Ze zahraničí: Spittelau Viadukt

Ze zahraničí: Spittelau Viadukt

Ve volném seriálu zajímavých zahraničních staveb představujeme bytový soubor od architektky Zahy Hadid.

    <p>Iránská architektka Zaha Hadid patří mezi světovou architektonickou špičku. Před dvěma lety získala prestižní Pritzkerovu cenu (o letošním laureátovi jsme <a href="http://stavba.tvujdum.cz/architektura/pritzkerova-cena-2007-richard-rogers.aspx">psali zde</a>) a každá její stavba poutá širokou pozornost dnes už nejen odborné veřejnosti, ale i širokého publika. </p>

Zaha Hadid ve VídniJejí stavby jsou zvláštní, zcela jiné a tak osobité, že je nelze přehlédnout. Více si o tvorbě Hadidové přečtěte zde. Loni byl dokončený komplex Spittelau Viadukt, který poutá pozornost ve Vídni. Složité zadání, jehož příprava se táhla více než deset let, centrum Vídně a spojení historické zástavby s moderní architekturou… to jsou hlavní vstupní charakteristiky. Viadukt dokončila loni v zimě Zaha Hadidová pro rakouského developera SEG. Tato firma se do povědomí mezinárodního scény zapsala mimo jiné monumentálním projektem Gasometer, tedy revitalizací čtyř bývalých vídeňských plynojemů, na které se autorsky podílela kancelář Coop Himmelb(l)au.

Zaha Hadid ve Vídni

Firemním mottem SAGu je "Víc než jen čtvereční metry", a tomu také odpovídá výběr architektů, kteří pro tohoto vídeňského developera navrhují. Kromě již zmíněných Coop Himmelb(l)au, to je i v Praze nedávno představená kancelář Delugan a Meissl. Zatím posledním projektem SAGu je právě Spittelau Viadukt od Zahy Hadid. Jde o vůbec první vídeňskou stavbu velké ZH, v těsném sousedství rušné komunikace. Z jedné strany vede čtyřproudová silnice, z druhé Donaukanal a cyklistická stezka. Studie pro tento multifunkční projekt vznikla už v roce 1994.

 Model projektu Zaha Hadid tady vytvořila expresivní stavbu se 17 byty (v rozmezí 62 až 142 m2) a 12 jednopokojovými garsoniérami (o ploše 32-68 m2). Jde o nájemní bydlení, ke kterému náleží také restaurace a obchody umístěné v tělese historicky chráněné městské dráhy. Celkové náklady na projekt udává developer mírně pod deset miliónů eur, užitná plocha je 3 300 m2. Zajímavé spojení supermoderní architektury, exponované lokality v centru města a celkově výrazný koncept určitě upoutají pozornost. O tom, jak se nakonec bude Spittelau Viadukt pronajímat, můžeme zatím jen spekulovat.

O projektu Spittelau Viadukt
Spittelauer Lände, Vídeň, Rakousko
Klient: SEG - Stadterneuerungs- und Eigentumswohnungsges.m.b.H
Architekt: Zaha M. Hadid
Projekt: 1994; realizace: 1/2004 - 12/2005  
Náklady: 9 500 000 Euro  

Portrét Zahy Hadidové

Zaha M. Hadid (1950). Architektka, jejíž práce jsou především experimentem s prostorem. Svým vizionářským přístupem zahrnuje oblast od urbanismu až po návrhy interiérů a nábytku. Studovala na Architectural Association v Londýně, poté spolupracovala s Remem Koolhaasem a Eliou Zenghelisem v Office for Metropolitan Architecture (OMA), v roce 1979 založila v Londýně vlastní kancelář Zaha Hadid Architects. Přednášela na Architectural Association, kde až do roku 1987 vedla vlastní ateliér. V roce 2003 získala nejvýznamnější světové ocenění pro žijícího architekta - Pritzkerovu cenu.
www.zaha-hadid.com

-var-; foto: Zaha Hadid Architects 

Komentáře

Načítám komentáře...