Nejslavnější Španěl všech dob: Antoni Gaudí

Nejslavnější Španěl všech dob: Antoni Gaudí

Tentokrát zavítáme na jih Evropy, kde v Barceloně působil Antoni Gaudí, bezesporu nejslavnější španělský architekt všech dob.

Přenesme se nyní do Barcelony v polovině devatenáctého století. Město se během několika let rozšířilo více než desetinásobně a počet jeho obyvatel se zčtyřnásobil. Stavělo se jako o život, což byla šance i pro mladé architekty, jako byl Gaudí.
Casa BatllóAntoni Gaudí nikdy nepatřil ke stylově vyhraněným architektům: volně se inspiroval gotikou, islámským i románským uměním. Ze secesní zdobnosti přejímá křivky a malebnost, doplňuje je ale o vlastní obrazotvornost, formy z minulosti pojímá zcela nově, a vytváří tak vlastní, originální styl.

Secese, modernismus a další

Antoni Placid Gaudí i Cornet se narodil 25. června 1852 jako syn kotláře v městečku Reus na severu Španělska. Od mládí trpěl revmatismem, což mu mimo jiné bránilo v dětských hrách a kontaktu s vrstevníky. Odmalička měl velký talent a výtvarné nadání. V roce 1869 odešel do Barcelony studovat Casa Batllóarchitekturu na univerzitu Escola Superior d´Arquitectura a už během studia pracoval v kancelářích některých architektů ve městě.

Mezi Gaudího významná díla patří biskupský palác v Astorze a obytný a obchodní dům firmy Fernandéz - Andrés, známý jako de los Botines. Osobité a originální ztvárnění Gaudího staveb v sobě kombinuje secesi s modernismem… vytvořil unikátní stavby, které dotváří architektonickou tvář Barcelony. Antoni Gaudí, především díky svému mecenáši panu Güellovi, realizoval po městě celou řadu staveb, z nichž je několik zapsáno i do seznamu světového dědictví UNESCO.

Chrám Svaté rodiny

Nejvýznamnější barcelonskou stavbou je Sagrada Familia – Chrám svaté rodiny. Stavbu chrámu Sagrada Familia iniciovalo v roce 1881 bratrstvo sv. Josefa, což byl patron dělníků. Měl vzniknout kostel k uctívání Sagrada Familiasvaté rodiny, společně s komplexem sociálních zařízení: školy, dílen a konferenčních sálů. Stavbu začal pro řád projektovat Francesco de Paula Villar, ale po rozkolu mezi zadavatelem a architektem bratrstvo hledalo vhodného architekta. V roce 1883 byl vybrán Antoni Gaudí. Měl dokončit stavbu, která mu přinese světovou proslulost. Gaudí na tomto díle pracoval vlastně celý svůj život, v posledních letech svého života se tam dokonce i přestěhoval. Sagrada Familia neboli katedrála chudých měla a má být vybudována výhradně z darů. Monumentální stavba Sagrada Familia má celkem 12 věží, které měly symbolizovat 12 apoštolů. Vybudována byla pouze východní strana, jejíž průčelí je zasvěceno narození Krista, a proto má světlou barvu. Západní průčelí je zasvěceno Kristově smrti.

Sagrada FamiliaBarcelona bez Gaudího by nebyla tím, čím je: vyhledávaným turistickým místem s typickými pravoúhlými ulicemi, řadou zachovalých památek a pochopitelně se stavbami Mistra.

Mistr Gaudí

Celý svůj život byl v podstatě nepochopený… lidé jeho práci buď obdivovali, nebo ho nenáviděli. V mládí byl povzneseným dandym, později zaníceným katolíkem, který veškerou svou energii přetavil do svých staveb. Barcelonu na přelomu 19. a 20. století proměnil jako nikdo jiný. Měl obrovský dar představivosti, kterou dokázal proměnit v realitu. Gaudí umírá po pouliční nehodě 10. června 1926, je pochován v kryptě svého nedokončeného chrámu.

Vybrané stavby Antonia Gaudího
* Güellův park (1900-14)Casa Vicens (1883-8); Calle les Carolines 24, Barcelona
* Casa El Capricho (1883-1885); Comillas u Santanderu
* Finca Güell
* Colegio Teresiano
* Casa Calvet
* Krypta Colonia Güell
* Bellesguard
* Güellův park (1900-14)
* Casa Batlló
* Casa Mila
* Sagrada Familia
* Finca Miralles
* Katedrála v Palmě
* Biskupský palác v Astorze
* Casa de los Botines
* Hotel v New Yorku (1908, nerealizováno)

Navštivte Barcelonu například na oficiálním webu města www.bcn.es.
-var-
Foto archiv 

Komentáře

Načítám komentáře...