Změny ve stavebním spoření

Stavební spoření prožívá půlrok plný převratů. Nejvíce na to doplácejí ti, které dřív spořitelny paradoxně nazývaly „přátelskými klienty“. Právě jim, klientům, kteří nežádají o úvěr a stavební spoření mají čistě jako spořící produkt, totiž už tři spořitelny ze šesti zrušily úrokové zvýhodnění vkladů. Čtvrtá spořitelna...

Stavební spoření prožívá půlrok plný převratů. Nejvíce na to doplácejí ti, které dřív spořitelny paradoxně nazývaly „přátelskými klienty“. Právě jim, klientům, kteří nežádají o úvěr a stavební spoření mají čistě jako spořící produkt, totiž už tři spořitelny ze šesti zrušily úrokové zvýhodnění vkladů. Čtvrtá spořitelna podobnou změnu chystá na začátek příštího roku a pátá podobné zvýhodnění nikdy neposkytovala. I přesto se však stavební spoření stále bohatě vyplatí.

Jako první všeobecné podmínky změnila Wüstenrot stavební spořitelna. Ta sice i nadále poskytuje klientům, kteří nezažádají o úvěr, úrokové zvýhodnění 40% (místo standardního úroku 3% bude klientovi připsána částka odpovídající 4,2%), ale bohužel až po 7 letech spoření a nikoliv, jako dříve, po 5 letech. Po 5 letech mohou být za určitých podmínek zvýhodněni pouze mladí klienti do 26 let (podrobnosti v článku Stavební spoření? Mládí má zelenou!).

Od července tohoto roku zrušila úrokové zvýhodnění „přátelských klientů“ Všeobecná stavební spořitelna Komerční banky. Ke zcela totožnému kroku se pak v září odhodlala i Českomoravská stavební spořitelna. Obě jednorázově přestaly poskytovat úrokový bonus ve výši 1,5% a všichni klienti, ať už o úvěr zažádají nebo ne, budou mít své vklady úročeny 3%. Tato změna se však stejně jako u ostatních spořitelen týká pouze nově uzavřených smluv. Klienti, kteří si stavební spoření založili ještě před úpravou, budou spořit podle dříve platných podmínek.

Klidní mohou zůstat zájemci o spoření s Buřinkou. Důvod je jednoduchý - Stavební spořitelna České spořitelny totiž „přátelské klienty“ nikdy nezvýhodňovala a všem vklady úročila vždy stejně. V minulém roce se její standardní sazba snížila ze 4% na současná 3%.

Naproti tomu potenciální klienti Hypo stavební spořitelny si musí pospíšit. Ta už od září několikrát (naposledy k 1. listopadu) hrozila snížením dosud poskytovaného pětiprocentního úročení v rámci programu Nadstandard. Teď ale to vypadá, že k této změně dojde definitivně od začátku nového roku. Noví klienti tak budou při nečerpání úvěru těžit jen z úroku 4%. To však není všechno. Od 1.1.2002 by mělo v rámci Nadstandardu dojít i k snížení úroku z úvěru z 5% na 4,9%, k zvýšení minimální cílové částky z 30 000 Kč na 50 000 Kč, k zavedení dvouprocentního poplatku za poskytnutí úvěru, k zavedení povinných 40% cílové částky pro poskytnutí úvěru, ke zrušení čtyřměsíční lhůty pro zaplacení poplatku za uzavření smlouvy apod. Pokud tedy chcete těžit z výhod původních podmínek, nečekejte příliš dlouho.

Poslední změna, která se dosud uskutečnila, proběhla v Raiffeisen stavební spořitelně. Ta k 1. listopadu pozměnila některé vlastnosti jednotlivých tarifních variant. Především začala rozlišovat tzv. úvěrové a spořící varianty, přičemž Rychlý tarif a Standardní tarif zařadila k variantám úvěrovým a Dlouhodobý tarif a tarif pro Mládež k variantám spořícím. Vklady v úvěrových tarifech, kde se předpokládá čerpání úvěru, jsou úročeny 3%, zatímco vklady spořících tarifů se úročí 4%, čerpání úvěru se nepředpokládá, ale je možné přejít k některému z úvěrových tarifů. Naproti tomu přechod od úvěrového tarifu k tarifu spořícímu není možný. Zároveň došlo ke zvýšení splátek u Rychlého a Standardního tarifu a vzhledem k pozměnění pravidel pro úvěrové výpočty se zřejmě u všech tarifů prodlouží doba čekání na úvěr.

Úroky stavebního spoření

Úroky z vkladů
standardní
Úroky pro „přátelské klienty“ - před změnou
Úroky pro „přátelské klienty“ – po změně
ČMSS
3,0%
4,5%
-
Hypo Sts
2,0%
5,0%
4,0%
Raiffeisen Sts
3,0%
4,0%
4,0%
SSČS
3,0%
-
-
VSS KB
3,0%
4,5%
-
Wüstenrot StS
2,0% nebo 3,0%
4,2%
4,2%

* Pravděpodobně od 1.1.2002
* Po 7 letech spoření

-Sylva Indrová-

Komentáře

Načítám komentáře...