Chcete hypotéku? Banka bude vyžadovat dobré pojištění!

Poskytnutí hypotečního úvěru není žádná legrace. V rámci osobního bankovnictví je to určitě nejsložitější a nejrizikovější operace - vždyť se může jednat až o několik miliónů, navíc splátkově rozložených třeba do třiceti let! Jelikož se dnes banky už téměř panicky bojí špatných úvěrů, kvůli kterým mnohé z nich v...

Poskytnutí hypotečního úvěru není žádná legrace. V rámci osobního bankovnictví je to určitě nejsložitější a nejrizikovější operace - vždyť se může jednat až o několik miliónů, navíc splátkově rozložených třeba do třiceti let! Jelikož se dnes banky už téměř panicky bojí špatných úvěrů, kvůli kterým mnohé z nich v nedávné a stále bolestně živé minulosti zkrachovaly, nehodlají riskovat více, než je nezbytně nutné.

Pokud tedy chcete požádat o hypotéku, připravte se na celý soubor různých pojišťovacích mechanismů, které si banky vymyslely, jen aby z vás nakonec vymáčkly opravdu vše, co do vás na začátku investují.

Základní bankovní pojistkou, na které stojí celý princip hypotéky, je zajištění úvěru zástavním právem k nemovitosti. V praxi to znamená, že v případě, kdy přestanete být schopní hypotéku splácet a banka zjistí, že už to nikdy lepší nebude, přijdou oškliví exekutoři a váš milovaný domeček, do kterého jste vložili tolik peněz a lásky, vám jednoduše zabaví. - Tedy samozřejmě, že to takhle jednoduché nebude, ale výsledek bude tak jako tak stejný – o nemovitost přijdete.

To ovšem není všechno. Každá banka, která u nás nabízí hypoteční úvěry, automaticky požaduje také pojištění zastavované nemovitosti proti živelním a jiným rizikům (např. vodě z potrubí apod.) a to na částku, která by v případě pojistné události umožnila uvést nemovitost opět do původního stavu. Banka se tak zajišťuje pro případ, že by klient hypotéku přestal splácet a „jeho“ vilu by pak někdo čirou náhodou zapálil, podmáčel nebo by na ni třeba spadl meteorit, a banka by přišla o svou zástavu. A nebo spíš naopak: dům by vzala velká voda a klient by se rozhodl hypotéku nesplatit, protože by si na něm banka stejně už neměla co vzít.

Tyto věci po vás tedy banka bude vyžadovat určitě. Je ovšem dost pravděpodobné, že ani tady to pro vás nebude končit. Zvláště v případě, že je vám více než padesát let, hypotéku chcete jako samostatný žadatel (tj. nemáte rodinu, která by se mohla spolupodílet na jejím splácení), kdy máte nějaké rizikové zaměstnání nebo bance neprozřetelně prozradíte, že se věnujete nějaké rizikové zálibě. Pokud se pak tyto faktory dokonce kombinují (jste svobodný pětapadesátiletý hasič, který s oblibou provozuje seskoky s padákem a zdolává osmitisícovky), buď vám hypotéku vůbec neposkytnou, nebo ji budete muset skutečně velmi kvalitně zajistit dalšími pojistnými produkty.

Nejčastějším požadovaným druhem pojištění bývá v takovýchto případech životní pojištění. (Základní informace o něm můžete najít v článku Bydlení s hypotékou? Bez životního pojištění se neobejdete.) To musí být uzavřeno minimálně na částku rovnající se výši hypotéky (event. pohyblivou částku rovnající se výši nesplaceného zůstatku hypotéky) a nejméně na celou dobu splácení hypotéky.

Banky bývají většinou poměrně benevolentní, pokud se jedná o výběr pojišťovny, pro daný účel lze dokonce použít i již uzavřené životní pojištění, musí však plně vyhovovat požadovaným parametrům. Mimo to však některé banky nabízejí různé výhodné kombinace hypotečního úvěru a životního pojištění, které by celou záležitost měli citelně zlevnit. Člověk pak ale musí uzavřít pojištění u pojišťovny, se kterou má daná banka na daný produkt uzavřenou smlouvu.

Když má člověk větší štěstí, nepožaduje po něm banka přímo životní pojištění, které je samo o sobě poměrně nákladné. (Ale na druhou stranu, člověk má potom jistotu, že pokud se s ním něco stane, jeho rodina nebude muset otročit a dřít do úmoru, aby splatila částky, které si pod jeho jménem vypůjčila…) Může se stát, že se spokojí např. s pojištěním proti ztrátě zaměstnání, proti nemoci, s dalším pojištěním zastavené nemovitosti atp. To už ale plně záleží na konkrétní bance a vaší konkrétní situaci.

Nevíte, jak to bude právě ve vašem případě? Pokud si chcete být jistí, nezbývá, než zkontaktovat vybranou hypoteční banku a předběžně se tam na všechno přeptat. Každá banka má totiž svoje vlastní kritéria a jen ona může rozhodnout o vašem osudu.

-Sylva Indrová-

Komentáře

Načítám komentáře...