Dotované hypotéky na starší byty

Lidé do 36 let budou mít od září šanci získat dotaci na hypotéku k pořízení staršího bytu. Dosud byla státní podpora k hypotékám poskytována pouze na pořízení nové nemovitosti. Vláda tak před volbami vychází vstříc všem, kteří už dlouho upozorňovali na fakt, že mladé rodiny si většinou koupi nového bytu nemohou...

Lidé do 36 let budou mít od září šanci získat dotaci na hypotéku k pořízení staršího bytu. Dosud byla státní podpora k hypotékám poskytována pouze na pořízení nové nemovitosti. Vláda tak před volbami vychází vstříc všem, kteří už dlouho upozorňovali na fakt, že mladé rodiny si většinou koupi nového bytu nemohou dovolit.

O nedostatečné efektivnosti dosavadní státní podpory k hypotékám na nové bydlení se mluvilo už dlouho. Ceny nových bytů se totiž pohybují vysoko a lidé s nižšími příjmy, kteří potřebují akutně řešit svoji bytovou situaci na ně jednoduše nemají. Hypotéky na starší byty, které jsou cenově dostupnější, zase státem podporované nebyly, a tak zůstávaly opět mimo dosah většiny zájemců.

Ve středu však bylo potvrzeno, že se situace od 1. září změní. Vláda schválila návrh, který zavádí státní podporu k hypotékám i pro starší bydlení. Tato podpora bude poskytována za podobných podmínek jako dosavadní podpora k novým nemovitostem – dotován bude pouze úvěr (resp. jeho část) do maximální výše 800.000 Kč v případě bytu a do 1,5 mil. Kč v případě rodinného domu.

Naopak novým omezením je délka poskytování podpory. Zatímco státní podpora k hypotékám na nové nemovitosti může být vyplácena až 20 let, dotace na hypotéky ke staršímu bydlení bude poskytována maximálně 10 let. Navíc, jak už bylo řečeno výše, chystaná dotace je určena pouze lidem do 36 let. V případě, že je žadatel ženatý nebo žadatelka vdaná, podmínka platí i pro partnera či partnerku. Komu je tedy byť o jeden rok více, má smůlu a k levnější hypotéce se nedostane.

Ani jeden z partnerů také nesmí být vlastníkem ani spoluvlastníkem jiné nemovitosti. Pořizovaná nemovitost pak musí být starší než dva roky a po dobu poskytování podpory v ní musí žadatel trvale bydlet.

Výše dotace je také určena podobným způsobem jako u dosavadní státní podpory. Bude se odvíjet od průměrné výše úrokových sazeb hypoték v minulém roce a při poklesu této sazby se bude proporcionálně snižovat. V letošním roce by tak stát měl mladým žadatelům o úvěr ušetřit 3%. Pokud průměrná úroková sazba poklesne pod 5%, nebude podpora vyplácena vůbec. Výše podpory by měla zůstat konstantní po celou dobu fixace úrokové sazby, nejdéle však 5 let.

Státní podpora k hypotékám


Průměrná úroková sazba za loňský rok
Starší bydlení (žadatelé do 36 let)
Nové bydlení
více než 10%
4%
4%
10% - 9%
4%
3%
9% - 8%
4%
2%
8% - 7%
3%
1%
7% - 6%
2%
0%
6% - 5%
1%
0%
méně než 5%
0%
0%

Při současných úrokových sazbách, které se pohybují mezi 6 - 8% by tedy člověk mohl splácet úroky pohybující se někde na hranici 3 – 5%. Výsledná měsíční splátka by poklesla o několik stovek korun měsíčně a za deset let by se dalo ušetřit i několik desítek tisíc korun. Situaci může orientačně dokumentovat následující příklad:

Charakteristika hypotečního úvěru
Hypotéka bez státní podpory
Hypotéka na nový byt
Hypotéka na starší byt
Výše úvěru
800.000 Kč
800.000 Kč
800.000 Kč
Doba splatnosti
10 let
10 let
10 let
Úroková sazba
7%
7%
7%
Výše státní podpory
0%
1%
3%
Orientační výše splátky
9.400 Kč
9.000 Kč
8.200 Kč
Přibližná úspora za 1 měsíc
0 Kč
400 Kč
1.200 Kč

Z tohoto příkladu je patrné, že kdyby chtěl člověk hypotéku splácet skutečně pouze deset let, během nichž mu bude poskytována podpora při koupi staršího bytu, bude jeho finanční zatížení i při nízkých částkách úvěru a zajímavých úsporách poměrně značné. Jestliže se splácení rozloží do více, u některých bank až 30 let, budou splátky podstatně nižší, a přestože po 10 letech, kdy kvůli ztrátě státní podpory opět poněkud vzrostou, budou pro majitele hypoték rozhodně snesitelnější.

Vláda na tento projekt letos vyčlenila 55 milionů Kč a příští rok by se tato částka měla dále zvýšit. Vláda tak před volbami oslovuje mladé lidi, kterým přednedávnem také začala poskytovat dvousettisícové státní půjčky s pouze tříprocentním úrokem na výstavbu nových bytů (více informací v článku

Komentáře

Načítám komentáře...