Česká architektura má co nabídnout...

Česká architektura má co nabídnout...

Jak je na tom česká architektura? Má výrazné osobnosti, nebo je citelně postrádá, jako zdravotnictví doktory? Kamil Mrva je důkazem toho, že na tom špatně není…

Za kvalitní architekturou nemusíme chodit daleko. I v českých luzích a hájích nalezneme v této oblasti mnoho vydařených staveb a nadějných architektů. Jedním z nich je bezesporu Kamil Mrva, jeden z nejvýraznějších představitelů mladší generace českých architektů.

Potkejte se s jeho tvorbou

V pražské Galerii Jaroslava Fragnera probíhá výstava, která představuje architekta Kamila Mrvu (1974). Ten patří k nejvýraznějším představitelům mladší generace českých architektů.

Po absolvování brněnské fakulty architektury a krátké praxi v pražském ateliéru Gama pod vedením Karla Pragera se vydal na studijní cestu do Severní Ameriky, kde studoval především stavby F. L. Wrighta. Plný elánu z této cesty se vrátil zpět do rodné Kopřivnice a pustil se do práce na jedné ze svých prvních staveb, vlastním rodinném domě s ateliérem. Zde realizoval svůj manifest a prožil si stavbu domu z pohledu architekta, investora i stavebního dozoru. Dům, nesoucí jeho typický rukopis, vzbudil velkou pozornost a přinesl mladému architektovi první zakázky. Následovalo několik rodinných domů, které propojují soudobé architektonické tvarosloví s tradičními materiály a krajinou beskydského regionu, odkud Kamil Mrva pochází.

Ačkoliv si architekt svými dřevostavbami získal renomé, nezůstal pouze u této technologie a v další etapě tvorby rozšířil svůj styl o další materiály a architektonické úkoly. Jeho výstava (mimochodem trvá až do konce února) představuje tvorbu studia Kamil Mrva Architects v době určitého přelomu. V portfoliu realizací se objevují i větší stavby a soubory. Dominantním materiálem dnes rozestavěných domů už není jen dřevo. I k jiným materiálům, jako je kámen, beton, kov nebo sklo, Kamil Mrva přistupuje tak, aby využil jejich typických vlastností a realizoval z nich stavby jednoduché, čisté, účelné.

Kamil Mrva pracuje již více než deset let ve svém ateliéru v Kopřivnici, ovšem jeho stavby už nejsou spjaté výlučně s beskydským regionem. I přes narůstající objem zakázek pracuje s malým týmem spolupracovníků, jeho ateliérem prošla celá řada studentů.

Dvě stavby od ateliéru Kamil Mrva Architects

Výrobní areál pro firmu MM Cité: Koncepci přestavby areálu a projektovou dokumentaci pro stavební povolení připravil náš ateliér, zatímco realizační úpravy interiéru a části exteriéru navrhl ak. soch. Luděk del Maschio. Stavebník požadoval vytvořit nový vzhled stávajícího areálu pro vedení firmy, pro administrativu, pro výrobu i skladové prostory. Mezi dvěma budovami je navržena nová ulice. „Naší snahou bylo vymyslet jednoduchou přístavbu navazující na původní budovu. Realizována tak byla nová fasáda ze stříbrných fasádních fólií u prvního objektu a stříbrných profilovaných plechů u objektu druhého. Tento nový kabát domu by měl být reklamou firmy, a také by měl povýšit vzhled bývalého objektu JZD. Nová okna jsou navržena z hliníkových rámů,“ komentuje stavbu architekt.

Interiéry rodinného domu: Byli jsme osloveni k návrhu interiéru rozestavěného rodinného domu v řadové zástavbě v Novém Jičíně. Rodinný dům navrhl ateliér Architráv. Požadavkem investora bylo vytvořit jednoduchý otevřený prostor. Navrhli jsme využít stávající betonové stropy v kombinaci se sádrokartonovým podhledem. V celém přízemí je světlá dřevěná podlaha. Podlaha, schody a dveře do pokojů mají jednotný charakter. Základním motivem při výběru nábytku v interiéru byla kombinace bílé barvy s barevnými doplňky.

-var-
s použitím podkladů Kamil Mrva Architects a GJF
Foto: archiv Kamil Mrva Architects

Komentáře

Načítám komentáře...