlavní silnice vedoucí okolo Vysočanské brány jsou přímým spojením na dálnice ve směru na Hradec Králové.

Dvojitá fasáda tohoto projektu (ty jsou u administrativních projektů dnes již samozřejmostí) nejen odhlučňuje vnitřní prostory, ale umožňuje i instalaci firemních poutačů nájemníkům na budově. "Budova Vysočanské brány může výborně fungovat jako reprezentativní sídlo jedné velké společnosti, ale zároveň je budova vhodná pro členění na několik menších nájemních jednotek. Prostorové členění bude vždy přizpůsobeno každému nájemníkovi dle jeho požadavků. Typická plocha jednoho patra je zhruba 1200 m2," říká o svém projektu developer. Tvar budovy kopíruje kruhové průčelí protilehlé obytné stavby v Sokolovské ulici. Tato architektonická kompozice vytváří "bránu" a Vysočanská brána se tak stává dominantou při vstupu do Prahy 9.

Architekti navrhli moderní, funkční a atraktivní budovu, formálně projekt terasovitě roste ve směru z Českomoravské ulice. Hlavní materiály stavby jsou ocel, lehké materiály a sklo. Mají tak podtrhnout vzhled projektu "21. století".

Bredovský dvůr
Druhým projektem, který dnes představíme a který již zhruba dva roky funguje v samotném centru města je rekonstruovaný a dostavěný Bredovský dvůr. Celková plocha kancelářských prostor zde je 9000 m2. Součástí Bredovského dvora jsou i prostory pro rezidenční ubytování, restauraci a obchody. Bredovský dvůr zahrnuje jednu novostavbu, dvě původní rekonstruované budovy a několik dvorů se zelení. Investorem projektu je developerská společnost Skanska Property Czech Republic. Výstavbou byla pověřena Skanska-Stav. Architektonický návrh zpracovala společnost Loxia.

Novostavba Bredovského dvora má šest nadzemních a tři podzemní podlaží. V nadzemních podlažích jsou kanceláře. Ty jsou vybaveny kvalitním technickým zázemím, a to včetně zdvojených podlah, neomezeného počtu telefonních a ISDN linek a nadstandardního systému klimatizace jednotlivých místností. Kanceláře jsou v nejvyšších patrech rozšířeny o terasy, z nichž je výhled na Pražský hrad a Petřín. Fasáda novostavby je kombinací švédského vápence a omítky.

Ústředním místem Bredovského dvora je prosklené atrium s recepcí, které novostavbu propojuje s původními objekty a dvěma venkovními dvory se zelení. Atrium je vybaveno čtyřmi prosklenými panoramatickými výtahy. Stěny atria jsou obloženy březovým dřevem a hliníkovými deskami. V podzemních podlažích novostavby jsou místa pro 96 garážových stání a skladové prostory. Obě stávající budovy, tedy dům č.p. 935/13, který je na rohu ulic Politických vězňů a Olivová, i dům č.p. 948/6, který je na rohu ulic Olivová a Růžová, se snažil investor zachovat v původní podobě. Díky tomu se podařilo zrekonstruovat jak dřevěnou pavlač, tak i klasicistní schodiště do původní podoby.

Po jednání s Pražským ústavem památkové péče a Magistrátem hlavního města Praha byly pouze vyměněny dřevěné trámy, které byly již v minulosti napadeny dřevokaznou houbou, za trámy ocelové. Dům č.p. 935/13 má tři a dům č.p. 948/6 pět nadzemních podlaží. V domě č.p. 935/13 bude restaurace, obchody a kanceláře. V domě č.p. 948/6 kanceláře a devět bytů. Hrubá užitná plocha nadzemních podlaží všech tří objektů je 15784 m2. Z toho novostavba zabírá 10021 m2, dům č.p. 935/13 potom 2261 m2. Zbývajících 3502 m2 patří domu č.p. 948/6. Hrubá užitná plocha podzemních podlaží je 8396 m2. Nejvíce této plochy je u novostavby, a to 7641 m2. Nyní mezi nejznámější nájemníky patří Britská rada, pro kterou zde interiéry navrhla slavná architektka Eva Jiřičná.

O projektu Bredovský dvůr
Lokalita: Politických vězňů, Olivová, Růžová, Praha
Investor: Skanska Property Czech Republic
Architektonický návrh: Loxia
Celková plocha: 15784 m2, z toho novostavba 10021 m2
Celkové náklady: 800 mil. Kč
Další informace také na www.bredovskydvur.cz a na www.vysocanskabrana.cz

Další díly seriálu Administrativy dnes

Komentáře

Načítám komentáře...