Světová architektura: Krásně jednoduchý dům

Rakouská jednoduchost
Velké převisy střechy chrání interiér před letními horky. Foto: Kurt Hörbst

Autor:

Rakouský Roßleithen má na jednom úbočí dům, který vyniká tím, jak jednoduchý je. Kdyby neměl kulaté okno ve štítu, byl by vlastně úplně nenápadný až obyčejný. Ale podívejte se, jak jednoduše krásné něco může být.

Autory jsou Sandra Gnigler a Gunar Wilhelm, tedy MIA2/Architektur, kteří vytvořili dům přesně takový, jaký je pro danou oblast vhodný. Co znamená vhodný? Stačí se podívat na danou oblast – úžasná panoráma v horách regionu Pyhrn-Priel, průhled do údolí Windischgarstener, za domem louky a lesy. Prostě nádherná příroda doplněná tradiční místní architekturou. Proto se majitelé i architekti rozhodli pro klasický dům se sedlovou střechou a výrazným štítem.

Majitelé chtěli design klidný v betonu, dřevě a skle. Design, který by nebyl výstřední, ale funkční. A architekti jim rádi vyšli vstříc. Ale protože nemají rádi uniformitu a katalogové uspořádání, rozčlenili nenápadně prostor tak, aby byly znatelné jednotlivé části, a přitom bylo vše spojeno. Využili podzemní blok skladových technických prostor, což je vlastně v podzemí vybetonovaná velká krabice na úrovni průčelí domu. Nad ní stojí vyvýšená část kuchyně s jídelnou, která má nejlepší rozhled do okolí. Po pár stupních se pak přechází dolů do dalších částí domu nebo nahoru do podlaží s ložnicemi.

Rakouská jednoduchost
Dřevěné obložení přechází plynuje i k zřizovacímu nábytku, který je funkční několika způsoby. Foto: Kurt Hörbst
Nad jídelnou je navíc prostor otevřen do štítu, takže kruhové okno osvětluje nádherně tento prostor, a dům je tak prosvětlen v celé výšce. I když dům nevypadá velký, v jeho nitru se skrývají čtyři ložnice, takže stačí i pro velkou rodinu.

Konstrukčně a materiálově je dům opravdu velmi jednoduchý. Je zde spojení betonu a dřeva. Vybetonované základy doplňuje dřevěná konstrukce vyplněná ekologickou izolací. Sám majitel na domě odpracoval mnoho hodin, takže je s ním spojen mnohem víc, než kdyby si nechal stavět dům na zakázku. Ostatně je to znát i na tom, jak je dům promyšlený, jednoduchý, a přitom účelný. Náklady na stavbu nebyly vyšší, než kdyby si vybral dům z katalogu, takže výsledek je jednoznačně pozitivní.

Komentáře

Načítám komentáře...