Netradiční architektura: Boží Loftstory

Boží Loftstory
Foto: Vincent van den Hoven

Autor:

V holandském městě Haarlo je kostel, který když uvidíte, asi budete chtít jít dovnitř. Jen tak se podívat třeba na mši. Bílé dřevěné ovečky před kostelem, bílé budky na plotu… Krása. Jenže narazíte. Tenhle kostel byl přestavěný na soukromý dům.

Přestavěných kostelů na domy je už ve světě dost. Tenhle má jakési zvláštní pojetí. Je mladistvý, veselý, vtipný a ukazuje, že majitelé i architekti se nenechali svázat konvencemi.

Bývalá budova evangelického kostela je památka z roku 1928. Takže se nejdřív bylo nutné zaměřit na to, zda vůbec půjde něco takového udělat. Ale šlo. Pokud se zachová charakter památky i se zvonicí s hodinami, s typickými okny apod. Transformace kostela začala pod taktovkou studia Leijh, Kappelhoff, Seckel, van den Dobbelsteen, architecten. Omezené zdroje, mladí zadavatelé a velký objem budovy 1100 m³. Majitelé nechtěli rozčlenit prostor na mnoho dílů v pokojích. Vznikl tak loft, který říká: pokoj vaší dětské duši, milujte své vnitřní dítě, buďte hraví, vtipní, bezstarostní.

Podlaha je řešena betonovou stěrkou. Původní dřevěné obklady byly využity na stavbu dominanty interiéru – multifunkčního schodiště. V něm je ukryta šatna, jedna vnější část je součástí kuchyně, stěna funguje také jako předěl mezi prostory i jako výstavní plocha. Na jedné straně pak je kuchyňská linka s vysokým použitím nerezu, na druhé velká sedací souprava. Přízemí pokračuje dál do místa relaxace i práce. Je tu pracovní stůl, knihovna, ale i místo na polehávání na polštářích a také houpačka.

Po schodech se vystoupá k nebesům. Zde místo varhan je za skleněnou stěnou koupelna a vedle ní v mezipatře odpočívárna. Za nimi pak v černém výklenku dvojpostel a velké vestavěné skříně.

PODÍVEJTE SE NA VÍCE KOSTELŮ, KTERÉ BYLY PŘESTAVĚNY NA BYDLENÍ

Celý prostor nechává vyznít ducha kostela. Ale moderně. Vtipně. Jen se podívejte na čelní vstupní stěnu – je vytapetovaná ohromnou tapetou s andělskými holuby. Nebo na křížová světla nad stolem. Nebo na interpretaci toalety – vyvedené v pekelné rudé barvě s bílým křížem z toaletního papíru nad mísou.

Okolní úprava zaujme především instalací velkého plechového přepravního kontejneru. Ten je součástí dřevěného plotu a je vlastně venkovním domkem pro zahradní techniku. Navíc má vyvýšenou střechu pro zatravnění. Zahrada má svoji bylinkovou i zeleninovou zahrádku a také ovocný sad. Prostě to, co kdysi patřilo neodmyslitelně ke každému farnímu kostelu v Holandsku.

Komentáře

Načítám komentáře...