Konec dvouprocentní státní podpory k hypotékám

Hypotéky od začátku února podraží. Proč? Protože byly v uplynulém roce příliš levné. Toto vysvětlení sice vypadá poněkud nelogicky, přesto má kvůli chystanému snížení státní podpory své opodstatnění. Jestliže si tedy chcete v nejbližší době požádat o hypotéku s dvouprocentní státní podporou, udělejte to co nejdříve....

Hypotéky od začátku února podraží. Proč? Protože byly v uplynulém roce příliš levné. Toto vysvětlení sice vypadá poněkud nelogicky, přesto má kvůli chystanému snížení státní podpory své opodstatnění. Jestliže si tedy chcete v nejbližší době požádat o hypotéku s dvouprocentní státní podporou, udělejte to co nejdříve. Můžete ušetřit.

Současná dvouprocentní státní podpora je totiž garantována pouze do konce ledna. Potom dojde k jejímu snížení na polovinu, tedy na pouhé jedno procento. Zájemci o poslední dvouprocentní podpory tedy mají co dělat. Stihnout se to ale dá – některé banky nabízejí kompletní vyřízení žádosti během několika dnů a člověk může začít čerpat úvěr (což je podmínka přiznání stávající podpory) hned po uzavření smlouvy. A námaha s rychlým sháněním podkladů pro žádost o hypotéku se může vyplatit. Při dvacetileté milionové hypotéce lze totiž díky procentnímu rozdílu v podpoře ušetřit něco okolo 500 Kč za měsíc.

Než se ovšem pustíte do kvapného obíhání úřadů a přípravy dokumentů, je třeba si uvědomit, jestli byste na státní podporu vůbec měli nárok. Státní podpora se totiž poskytuje pouze k hypotečním úvěrům na výstavbu nebo koupi nového bytu či rodinného domu. Také ji lze využít při přestavbě nebo dostavbě prostoru, který nesloužil k bytovým účelům, ale po provedené změně bude k bydlení využíván (typický případ půdní nástavby či vestavby).

Jestliže chcete ovšem koupit nebo dokonce jen modernizovat nemovitost starší, rozhodně nemusíte s hypotékou tak spěchat. Na státní podporu nárok nemáte, proto nezáleží na tom, jestli o ni požádáte okamžitě nebo třeba až v březnu.

Také je dobré vědět, že státní podpora je poskytována maximálně po dvacet let doby splácení úvěru. Její výše (tedy 2% při uzavření smlouvy a začátku čerpání úvěru do konce ledna) je garantována po celou dobu fixace úrokové sazby, nejdéle však 5 let. Stejně tak je omezena i maximální výše částky, na kterou stát podporu poskytne: v případě bytu se jedná o částku 800 000 Kč, v případě rodinného domu s jednou bytovou jednotkou 1,5 mil. Kč. Při dnešních cenách nemovitostí je tedy velmi pravděpodobné, že vám státní podpora bude poskytnuta pouze na část hypotečního úvěru. – Čím vyšší hypotéku budete žádat – tím méně se na jejím splácení vliv státní podpory projeví.

Proč se snižuje státní podpora k hypotékám?
Důvodem je mechanismus pro její výpočet. Výše státní podpory pro daný rok totiž závisí na průměrné úrokové sazbě všech hypoték, které byly v loňském roce na území ČR poskytnuty. Jednoduše řečeno – čím levnější hypotéky banky v loňském roce nabízely, tím méně je bude stát v příštím roce dotovat (dle logiky - „není důvod dotovat něco, co je i tak dostatečně levné“).

Určení konkrétní úrokové sazby pak probíhá podle následující tabulky:

Průměrná úroková sazba
Výše státní podpory
nad 10%
4%
10% - 9%
3%
9% - 8%
2%
8% - 7%
1%
pod 7%
0%

Letos se dostáváme do situace, kdy průměrná úroková sazba loňských hypoték poklesla pod 8% a nová státní podpora se tedy sníží ze 2% na 1%. K její změně dojde právě k 1. únoru 2002.

Na druhou stranu, pokles státní podpory bude částečně vykompenzován vyšším výnosem z daňových odpočtů – člověk využívající státní podpory bude platit relativně vyšší úroky a proto si bude moci odečítat také vyšší částky z daní.

I proto je pravděpodobné, že se pokles státní podpory na celkovém zájmu o hypotéky příliš neprojeví. Hlavním důvodem však zřejmě bude, že ne všichni budou chtít hypotéku použít na pořízení nových nemovitostí – výše státní podpory je proto při rozhodování neovlivní. A navíc, očekává se, že úroky z hypotečních úvěrů v závislosti na změnách úrokové sazby ČNB ještě poklesnou, což hypotečním bankám může přivést další klienty. Proto bankovní odborníci většinou tvrdí, že i v příštím roce by mělo dojít k zvyšování počtu poskytnutých hypotečních úvěrů a hypotéky by měly čím dál více plnit roli jednoho ze základních produktů k financování bydlení. Máme se tedy na co těšit.

-Sylva Indrová-

Komentáře

Načítám komentáře...