Světová architektura: Na břehu řeky Linge

Housel G
Maxwan Architects

Autor:

Stodola na břehu řeky Linge byla považována za vhodnou pro přestavbu na dům. Ale jen do té doby, než se na ni podívali architekti. Problémů tam bylo opravdu hodně. Ale vyřešily se.

Na pětihektarovém pozemku lemujícím řeku Linge stojí stará stodola. Majitelé plánovali její přestavbu, aby si splnili sen o velké kuchyni s obývacím pokojem, kde by mohli spokojeně odpočívat a bavit se s přáteli, když pro ně budou organizovat ochutnávky vín.

Už v minulosti si uvědomili, že nejjednodušší variantou pro zvětšení prostoru desetimetrové stodoly na výšku je rozdělit ji na dvě patra. Jenže architekti z kanceláře Maxwan Architects zjistili, že tak jednoduché to nebude. Především kvůli světlu. Oken tu je buď málo, nebo jsou na špatných místech. A co je nejhorší, najde se tu i spojení obou nectností. Neexistoval tak žádný vztah domu ke krásné okolní krajině. Žádné spojení. Prostě svět vnější a svět vnitřní.

Mohlo by vás zajímat

A tak architekti navrhli velký řez do střechy stodoly, který vyplnili sklem. Dlouhý pás pak osvětluje celý interiér, protože i horní patro je vlastně zavěšená loftová paluba, kolem které slunce proniká i do přízemí.

Architekti připravili úplné otočení dispozice interiéru, prosadili odstěhování kanceláře a navrhli základní kus nábytku, který slouží jako schody, kuchyně, skříň a knihovna najednou.

Komentáře

Načítám komentáře...