Dva projekty z centra Prahy

Dva projekty z centra Prahy

V dnešním díle rubriky Architektura se podrobně podíváme na dva projekty, z nichž o jednom jsme již zde podrobněji psali a druhý je teprve ve fázi ideových úvah. Nejprve se vrátíme k další fázi zástavby Rohanského ostrova: na úspěšný a architektonicky zajímavý Danube House (o němž jsme psali zde) navazuje v druhé fázi...

V dnešním díle rubriky Architektura se podrobně podíváme na dva projekty, z nichž o jednom jsme již zde podrobněji psali a druhý je teprve ve fázi ideových úvah. Nejprve se vrátíme k další fázi zástavby Rohanského ostrova: na úspěšný a architektonicky zajímavý Danube House (o němž jsme psali zde) navazuje v druhé fázi další administrativní budova Nile House. Každý, kdo po pražském nábřeží jezdí, ví, jakým rychlým tempem se zde staví: nyní developer aktuálně slibuje: do příštího října je hotovo. Zajímavé využití dosud nevyužívaných ploch českých drah slibuje druhý dnešní projekt: revitalizace lokality Seifertova – Italská v Praze.

Nile House: za rok hotovo
Nejprve stručně zrekapitulujme celý třífázový projekt administrativní zástavby pravého vltavského břehu. Ačkoliv to po povodních v roce 2002 vypadalo na definitivní konec lokality, Danube House se podařilo úspěšně rozjet. Celý komplex River City Prague, do kterého vstupuje i Nile House má zahrnovat kancelářské prostory, obchody, hotel, restaurace, byty a podzemní garáže v atraktivní lokalitě kousek od centra města. V Nile House vzniknou prostory s užitnou podlahovou plochou 19.350 m2 a developer i architekt stavby slibuje využít všechny prvky, které byly úspěšně prověřeny v budově Danube House. Především jde o komfortní chladicí systém, který nájemcům uspoří energetické náklady, ale také atrium, tzv. srdce budovy, které charakterizuje i první stavbu projektu. Ačkoliv objekt používá vzhledově podobné prvky, má být jeho konstrukční řešení ještě dokonalejší. Ústředním prvkem atria bude schodiště z nerezové oceli stočené do spirály. Kromě 17.600 m2 kancelářských prostor poskytne Nile House také 1.700 m2 maloobchodních ploch a 218 parkovacích míst.

Dodejme, že developerem a investorem stavby je společnost Europolis Invest. Ta za Danube House získala ocenění na 9. mezinárodním stavebním veletrhu IBF v Brně. Byla oceněna jako nejlepší investiční záměr realizovaný v uplynulém roce na území České republiky - TOP INVEST 2003 především pro své citlivé zakomponování do souboru staveb, které vytvářejí moderní obchodně-administrativní centrum v rámci prostoru pražské lokality Karlín. „Díky svému nadstandardně úspornému řešení energetického konceptu je Danube House také unikátní svým minimálním vlivem na životní prostředí a poskytuje vysoký uživatelský komfort z hlediska vnitřního klimatu, oslunění, tepelné ochrany a dispozičního uspořádání,“ konstatovala tehdy odborná porota. (Vypisovatelé soutěže: Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR (Czech Invest), Ministerstvo pro místní rozvoj ČR, Svaz podnikatelů ve stavebnictví ČR a Veletrhy Brno, a.s.).

Celý River City Progue
Projekt RCP je projektován na pozemcích o celkové výměře zhruba čtyř hektarů. Náklady na výstavbu se odhadují na 100 milionů eur (zhruba tři miliardy korun). Projekt bude tvořit celkem pět budov a součástí je také již dokončená lávka přes ulici Rohanské nábřeží. Během výstavby nově plánované zástavby vznikne i podzemní komunikace, která bude zajišťovat přístup do garáží. V rámci první etapy již byla postavena administrativní budova Danube House. Provoz v Danube House byl zahájen v červenci 2003. Druhá fáze, tedy Nile House, je v současnosti ve výstavbě. V rámci třetí etapy by měl vzniknout Amazon Court, jehož prostory budou určeny jak k administrativním, tak komerčním účelům. Paralelně s přípravou Amazon Courtu se pravděpodobně začne pracovat na přípravě Hotelu, jehož kapacita bude kolem 200 pokojů. Amazon Cout i Hotel už získaly územní rozhodnutí. V poslední fázi vznikne objekt s názvem Yukon Residence, který bude sloužit jako ubytovna hotelového typu pro dlouhodobější návštěvníky Prahy. RCP byl původně projektem AHI Group a Europolisu, v roce 2000 však Europolis skoupil 100 % akcií. Dceřiná společnost AHI Group - AHI Development - v sousedství chystá výstavbu dvou bytových objektů. Europolis Invest své projekty realizuje především ve střední a východní Evropě: v České republice jde například o projekt Hadovka Office Park v Dejvicích.

Revitalizace nádraží: CR – City
Druhý projekt, který si dnes představíme, se v současné době teprve projednává, ale přesto jde o zajímavé multifunkční centrum nedaleko od již zmíněného Rohanského ostrova.

Pražské hlavní nádraží, respektive pozemky Českých drah (ČD) chce mezi ulicemi Italská a Seifertova zastavět multifunkčním centrem společnost CR – City. Rozloha území je celkem 3,3 hektaru a má jít o společný projekt investorské skupiny Českých drah, projekční firmy Sudop Group a anglického partnera ACTC Management Limited. V lokalitě vyroste polyfunkční objekt složený z administrativních ploch, apartmánů pro krátkodobé ubytování, drobných obchodních ploch, kaváren a restaurací. Následovat by měl další čistě administrativní objekt a hotel. Bytová část komplexu, která nabídne v pěti objektech více než 150 bytových jednotek, je naplánována na pozemku nad hlavním nádražím. Současný plán investora předpokládá vznik 24 tisíc metrů čtverečních komerčních a administrativních ploch, pěti tisíc metrů čtverečních ploch využitelných jako hotel a 16 tisíc metrů čtverečních, které budou určeny pro bydlení.

Jak minulý týden informoval zástupce starosty Prahy 2 Libor Krátký, projekt je nyní ve fázi EIA a přípravy dokumentace k územnímu řízení. Investor požádal o navýšení míry využití území a radnice druhého městského obvodu zatím souhlasila. Podle Krátkého se však k této úpravě územního plánu musí vyjádřit ještě další samosprávní orgány a konečné slovo bude mít magistrátní útvar rozvoje hlavního města. Kdy by mohl investor získat potřebná povolení a zahájit výstavbu, nedovedl odhadnout. V areálu komplexu by v budoucnu měla ústit stanice metra, která ovšem projekt značně prodraží. Náklady na realizaci projektu jsou odhadovány na 2,5 miliardy korun. Na pozemku se v současné době nacházejí sklady, garáže a jiné, většinou nevyužívané objekty Českých drah ve velice špatném stavu.

O projektu Nile House
Lokalita: Praha - Rohanský ostrov
Developer: Europolis Invest
Architektonické řešení: KPF a RFR
Celkem plochy: 17.600 m2 kancelářských ploch, 1.700 m2 maloobchodních prostor
Parkovacích míst: 218

Celkově o projektu River City Prague
Fáze 2: Hotel a Nile House
Hotel: 210 hotelových pokojů, výhled na řeku a 85 míst k parkování v garážích.
Nile House: 17.900 m2 kancelářských prostor a 1.100 m2 maloobchodních prostor se dv

Komentáře

Načítám komentáře...