Krize jakéhokoliv věku může souviset s bydlením

Vypadá to celé neřešitelně, z podnájmu do podnájmu, člověk není nikde doma. Takzvaný syndrom nevybalených beden od banánů. Netýká se to několika jednotlivců, ale skoro každého, koho znám... Musím se nějak rozhodnout, musím něco udělat a potřebuju poradit. Když si přečtete, co právě teď řeším, třeba mi z vlastní...

Vypadá to celé neřešitelně, z podnájmu do podnájmu, člověk není nikde doma. Takzvaný syndrom nevybalených beden od banánů. Netýká se to několika jednotlivců, ale skoro každého, koho znám...

Musím se nějak rozhodnout, musím něco udělat a potřebuju poradit. Když si přečtete, co právě teď řeším, třeba mi z vlastní zkušenosti poradíte.

Co nejdříve se budu muset rozhodnout, nutí mě k tomu špatná situace s mým bydlením i s bydlením mojí slečny. Od koleje bydlím v podnájmech, bez smlouvy a poslední majitel je vydřiduch (naštěstí nesurfuje). Nechci mu dál platit za vlhkej minibyt osm tisíc. Moje přítelkyně sice bydlí krásně, ale bude se muset vystěhovat, protože barák půjde do privatizace. Když budeme oba dál platit nájmy, tak se může za deset let stát, že někomu narveme do kapsy tři milióny a pak nás stejně vyhodí. Ale o ty peníze tolik nejde, mám slušnej plat.

Považuju naši situaci za řešitelnou jedině tak, že si něco koupíme. Když už mám za něco platit, tak jedině za vlastní věc. Ale zatím jsem nebyl tak „uvědomělý“, abych začal šetřit. Nehodlám pět let spořit a pak si za to opravit bytové jádro. Doufám, že naše přibližování vyspělému světu znamená taky možnost kupovat na dluh, protože to je pro mě jediný řešení.

Co jsem se začal zajímat o byty a domky, je mi jasný, že když na to člověk má, stačí si jenom vybrat. Na tuhle fázi se fakt těším. Ostatní nepříjemnosti musím zredukovat, včetně marného chápání reklamních letáků bank, toho jsem nechal.

Hledal jsem na internetu a narazil jsem na zajímavou věc na hypoteka.cz. Docela jsem to vzdával, ale tam má člověk možnost si vypočítat, že platit nájem je fakt luxus a v mým případě je hypotéka asi dobrý řešení. Jsou tam sice grafy, kterejm nerozumím, ale jinak to bylo přesně to vono. Stačilo vyplnit pár čísel a potvrdilo se mi, že už nemusím na nic čekat. Mám od tý doby lepší pocit, když jdu kolem dveří mýho bytnýho. Takže, jestli máte s hypotékou nějaký zkušenosti, ozvěte se mi na kublai@centrum.cz. Jsem totiž ve fázi sběru dat.

-Jakub Lach, kublai@centrum.cz-

Komentáře

Načítám komentáře...