Světová architektura: Moderna v Dolomitech

Alpská vila
Foto: Nicolò Galeazzi

Autor:

U italského horského průsmyku Lumezzane je nádherná příroda. Zelené louky jsou rámovány skalami Dolomit, ovce tu na svazích spásají trávu a život se tu jako by zastavil někde v minulém století. Až na tuhle vilu, která naopak spěšně letí do budoucnosti.

Vila od Camillo Botticini Architect jako by tektonicky vyvřela ze žulového masivu za ní. Dům je sice součástí celkem rušného městečka, ale stojí stranou, čímž se nebije s původní místní architekturou. V zelené oáze luk nemůžeme vytknout architektovi ani investorovi, že by nějak necitlivě zasahovali do genia loci.

Na ploše 360 m² je postaven dům na nepravidelném půdorysu písmene C. Konstrukce z oxidované mědi a dřeva je vlastně rozdělena do jednotlivých sektorů. V jednom křídle jsou tři ložnice, v hlavní části pak obývací pokoj s bohatým prosklením. Zde výška stropu dosahuje až čtyř metrů, takže vzdušnost je dána nejen v horizontálním směru, ale i vertikálně.

Interiér je navíc pojat silně minimalisticky. Vše je v bílé, jednoduchý nábytek sedřený na naprostý tvarový základ.

Po energetické stránce je dům také velmi moderní. Geotermální systém tepelného čerpadla vytápí i chladí dům a k ideálnímu klimatu přispívá i vhodná skladba stěn s provětrávanými fasádami.

Foto: Nicolò Galeazzi

Komentáře

Načítám komentáře...