Administrativy dnes X.: Nile House

Administrativy dnes X.: Nile House

Ačkoliv jsme o administrativních projektech Vysočanská brána a Bredovský dvůr ve volném seriálu Administrativy dnes psali přesně před týdnem, pokračujeme v něm i nyní. Důvodem je aktuální projekt Nile House, který v Praze před několika dny představil developer projektu Danube House (o kterém jsme podrobně psali zde),...

Ačkoliv jsme o administrativních projektech Vysočanská brána a Bredovský dvůr ve volném seriálu Administrativy dnes psali přesně před týdnem, pokračujeme v něm i nyní. Důvodem je aktuální projekt Nile House, který v Praze před několika dny představil developer projektu Danube House (o kterém jsme podrobně psali zde), společnost Europolis. Další z moderních kancelářských projektů bude stát na nábřeží, hned vedle hotelu Hilton a ponese opět "říční název" - Nile House.

Nil: Začínáme
Výstavba administrativní budovy Nile House, která byla zatím představena pouze v modelu a několika vizualizacích, začíná právě nyní. Na pozemku přímo sousedícím s Danube House, je nyní připravena stavební jáma a Nile House se přiřadí k dalším z budov jednoho z největších pražských projektů RIVER CITY PRAGUE. Připomňme jen ve stručnosti vývoj celého tohoto komplexu, který se z hlediska dalšího rozvoje oblasti Karlína jeví jako zásadní. Má mimo jiné zviditelnit a symbolizovat rozsáhlou přeměnu celé této městské části. První stavbou tohoto projektu byla kancelářská budova Danube House, dokončená na jaře loňského roku.

Téma voda, které obě stavby - již stojící Danube a plánovaný Nile - se v případě prvého ukázalo jako velkým protivníkem. Při předloňských povodních byl Danube přímo zasažen. Projekt na Rohanském ostrově v Karlíně se rozkládá na ploše 4,5 hektaru, kousek od kostky hotelu Hilton a voda se přes něj předloni přehnala do výše několika metrů. Celkem se investice v rámci první etapy výstavby River City Prague pohybovala kolem 40 milionů euro (tj. více než miliardy korun) a kancelářská budova Danube House, která měla být jakousi vlajkovou lodí celého projektu, několik měsíců stála a vypadalo to, že nájemníky už nikdy nepřivítá. Europolis se velmi angažoval v medializaci tématu odstraňování povodňových škod, ostatně šlo především o jeho pilotní projekt v této lokalitě. A zdá se, že beznaděj, která se nad Rohanským ostrovem vznášela loni v polovině roku, je snad za námi. Danube House charakterizuje energetická úspornost, jde údajně o první kancelářskou budovu tohoto typu ve střední Evropě, celkem má 20.000 m2 kancelářských prostor a dalších 1.800 m2 určených pro maloobchodní využití. Uvnitř je prosklené atrium zabezpečující osvětlení a fasáda orientovaná směrem k řece je rozčleněna několika velkými "průhledy" s atraktivním výhledem na Pražský hrad. Velký průhled v přízemí opticky propojil interiér atria s přírodou v parku.

Rozsáhlý komplex
Celý komplex River City Prague - do něhož nyní vstupuje i Nile - má zahrnovat kancelářské prostory, obchody, hotel, restaurace, byty a podzemní garáže, to vše osazené na břehu řeky Vltavy. Několikaminutová dostupnost centra, přímé napojení na Magistrálu směrem na Brno a z urbanistického a architektonického hlediska atraktivní lokality… to jsou jen další argumenty, o kterých jsme mimo jiné hovořili v článku věnovaném Danube. Práce na výstavbě objektu Nile House začnou už za pár dnů. Dokončení této budovy s užitnou podlahovou plochou 19.350 m2 je plánováno na konec roku 2005. Nile House bude mít všechny prvky, které byly prověřeny v budově Danube House. Komfortní chladicí systém, který nájemcům uspoří energetické náklady, ale také atrium, tzv. srdce budovy, které charakterizuje i první stavbu projektu RIVER CITY. Ačkoliv objekt používá vzhledově podobné prvky, má být jeho konstrukční řešení ještě dokonalejší. Ústředním prvkem atria bude schodiště z nerezové oceli stočené do spirály. Kromě 17.600 m2 kancelářských prostor poskytne Nile House také 1.700 m2 maloobchodních ploch a 218 parkovacích míst. Chybět nebudou ani služby. Lidé si budou moci zajít do restaurace nebo si pohodlně nakoupit. "Budovy Nile House a Danube House budou mít každá odlišnou atmosféru a některé prvky, ale budou vyjadřovat příslušnost k projektu River City Prague jako celku. Vytvoření takového vjemu je důležitější než prostý součet jednotlivých, i když atraktivních solitérů," říká architekt David Le Lay, jeden z autorů koncepce Nile House. Další stavbou vznikajícího projektu je Amazon Court, dům, který by měl stát do konce roku 2005. Po jeho výstavbě dojde ještě k realizaci objektů Hotel a Yukon Residence (aparthotel).

O developerovi a stavbě
Podobně jako Danube, i výstavbu Nile House připravuje Europolis Invest, realitní společnost, která působí v oblasti dlouhodobých investic. Europolis vznikl z mezinárodní sítě investorů do nemovitostí a skupina Europolis Invest Group se specializuje na tři oblasti podnikání: development, termínové kupní smlouvy a investice do stávajících nemovitostí. Europolis Invest Group investovala do dvou nákupních center Olympia v Mladé Boleslavi a Teplicích, které odkoupila od společnosti Ahold. Architektonické řešení je dílem francouzského ateliéru RFR z Paříže, který bude ve spolupráci s KPF připravovat fasádu. Autorem studie je Jean Le Lay. Podle svých slov se snažil o odlišení obou sousedních staveb: „Konstrukční řešení bude ještě dokonalejší, přestože Nile House používá stejné prvky jako Danube. Ústředním prvkem atria bude schodiště. Půjde o gigantickou skulpturu z nerezové oceli, stočenou do působivé spirály. „Budovy Nile House a Danube House budou mít každá odlišnou atmosféru. Některé prvky ale budou jasně odkazovat k celému projektu River City Prague.“ říká. Celkem má celá stavba vyjít na 21 milionů eur, tedy více než půl miliardy korun.

Danube House má podle údajů developera, které prezentoval při nedávné tiskové konferenci, celkem šedesát procent ploch obsazených v budově a dvacet procent předjednaných. Ekologicky a efektivně vytvořený koncept provozu stavby, který byl použitý u Danube, hodlá Europolis použít i u tohoto projektu. Samozřejmě vychází nejen ze standardů Evropské unie, ale tlačí ho k tomu i zvyšující se poptávka: pražský trh kancelářských ploch začíná být nasycený a zájemci si mají rozhodně z čeho vybírat (v té souvislosti připomínáme všechny články tohoto seriálu, které přibližují jednotlivé office projekty).

Před Vánoci se na staveništi vedle Danube pilně kutalo a připravovaly se sítě a další infrastruktura. Dokončení je plánováno na říjen roku 2005.

O projektu Nile House
Lokalita: Praha - Rohanský ostrov
Developer: Europolis
Architektonické řešení: KPF a RFR
Celkem plochy: 17.600 m2 kancelářských ploch, 1.700 m

Komentáře

Načítám komentáře...