Národní technická knihovna – nejen krásná, ale i chytrá

NTK 1

Autor:

První, co upoutá na stále ještě nové budově Národní technické knihovny, je lesklá oválná fasáda. Slibuje nejen vědomostní, ale i estetický zážitek, a jak návštěvník pozná hned při vstupu, svému slibu dostojí.

NTK 9
Šestipodlažní budova se nachází v univerzitním kampusu ČVUT v Praze-Dejvicích, a skvěle citlivě zapadá do historické části města, v níž se nachází, a je ztělesněním spojení technického prostředí současnosti s minulostí. To dokládá i Cena Klubu za starou Prahu pro nejlepší novostavbu v historickém prostředí, kterou NTK získala. Autorem pozoruhodného návrhu je studio Projektil.

NTK 3
Základní charakteristikou je spousta skla a velké otevřené prostory, a také přiznání technických rozvodů pod stropy, které zde vůbec nepůsobí nepatřičně.

DALŠÍ ZAJÍMAVOSTI ZE SVĚTA ARCHITEKTURY NAJDETE ZDE:


NTK 2
Ovšem budova není zajímavá pouze zvenku, ale i zevnitř.

NTK 6
V co největší míře je využíváno přirozené denní světlo tak, aby bylo šetřeno elektrickou energií.

NTK 5
Minimalizace energetické náročnosti byla řešena již v projektu – kromě práce s denním světlem je to i přirozené větrání, rekuperace tepla, využívání schopností konstrukčních materiálů akumulovat teplo apod.

NTK 8
Důležitá je také optimální práce se základním otevřeným prostorem, který může být podle potřeby měněn a upravován tak, aby vyhovoval aktuálním požadavkům budovy i návštěvníkům. Jeho variabilita a snadnost úprav je i příčinou nižších stavebních nároků i finančních nákladů.

NTK 7
Knihovna není samozřejmě přístupná pouze studentům univerzity, ale slouží široké veřejnosti. Do moderních a pro knihy vhodnějších prostor byly přemístěny části fondů knihoven ČVUT a VŠCHT, a také fondy Státní technické knihovny.

NTK 4
Je zde prostor nejen pro uložení knih, ale také dostatek míst pro jejich studování, i plnohodnotnou práci. K vybavení patří pokrytí WiFi signálem, téměř 300 počítačů pro veřejnost, samoobsluha pro vypůjčování a vracení knih, pro společenské studijní typy je zde nejen kavárna, ale i noční studovna.

Komentáře

Načítám komentáře...