Za oponami / 15 budov Neutelings Riedijk Architects

Za oponami / 15 budov Neutelings Riedijk Architects

Ve čtvrtek minulého týdne začala v pražské Galerii Jaroslava Fragnera, o jejímž výstavním programu v rubrice Architektura pravidelně informujeme, výstava Za oponami. Ta představuje práci architektonického ateliéru Willema Jana Neutelingse (* 1959) a Michiela Riedijka (* 1964). Převrácený kočárek s květinovým...

Ve čtvrtek minulého týdne začala v pražské Galerii Jaroslava Fragnera, o jejímž výstavním programu v rubrice Architektura pravidelně informujeme, výstava Za oponami. Ta představuje práci architektonického ateliéru Willema Jana Neutelingse (* 1959) a Michiela Riedijka (* 1964).
Převrácený kočárek s květinovým potahem, palác zahalený do zářivých démantů, vysunovací periskop na řece Maas :Neutelings Riedijk Architects vytvářejí výrazné budovy, působící bezprostředním ale trvalým dojmem. Rotterdamské duo navrhuje mohutné, skulpturální budovy, které fungují jako mocný městský maják. Nizozemský Institut Architektury v současnosti vystavuje 15 jejich budov patřičným způsobem: v ztemnělém prostoru za oponami září budovy jako drahocenné poklady.
Výstava "Za oponami" představuje práci architektonického ateliéru Willema Jana Neutelingse (narozen 1959) a Michiela Riedijka (narozen 1964). Jejich budovy jsou monolitické objekty s pozoruhodnými siluetami, které mohou připomínat exotická zvířata. Jejich fasády se často chovají jako tapeta, do které je budova zabalena. Jejich architektura je skulpturální, doteková a smyslová, ale při bližším ohledání je plná kontrastů: mezi exteriérem a interiérem, mezi hrubými formami a uhlazenými povrchy, mezi vysokou a pokleslou kulturou a mezi barvami, materiály a atmosférou. Výběr patnácti budov na výstavě NAI se zaměřuje na tyto skulpturální a smyslové kvality.Tajné cennosti

Výstava je koncipována jako skrytý, cenný poklad; za stříbrnými oponami návštěvníci objevují prostor obsahující modely převážně vyrobené právě pro tuto výstavu. Neobyčejná sbírka miniatur představuje budovy Neutelings Riedijk jako vzácné objekty a zdůrazňuje jejich hmatatelné kvality. Atmosféra je navíc zesílena kontrastem zcela temného prostoru a zářících modelů.
Výstava zahrnuje výběr 15 budov navržených v období 1992-2003, z čehož některé nebyly nikdy předtím veřejně vystavovány.
Obroda architektury

V kontextu holandské architektury představuje tvorba ateliéru Neutelings Riedijk "heroický realismus". Architekti pracují s formami a obrazy vycházejícími z lidové kultury, každodenní reality a historie architektury a dávají jim nový význam. Vytvářejí ikonické budovy využitím silné osobní estetiky, která má stejnou odezvu jak u kolegů architektů, tak u široké veřejnosti.


Neutelings a Riedijk patří ke generaci architektů, kteří revolučním ovlivnili architekturu posledního desetiletí přetvořením stavitelských pravidel a konstrukčních metod. V praxi kombinují extrémní pragmatismus se silným smyslem pro design. Dokazují, že architektura je více, než doslovný překlad klientova zadání a jejich práce klade důraz na takové aspekty jako je krása, skulpturální a dotekové kvality, evokace svůdnost. Jejich budovy oslovují více city než rozum.
Cestující výstavy

Výstava "Za Oponami" je v pořadí třetí z putovních produkcí NAI, zdůrazňujících soudobé trendy v holandské architektuře. V současnosti po světě cestují dvě monograph výstavy - o MVRDV a o KCAP/ASTOC. Bylo už možné je navštívit v Hamburgu, Berlíně, Praze, Brně, Sao Paulu, Bernu, Melbourne, Sydney a Jakartě.


Vystavené práce:
- Obytné komplexy Wijnhaven a Müllerpier v Rotterdamu

- Obytné domy Lakeshore Housing v Huizenu

- Věž Y, Borneo Sporenburg v Amsterdamu

- Koncertní síň v Brugách

- Nizozemský institut pro zvuk a obraz v Hilversumu

- Vysoká škola přepravní a dopravní v Rotterdamu

- Ministerstvo vnitra a spravedlnosti

- Egyptské museum v Gize

Návštěvníci mají také možnost shlédnout film Jorda den Hollandera, ve kterém architekti vysvětlují své vize a pracovní postupy.Další informace: www.nai.nl

Výstava Za Oponami

15 prací Neutelings Riedijk Architects (Nizozemí)

Otevřeno od 25. února do 10. dubna 2005 / ÚT - NE 10 - 18 hod

Ve spolupráci: Galerie architektury Brno

Kurátor: Suzanne Mulder

Galerie Jaroslava Fragnera

Betlémské nám. 5a, Praha 1

tel.: 2222 2157, fax: 2222 1746

www.gjf.cz-var-
Podle podkladů GJF

Snímky archiv Galerie Jaroslava Fragnera

Komentáře

Načítám komentáře...