Netradiční architektura: Terakotová dílna

Terra Cotta Studio
Foto: Hiroyuki Oki

Autor:

Ve Vietnamu na břehu řeky Thu Bồn stojí zvláštní stavba. Je z prokládaných nepálených cihel. Nemá strop, nemá dveře. Fouká skrz ni vítr, prší do ní, svítí do ní slunce. Ale to nevadí. Je to účel.

Krychle o rozměrech 7 x 7 x 7 metrů je sochařským ateliérem umělce Le Duc Ha, který má své pracovní místo uprostřed dole. Velký hrnčířský kruh je zapuštěn do země tak, aby se dalo kolem něj chodit a sedět. Vítr a slunce pak vytvářejí inspirativní pracovní prostředí, stejně jako místo pro ideální vyschnutí uměleckých děl.

Uvnitř cihelného kvádru je dřevěná konstrukce, která rozděluje prostor do polí o velikosti 60 x 60 cm. Ty slouží pro uskladnění hliněných výrobků. V meziprostoru se dá samozřejmě procházet po chodbách a schodištích.

Okolo domu pak je postavena jakási bambusová konstrukce, která slouží jako plot, ale také jako sušárna hotových výrobků.

Stavba nechává přírodu, aby jí prostupovala. Slunce, vítr, ale i voda sem mohou kdykoli vejít a zase odejít. Vždyť právě tento otevřený tvar a vyvýšená konstrukce pro ukládání výrobků umožňují vstoupit i odejít každoročním záplavám, které tak nijak dílnu a díla nepoškodí.

Terra Cotta Studio
Foto: Hiroyuki Oki

Autor:

Terra Cotta Studio

  • Architekt: Tropical Space
  • Místo: Điện Phương, Vietnam,
  • Plocha: 98 m²
  • Zastavěná plocha: 49 m²
  • Foto: Hiroyuki Oki

Komentáře

Načítám komentáře...