Světová architektura: Ovál v centru dění

Subiaco Oval
Fotografie: Edward Birch

Autor:

Subiaco je město v západní Austrálii. Najdete tu celé čtvrti domů z počátku dvacátého století. A mezi nimi jeden, který vypadá… Nijak zajímavě. Alespoň z ulice ne. Zapadá sem, jako by tu stál stejně dlouho. Ale když vejdete dovnitř, zatají se vám dech.

Celý dům má totiž obdélníkový profil, jenže uvnitř je vyříznutý ovál. Na vnitřním dvorku byste prostě žádný úhel nenašli. Plynulá elipsa, ve které je vetknutý jeden vzrostlý strom a jeden menší. Tráva posekaná do hustého zeleného koberce a k tomu velký strom. Další strom pak vytíná do půdorysu domu přerušení, které uvolňuje prostor, aby nepůsobil jako v obklíčení.

Luigi Rosselli Architects, autoři návrhu dům rozčlenili do dvou křídel – jedno je soukromé pro odpočinek. Jde o pravou část od vstupního portálu domu. Tady najdeme jak pracovnu hned u dveří, tak i čtyři ložnice s koupelnami a velkou šatnou. Oblá chodba osvětlená jak přirozeným světlem, tak i LED pásky u stropu pak vytváří pocit intimity a klidu. Levá část od vchodu pak zahrnuje postupně obývací pokoj, kuchyň s velkou jídelnou, patio, výměnek a garáž.

Vše je přístupné do centrální oválné části, a dává tedy pocit, že vše je spojeno v jeden organický celek, kde je možné vše vidět, být v centru dění, ale také mít své soukromí. Zajímavé jsou také střechy a opláštění. Střecha je totiž v základu plochá, ale jsou zde umístěné velké sedlové krovy. Každý krov znamená jednu místnost. Krov dodává místnostem vzdušnost a prostornost. Jako krytina byl zvolený plech, který je ovšem i na obkladech domu, stejně jako na vertikálních žaluziích, které mohou oddělit jakýkoli prostor od středového oválu.

ČTĚTE TAKÉ:

Interiér pak nabízí moderní bydlení, které v sobě zahrnuje leštěný beton, francouzské dveře, odhalené krovy, lihové krby vždy pro dva pokoje najednou apod. Nábytek je skandinávského minimalistického střihu.

Komentáře

Načítám komentáře...