Světová architektura: Ve jménu art deca

Kowalewski residence
Foto: Christopher Wesnofske

Autor:

Atlantic Beach je součást Long Islandu v New Yorku. Ale je to taková odstrčená část, která má svůj vlastní genius loci. A v tomto místě postavil Belmont Freeman Architects zajímavý dům.

Klienti Antoni a Joanna Kowalewski chtěli, aby jejich nový dům zapadl do vzhledu okolí. Možná se podivíte, když se na fotografie podíváte. Tohle že je v okolí? Ale ano. Atlantic Beach je totiž velmi raritní lokalitou. Střetávají se tady domy v tudorovském stylu, španělském stylu, stejně jako art deco. A právě posledně jmenovaný je ten styl, který se manželům zalíbil. Nechali si tedy v roce 2007 postavit dům na pozemku o rozloze pouhých 700 m², kde téměř polovinu zabírá dům. Jde o zajímavou stavbu v nerytmickém rozložení. Jako by byly spojeny dva kvádry k sobě. Pohled z každé strany odhalí, že ani jedna stěna není stejná. Jedna stěna má vertikálně výrazné zasklení s matným povrchem, které míří na schodiště. Protilehlá strana, otočená do zahrady, pak nabízí kompletně prosklené přízemí, které šminkuje s přírodou.

Velmi výrazná je nejkratší stěna, která, jak jsme již řekli, vypadá, jako by spojovala dva velké bílé kvádry. V jednom z nich je pak velké kruhové okno.

Na střeše je velká terasa, která plní funkci i společenského centra domu. Vždyť je tu dokonce i sluneční pokoj, kuchyně, záchod…

ČTĚTE TAKÉ:

O patro níž objevíme čtyři ložnice a tři koupelny, přičemž ta největší je spojená s velkou šatnou a patří majitelům. Přízemí domu je pak tradičně věnováno kuchyni, jídelně a hlavně obývacímu pokoji. Odtud je krásný výhled do zahrady. Lehce vystrčený stranou je pak blok garáže, ze které se suchou nohou přes krytou pergolu dostanou majitelé do domu.

Komentáře

Načítám komentáře...