Světová architektura: Škola minimalismu

Minimalistická vila
Vila s_DenK Residence v Bavorsku. Foto: Soho Architektur / Zooey Braun

Autor:

Kdo má rád minimalismus, v tomto bavorském domě ho najde plno. Kdo minimalismus rád nemá, ať raději dál nečte. Tohle je skutečně minimalismus ve vytříbené formě.

Tmavý dům se středově zalamovanými fasádami obloženými dřevem se může zdát příliš moderní a netradiční. Ale dům s_DenK Residence od Soho Architektur v malé bavorské vesničce navazuje na okolní zástavbu.

Tradiční, klasickou, ale stejně dřevěnou v kombinaci bílé a tmavého dřeva. Dům shlíží ze stráně do vesnice a pak až na úbočí Alp. Textura fasády zapadá do venkovské krajiny a velká okna propouštějí tuto krajinu dovnitř.

ČTĚTE TAKÉ:

Dům je vlastně třípatrový. Architekti využili svahu k zadlabání technické části a garáže do podzemí. Tato část je monoblok z pohledového betonu uvnitř, zvenčí bíle omítnutý. Pohledový beton se pak zvedá do obytných dvou pater v podobě centrálního sloupu, kde je umístěný velký krb.

A zatímco z podzemí do přízemí stoupají schody betonové, ze společenské části přízemí do prvního patra s ložnicemi vedou vylehčené schody dřevěné. Stejně jako kuchyně jsou lakované do velmi světlého odstínu. Ten kontrastuje s pevnou hmotou betonu a temnou fasádou.

Výše zmíněný minimalismus je poznat na každém centimetru domu. Nikde není nic, co by narušovalo jednoduchost, strohost a liniovou čistotu. Podívejte se například na osvětlení kuchyně – čtyři závěsná světla zavěšená do čtverce, jako by ohraničovala svět kuchyně.

Soho Architektur / Zooey Braun

Komentáře

Načítám komentáře...