Jedinečná řadovka u Plzně nabízí komfort i soukromí

Řadovka ve Zruči
Foto: Petr Polák

Autor:

Řadové domy se obvykle staví s úmyslem vtěsnat do omezeného prostoru co nejvíce obytných jednotek a ušetřit na plánech a rozvodech. I takového úkolu se architekt může zhostit s elegancí a s plným ohledem na budoucí majitele. Svědčí o tom řadovka ve Zruči u Plzně postavená podle návrhu studia Zábran - Nová architekti.

Na stavební parcele u hlavní silnice stál původně jeden velký rodinný dům. Místo něj tu před dvěma lety vyrostlo pět řadových domků otočených k silnici bokem, se zahradami orientovanými na jih. Cílem architektů bylo zajistit budoucím obyvatelům dostatek soukromí, domy proto k sobě nepřiléhají stěnami, jak je u řadovek zvykem, ale jsou od sebe oddělené střešní terasou. Pultové střechy jsou navrženy tak, aby nezastínily atrium vedlejšího domu.

Protože mnoho lidí v řadovkách nevyužívá garáž k parkování auta, ale spíš jako prostor pro skladování, místo garáže má každý domek víceúčelovou místnost se samostatným vstupem, kam se dají umístit kočárky a kola. Místnost také může fungovat jako pracovna. Stání pro auta je odsunuto na severní stranu.

Přízemí poskytuje velký obytný prostor a krytou terasu, v patře jsou dva pokoje, ložnice a koupelna. Patro je namísto omítky opláštěné impregnovanými svislými smrkovými prkny. „Poukazujeme tak na možný návrat dřeva do města,“ vysvětluje architekt Jiří Zábran, jehož projekt dokonce citlivě zachoval vzrostlý strom v ulici.

Neobvyklá kompozice s moderně řešeným interiérem vynesla řadovým domům ve Zruči nominaci na letošní Českou cenu za architekturu. Její vítěz bude oznámen na konci listopadu.

Komentáře

Načítám komentáře...