Světová architektura: Dům s velkou verandou

Dům s verandou
Foto: Pedro Kok

Autor:

Veranda je základním kamenem mnoha domů. Veranda je ideální místo pro města, kde je teplo. Takže São Paulo je opravdu ideální místo. A tak tu vznikl dům, jehož krytá veranda je vlastně hlavním obývacím prostorem domu.

Požadavek investora zněl, aby tu stál dům, který by si chránil své soukromí, ale měl rozsáhlý prostor pro vedení společenského života. Studio MK27 pod taktovkou Marcio Kogana a Diany Radomysler navrhlo a postavilo dům, který využívá propojení obývacího pokoje s nevelkou zahradou a hlavně s velkou verandou, krytou před horkým jihoamerickým sluncem prvním patrem domu.

Ale pojďme se na stavbu podívat pěkně popořadě. Obdélníkový tvar pozemku je vlastně bezezbytku využit. Zahrada jako taková tu vlastně existuje jen v podobě trávy a stromů kolem bazénu na kousku země vytyčeném stěnou a domem. Na většině parcely pak stojí dům, který se skládá z několika hmot. Přízemní jsou hmoty dvě: centrální obytný prostor s obývacím pokojem s otevíratelnými stěnami, kuchyní a jídelnou a přízemní samostatný objekt, kde je kancelář majitele.

Další kvádr pak sedí kolmo nad kuchyní, takže převis vytváří právě velkou krytou verandu, která se dá považovat za druhý obývací pokoj. V prvním patře je pět ložnic (všechny s vlastním sociálním zařízením!), spojených dlouhou chodbou s oknem ve tvaru naklápěcích žaluzií.

Druhé podlaží pak je malá nástavba soukromého obývacího pokoje.

Dům s verandou
Foto: Pedro Kok

Autor:

Na domě pak ještě zaujme několik detailů. Především to jsou velké dřevěné okenice, které se buď vyklápí (první a druhé patro), nebo odsunují (přízemí). Vytváří soukromí, zabraňují prudkému slunci vstupovat do interiéru. Druhým zajímavým detailem je obložení bazénu zelenou mozaikou. U nás převažuje názor, že bazén musí být modrý. Proč? Podívejte se na fotografii, jak nádherně se spojuje zelená barva bazénu se zeleným trávníkem.

  • Architekt: Studio MK27 (Marcio Kogan + Diana Radomysler)
  • Lokace: São Paulo
  • Interiér: Diana Radomysler
  • Podlahová plocha: 890 m2

Komentáře

Načítám komentáře...