Výplata peněz z účtu s exekucí

Autor:

Minulý týden jsme se zabývali aktuálním tématem změněných pravidel exekučního řízení, která nově platí od letošního roku. Protože se tématem chceme zabývat komplexněji, dnes jsme si pro vás připravili další novinku v exekucích - jde o zablokování bankovního účtu dlužníkova manžela či manželky.

Co se děje v případě zablokovaného bankovního účtu jednočlenné domácnosti? Banka vydá dlužníkovi zákonem danou částku. Kolik činí? Možná se vám zdá, že tyto otázky ani téma exekucí nejsou přímo spojené s bydlením, přesto jde o záležitosti, které se velmi snadno mohou dotknout kohokoli z nás. Proto je dobré mít aktuální informace o změnách, které můžou ovlivnit i vaši domácnost.

"Jednorázová výplata dvojnásobku životního minima bankou slouží jako pomoc dlužníkovi, aby nezůstal úplně bez peněz a překlenul dobu, než si zařídí příjem financí jinou cestou než zasíláním na bankovní účet."

Zablokovaný účet a jednočlenná domácnost

Autor:

Mnoho rodin se skládá z jednoho dospělého a dítěte nebo dětí. Pokud je samoživiteli (samoživitelce) exekučně zablokován účet, banka mu z něj měsíčně vydá pouze dvojnásobek životního minima. A to bez ohledu na děti. Jen pokud by měl exekuci ve formě srážek ze mzdy, dítě se zohledňuje.
Z exekučně zablokovaného účtu dlužník jednorázově (tedy jednou po dobu trvání exekuce) dostane na základě paragrafu 304b Občanského soudního řádu pouze 6820,- Kč. Což je dvojnásobek životního minima jednotlivce, které činí 3410,- Kč.

ZDE SI PŘEČTĚTE NOVINKY V EXEKUCÍCH NA ROK 2013

Peníze dlužníkovi banka vyplatí při splnění dvou podmínek: tyto finance v okamžiku žádosti musí na účtě být (musely tam být někým poslány). A současně musí být na účtu deponovány, tedy nesměly být již zaslány bankou věřiteli (exekutorovi). Přitom všem se nijak nezkoumá původ peněz – tedy zda je to platba za odvedenou práci, alimenty a podobně.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Do banky spěchat

Dlužník se tedy musí vydat do banky včas, v době, kdy mu očekávané finance na účet přišly, aby je banka ještě na jeho účtu měla k dispozici. Jistou výhodou v tomto směru pro dlužníka je, že dokud exekuce nenabude právní moci, banka finance odeslat exekutorovi nemůže, ale zadržuje je: jsou na účtu dlužníka zmrazeny až do nabytí právní moci exekučního příkazu. Exekutorovi následně banka sdělí, že dlužníkovi tuto povinnou částku – dvojnásobek životního minima – vyplatila.

TIP: Aby se dlužník v bance vyhnul složitému vysvětlování, doporučuje se přijít s jednoduchou písemnou žádostí. V ní krátce uvede, že žádá o vyplacení životního minima z účtu s exekucí podle par. 304b Občanského soudního řádu, a připojí datum a podpis.

Co může dlužník dělat dále?

Nejlepší je samozřejmě uhradit dluh, načež je mu odblokován účet. Jinak se dluh v závislosti na jeho výši uhradí z příští platby (nebo postupně bude uhrazovat z několika příštích plateb došlých na bankovní účet). To už banka dlužníkovi žádné životní minimum nevyplatí. Vhodné je se o optimálním postupu poradit například v některé bezplatné právní poradně.

Komentáře

Načítám komentáře...