Proč založit stavební spoření v prosinci?

Proč stavební spořitelny vždy ke konci roku tolik lákají nové klienty? Proč je podle nich tak výhodné uzavřít smlouvu o stavebním spoření právě před začátkem nového roku? – Pokud o novém stavebním spoření právě uvažujete, určitě se vám budou odpovědi na tyto otázky hodit. Předvánoční atmosféra je pro reklamní...

Proč stavební spořitelny vždy ke konci roku tolik lákají nové klienty? Proč je podle nich tak výhodné uzavřít smlouvu o stavebním spoření právě před začátkem nového roku? – Pokud o novém stavebním spoření právě uvažujete, určitě se vám budou odpovědi na tyto otázky hodit.

Předvánoční atmosféra je pro reklamní kampaně stavebních spořitelen jako stvořená. Vždyť kdo by nechtěl pocítit tu příjemnou a klidnou vánoční pohodu v příjemném a klidném domově vybaveném krásnými a novými věcmi? A právě tohle vám stavební spoření přece může do budoucna zajistit.

Ještě důležitější roli než kouzlo Vánoc však v tomto případě hraje jiný faktor: konec roku, konkrétně 31.12., je rozhodujícím okamžikem pro přiznání státní podpory ke stavebnímu spoření. A právě to je důvod, proč si stavební spořitelny pro své nákladné reklamní kampaně nevybraly třeba Velikonoce.

Je obecně známo, že každý člověk může na podpoře ke stavebnímu spoření získat až 4 500 Kč ročně. Jelikož se konkrétní výše státní podpory počítá jako 25% z celkové částky, která je během roku vložena na účet, maximální výše (tedy 4 500 Kč za rok) lze dosáhnout v případě, že na váš účet bude každoročně přibývat minimálně 18 000 Kč. (Ovšem je tu také možnost, že všechny prostředky vložíte na účet najednou a předem a státní podporu také dostanete - každý rok z „nových“ 18 000 Kč, zbývající prostředky vám budou „přepsány“ do dalšího roku.)

Nárok na státní podporu vzniká vždy k 31.12. a je pro něj rozhodující pouze celková výše prostředků vložených na účet v uplynulém roce. To znamená, že je úplně jedno, jestli peníze na účet složíte 1. ledna, jestli je tam vkládáte postupně v měsíčních úložkách, nebo zda je narychlo převedete v posledních prosincových dnech.

A právě proto je konec roku dobrým argumentem pro stavební spořitelny k tomu, aby zaútočily na nové potenciální klienty a pokusily se je přesvědčit, že si stavební spoření musí založit právě teď a právě u nich. Konec roku totiž vyvolává dojem, že jestliže stavební spoření nezaložím právě teď, přijdu o státní podporu za rok 2001 a tu už mi nikdy nikdo nenahradí. A navíc, podobné argumenty vzbuzují zavádějící pocit, že když smlouvu podepíšu až v prosinci, vpodstatě si ušetřím jeden rok spoření a budu moci peníze vybrat dříve.

Realita je však trošičku odlišná. Ačkoliv, jak se říká, „na každém šprochu, pravdy trochu“.

Především pocit, že si založením smlouvy v prosinci ušetřím rok spoření je skutečně zavádějící. Pro poskytnutí státní podpory je totiž ze zákona nutné, abyste v případě nečerpání úvěru skutečně nechali peníze na účtě u stavební spořitelny ležet celých 60 měsíců, tedy 5 let. To znamená, že pokud podepíšete smlouvu např. v dubnu, vypovědět ji budete moci až v dubnu za pět let, pokud ji podepíšete v prosinci 2001, vypovědět ji budete moci nejdříve zase až k prosinci 2006. Z tohoto hlediska tedy z uzavření smlouvy před koncem roku žádná výhoda neplyne.

V dalších případech záleží při posuzování vhodnosti založení stavebního spoření na vaší konkrétní situaci - na tom, jestli chcete stavební spoření použít pouze na spoření nebo jestli chcete požádat o úvěr, jestli chcete zakládat zcela novou smlouvu nebo smlouvu následnou, jestli máte jinou možnost, jak výhodněji zhodnotit peníze apod.

Pokud chcete zakládat smlouvu zcela novou, chcete pouze spořit a pro své peníze nemáte výhodnější úročení (v dnešním finančním světě patří stavební spoření s úroky 3-5% k nejvýhodnějším a především k nejbezpečnějším investicím – běžný občan dnes může vyšší zhodnocení hledat snad jen v podílových fondech), nejlepší je pro vás založit spoření okamžitě, at´ už se nacházíte v jakékoli roční době.

Stejně to platí v případě, že chcete žádát o úvěr (a zvláště v případě, že ho chcete rychle) – čím dříve smlouvu založíte a čím dříve tam vložíte peníze a čím větší to bude částka, tím rychleji vám poroste hodnotící číslo pro získání úvěru a tím dříve vám bude úvěr přidělen.

Prosinec je nejvhodnější doba pro založení stavebního spoření v případě, že chcete při minimálním čase blokování peněz získat maximální počet státních podpor. V tomto případě totiž během běžného pětiletého cyklu získáte 6 státních podpor (od prosince 2001 do prosince 2006) a pokud peníze na účtu necháte až do ledna 2007, kdy tam vložíte další roční splátku, dostanete 7. státní podporu i za rok 2007. Tedy – během pěti let a několika měsíců získáte celých 7 státních podpor.

Na druhou stranu, se založením smlouvy je zbytečné spěchat v případě, že jste letos jednu smlouvu o stavebním spoření ukončili a již na tuto jste dostali celou možnou státní podporu (4 500 Kč) za tento rok. Na novou smlouvu vám už totiž nebude poskytnuto nic. Pokud jste nedostali celých 4 500 Kč, bude vám pouze dorovnán rozdíl do této částky.

Jestliže máte pro své peníze vyšší úročení než je stavební spoření, možná se více vyplatí počkat se založením stavebního spoření až do ledna. V tomto případě totiž můžete pouze uhradit poplatek za uzavření smlouvy a s první splátkou vyčkávat tak dlouho, jak vám to stavební spořitelna povolí. Zatím můžete všechny prostředky, které později vložíte do stavebního spoření, úročit jinde (vyšším úrokem, než je 3-5%), vložit je na účet až koncem roku a tímto způsobem si vlastně „odbýt“ rok spoření a přesto získat státní podporu.

Pro hravé povahy může být dobrým argumentem pro založení stavebního spoření na konci roku fakt, že v tomto období spořitelny tradičně nabízejí nejvíce bonusů, reklamních dárečků „pod stromeček“, soutěží apod. Je ovšem třeba nepouštět ze zřetele, že při rozhodování by měly být přeci jen důležitější konkrétní parametry stavebního spoření než to, jestli k němu dostanu CD nahrávku vánočních koled...

-Sylva Indrová-

Komentáře

Načítám komentáře...