Světová architektura: Dům plný kachliček

Dům v dlaždičkách
Foto: Oscar Hernandez

Autor:

Rekonstrukce můžou být různé. Některé mohou zcela změnit tvář, jiné naopak jen renovují to, co už stojí. Ta naše rekonstrukce byla vlastně kompletní přestavba, která udělala ze starého domu nový. Ale s historií a místem spojuje dům jeho obklad. Je z modrobílých kachliček.

Tenhle dům stojí v Mexiku ve městě Jalisco. Typické pro tuto oblast jsou kachličky s modrobílým vzorem. Jsou všude – v domácnostech, v domech, obchodech… A tak Peter Pichler, autor projektu, navrhl a nakonec i provedl obložení domu právě takovými kachličkami. Všechny jsou místní, ručně dělané, takže vlastně tímto podpořil i místního podnikatele, který díky tomu měl práci na dlouhé měsíce.

Konverze domu z roku 1960 jen kousek od Tichého oceánu vytvořila z typického dvoupatrového domu s tmavými kouty a místnostmi netypický dvoupatrový dům, který je světlý, vzdušný a efektní. Už třeba vstupní hala, které byl probourán strop, takže prostupuje skrz celou výšku domu. Dominuje jí ale něco jiného – točité schodiště v obloukovitém krytu.

Dům v dlaždičkách
Foto: Oscar Hernandez

Autor:

Dolní část tradičně pokrývá společenská část domu, tedy obývací pokoj, kuchyně, pracovna, koupelna a pokoj pro hosta. Nahoře pak jsou pokoje, koupelny, velká terasa na stranu do ulice a malý balkon na zadní stranu, která ovšem není tak příjemná, protože místo očekávané zahrady tu stojí ohromný betonový blok jiného domu. Všechna okna mají velké lomené a posuvné žaluzie, které dokážou zakrýt interiér před špatným počasím i nepříjemným sluncem.

Interiér je pak v symbióze tmavého dřeva a betonu. Z něj jsou udělané nejen stěny a podlahy, ale i okrasné detaily, jako je jemný stěrkový probarvený beton v koupelně, nebo i nábytek. Podívejte se třeba na betonovou základnu postele do naší fotogalerie.

  • Autor: Peter Pichler Architecture
  • Foto: Oscar Hernandez

Komentáře

Načítám komentáře...