Wüstenrot nově nabízí hypotéky!

Před několika dny přišla skupina Wüstenrot s konkrétní nabídkou vlastních hypoték. Zájemci o hypoteční financování vlastního bydlení tak mohou vybírat už z osmi hypotečních bank. Rozhýbe se u nás další konkurenční boj? Přichází Wüstenrot s něčím převratným? Jaké výhody či nevýhody můžeme od nové hypotéky...

Před několika dny přišla skupina Wüstenrot s konkrétní nabídkou vlastních hypoték. Zájemci o hypoteční financování vlastního bydlení tak mohou vybírat už z osmi hypotečních bank. Rozhýbe se u nás další konkurenční boj? Přichází Wüstenrot s něčím převratným? Jaké výhody či nevýhody můžeme od nové hypotéky očekávat?

První zprávy o tom, že finanční skupina Wüstenrot požádala o udělení licence centrální banky k poskytování hypotečních úvěrů, se objevily v tisku už loni na podzim. Teprve nedávno, 3. února 2003, se však slova stala skutečností a Wüstenrot hypoteční banka přišla se svou první skutečně reálnou nabídkou. V kancelářích Wüstenrot tak už dnes nepořídíte jen stavební spoření nebo životní pojištění, ale můžete zde rovnou požádat i o hypoteční úvěr na bydlení.

Jak zcela nový hypoteční produkt vypadá? Na první pohled se zdá, že se žádná revoluce v hypotékách konat nebude. Přesto zde můžeme najít několik docela příjemných parametrů.

V prvé řadě jde o jednotnou výši úrokové sazby pro všechny žadatele. Wüstenrot hypoteční banka se tak připojila k dosud ojedinělé nabídce České spořitelny, která v rámci hypotečního programu Top bydlení také jednotnou sazbu poskytuje. V praxi to znamená, že se žadatel o hypotéku vyhne nepříjemnému škatulkování do různých příjmových a rizikových skupin, pro které má banka určené odlišné úrokové sazby. Wüstenrot tak chce rovnou předejít řadám zklamaných a znechucených žadatelů, kteří se nechali zlákat reklamně udávanou minimální sazbou hypotéky a z banky pak odešli se sazbou třeba o dvě procenta vyšší.

Na druhou stranu, perfektně bonitní klienti (kteří jsou však bezpochyby v menšině) v tomto případě mohou „doplácet“ na ty „méně šťastné“, neboť demokratičnost jednotné úrokové sazby pro ně může být vzhledem k ostatním bankám spíše nevýhodou. Nicméně, v současné době se úroky u Wüstenrot pohybují na poměrně příznivých úrovních i ve srovnání s minimálními úrokovými sazbami ostatních bank: při fixaci úrokové sazby na dobu dvou let činí úroková sazba 5,8 % a při fixaci na pět let dokonce 5,35 %.

Tabulka aktuálních úrokových sazeb

Banka
Úroková sazba
(fixace 1 rok)
Úroková sazba
(fixace 5 let)
ČMHB - standard
od 6,65 %
od 5,65 %
ČMHB - Progres
-
od 6,5 %
ČMHB - 100
-
od 7,25 %
ČS - Top Bydlení
-
5,2 %
ČS - mimo Top Bydlení
od 4,7 %
od 4,9 %
ČS - Bonus
-
od 6,2 %
GE Capital
od 4,99 %
od 5,29 %
HVB
od 4,4 %
od 5,15 %
KB
od 5 %
od 5 %
Raiffeisen - Klasik
od 5,3 %
od 5,3 %
Raiffeisen - Premium
od 6,3 %
od 6,3 %
Wüstenrot
5,8 %
5,35 %
Žiba - standard
od 4,1 %
od 5,3 %
Žiba - Benefit
od 4,8 %
od 6,2 %

jedná se o úrokovou sazbu při fixaci na 2 roky
Zdroj: banky

Další nespornou výhodou hypotéky od Wüstenrot by se v budoucnu mohla jistě stát kombinovatelnost s ostatními produkty skupiny Wüstenrot, tedy stavebním spořením a životním pojištěním, které budou doslova pod jednou střechou. Podle informací zaměstnanců banky se tato činnost teprve rozvíjí, proto zřejmě nelze hned od začátku všechno očekávat v těch nejjasnějších barvách a bez nechtěných třecích ploch. Můžeme ale doufat, že se v nejbližším období ukáže, jaké má banka v této oblasti ambice. (O základních principech kombinace hypotéky se stavebním spořením či životním pojištěním si můžete přečíst v článku Hypotéka: Jak na úroky? IV.: Způsoby splácení.)

Zatím je jen jasné, že již dnes si můžete u Wüstenrot zažádat o hypotéku v kombinaci se stavebním spořením a že překlenovací úvěry Dominanta či Konstanta od Wüstenrot stavební spořitelny (překlenovací úvěry s nulovou nebo velmi nízkou akontací, o které můžete požádat hned při uzavření smlouvy o stavebním spoření) vám mohou pomoci získat hypotéku i v případě, že máte jen minimální vlastní úspory.

Banka se tak pokouší alternativně řešit nevýhodu nové hypotéky, totiž že ji lze získat maximálně na 70 % odhadní ceny nemovitosti. V dnešní době, kdy už tři banky nabízejí alespoň jeden typ hypotéky na celých 100 % ceny nemovitosti a ostatní alespoň na 90 % či 85 %, může totiž tato skutečnost působit jako konkurenční nedostatek.

Tabulka maximální výše jednotlivých hypotečních úvěrů

Banka

Komentáře

Načítám komentáře...