Světová architektura: Krychle na farmě

Folly Farm
Foto: Emily Minton Redfield/ Surround Architecture

Autor:

Dnešní návštěva nás zavede do města Boulder v americkém Coloradu. Najdeme tady Folly Farm, dům, který stojí za pozornost především pro svoje prolínání různých architektonických přístupů.

Když si někdo staví dům, tak se většinou rozhodne pro jeden typ střechy. Třeba sedlovou. A toho se drží. Někdo má střechu pultovou, jiný plochou… A někdo, jako například majitel tohoto domu, jich má víc. A to proto, že se v domě spojují různé druhy staveb – od klasické po moderní.

ČTĚTE TAKÉ:

Folly Farm je stavba, kde základem jsou klasické stavby farmy se sedlovou střechou. Do nich však vnikají moderní krychle. Stejně tak se mění barva fasády – od tmavě hnědého dřevěného obložení pod šikmou střechou po bílý kámen kvadrátů.

Mnoho lidí by zvolilo staré známé úsloví o psech a vsích, ale tady vše překvapivě společně souzní. Surround Architecture, kteří za projektem stojí, velmi citlivě provedli prolínání a harmonizaci hmot, takže nikde není dům „těžší“, příliš moderní, nebo naopak příliš klasický. Navíc jsou zde velmi citlivě rytmizována velká okna. Ta odlehčují stavbu ještě víc a dávají možnost interiéru a exteriéru splynout. Vzdušnost místa se projevuje i v interiérech, kde by mnozí čekali několikapatrové obydlí. Ale není tomu tak. Vysoké stropy jen odhalují jejich konstrukci.

Foto: Emily Minton Redfield/ Surround Architecture

Komentáře

Načítám komentáře...